#83 WAYD. Experimental Technical Jazz Metal z Prešova. Odpovedajú Milan, Richard a Martin.

  Kto si, čo robíš, čo ťa najviac zaujíma práve v týchto dňoch? Milan : Gitara a spev. Myslím, že najviac sa v týchto dňoch všetci v kapele ...

Tuesday, April 20, 2021

#78 Humanes/Romanes. Punk HC/Folk Punk z Bratislavy. Odpovedá Hulo (basa, gitara, spev).


 

Kto si, čo robíš, čo ťa najviac zaujíma práve v týchto dňoch ?

Som Hulo, som otec rodiny a čakáme další prírastok, tak sa venujem tomu..


Vymenuj kapely a projekty, v ktorých si pôsobil a na čo si hral.

Toxic Thrash, Punishment, Testimony, Lvmen, Švablast, Davová psychóza, Iné kafe, Plus mínus, Humanes, Romanes a hosťovanie v Čad ´2018, Non conformist ´2000


Popíš svoju poslednú výbavu (nástroj, aparatúru, efekty) a čím je/bola pre teba zaujímavá?

Peavey 5150,Marshall JMC900, box Marshall 1960, Ampeg SVT2 pro, Ampeg box 8x10 a pár krabičiek boss, gitara Fender Telecaster mexico, Ibanez sz 520,
 


 

Je umenie subjektívne alebo objektívne ? Čo je ten moment, ktorý oddeľuje "manuálnu zručnosť" od umenia?

Umenie je umelecké vyjadrenie pocitov, skuseností, názoru, vzdelania, fantázie, predstáv, duševného stavu umelca. Umelec sa može vyjadriť minimalistickým sposobom, alebo virtuozitou, nie je v tom rozdiel. Je to aj subjektívna aj objektívna povaha. Obe naraz.


Má mať umenie hranice resp. sú temy, do ktorých by umenie nemalo zasahovať ?

U mňa nemá umenie hranice v rámci prejavu, spôsobu vyjadrenia, samozrejme umelec nesmie vyzývať k násiliu alebo k fyzickému boju alebo k zabíjaniu. V ten moment sa umelec degraduje na primitíva.


Čo je Tvoja osobná hranica, za ktorou nie si ochotný akceptovať interpreta/umelca ?

Násilie.


Kde berieš inšpiráciu k tvorbe ?

Som fascinovaný samotným bytím, prírodou, zákonmi prírody.


Ktorý album/song z tvojej/vašej tvorby máš najradšej a prečo ?

Každy album a skladba je moje, alebo naše "dieťa", každú(ý) mám rád rovnako.


Ktorý text tvojej kapely považuješ za najsilnejší (+úryvok) ?

Neviem, nenapísal som zbytočný text, takže všetky považujem za zmysluplné, úprimné, možno pár textov z mojho projektu Romanes sú viac osobné, k nim mám možno viac bližšie ako k objektívnejším textom v iných projektoch... Romanes --  Svedomie, Pozvanie, Neverím, Cesta z pekla.. atď


 

Aké boli tvoje hudobné ambície v časoch ked si začínal a aká je realita ?

S Testimony boli ambície veľké, ale žial rozpadli sme sa v roku 1999 tesne pred európskou, alebo aj mimoeurópskou "kariérou". Žili sme v Prahe vtedy a mali sme moc našlapnuté a obetovali sme v tom čase tomu 100% času. Teraz osobne nemám žiadne :) Iba si raz za čas zabrnkať.


Čo považuješ za doteraz najsilnejší moment vlastnej umeleckej dráhy (naschvál sa vyhýbam slovu kariéra) ?

EU turné s Testimony 1996, bývanie a hranie s Testimony v Lisabone 1998, EU turné s Lvmen, hranie s Davovou psychózou. Hranie s Dodom (najlepším rockovým bubeníkom na SK. Je toho viac.


Zaujímavá príhoda/príhody zo života kapely, o ktorú/é sa môžeš podeliť ? Ako vysoko si sa dostal na rebríčku dekadencie ?

v Lisabone sme žili v squate, kde bývali s nami aj blchy, Spravili sme koncert v garáži a luďkovia si 80% bĺch odniesli sebou domov :))


Aké tvorivé plány máš do budúcnosti?

Projekt Humanes dostať trošku do povedomia.


 

Cítiš sa byť súčasťou domácej scény ? Ak áno, ktorej ?

Hrám v Davovke a Humanes, scéna sama o sebe :)


Ako sa podľa teba formovala domáca scéna od 1990's a v čom boli špecifické jednotlivé dekády pre teba osobne, pre tvoju kapelu a pre SK UG scénu?

V ´90 rokoch sme písali dopisy v hospode, odpisovali na dopisy, telefonovali a vybavovali všetko poštou a pevnou linkou, cestovali načierno na pokuťáky, hrávali a spali v garážach a cestovali na škodovkách aj po Európe... Nahrávalo sa len v štúdiách, my sme nahrávali hlavne v štúdiu Barbarela v Havířove... Bolo to úplne iné, na jednej strane parádne, na druhej strane náročnejšie a hlavne všade bolo plno sprosých náckov jebnutých... Teraz ked si mladý a máš také gule, ako sme mali my, tak môžeš dosiahnuť čo chceš. V hocjakej scéne či striktne v UG alebo aj mimo UG :))


V čom mali podla teba výhodu kapely, ktoré začínali v 90's oproti dnešnym kapelám a naopak, čo vnímaš ako výhody dnešnej doby ?

Neviem v čom je výhoda doby, že na nič nemáš prachy, že hráš na hovnový aparát, že sa nedá nikam dovolať, všetko je drahé jak hovado. Neviem no... My sme strašne makali a moc chceli.. To bolo jediné prečo sme dokázali hrať aj mimo SK s HC/metalom v ´90 rokoch.


Ktoré SK UG kapely a žánre si mal rád v minulosti, a ktoré máš rád dnes?

Mentally parasites, Non conformist, Depresy, Disfigured Corpse, Junk, Nihil Obstat, Davovka až neskôr až okolo 1998, bolo ich viac. Mali sme moc radi ľudí okolo Trenčína, Dubnice a Žiliny.. Veľmi radi..


Čo je podľa teba spoločný menovateľ, ktorý spája umelcov z rôznych žánrov/scén a čo ich naopak rozdeľuje ?

Chuť tvoriť, podporovať sa, nezávidieť úspech, byť vytrvalý a obetavý, mať lásku k hudbe k umeniu celkovo a opak ich rozdeluje.


Čo ťa na domácej scéne serie?

Neserie ma nič, naša domáca ug scéna je parádna. Viď Čad, Davovka, Adacta, Rozpor, Lutra, Beton, Catastrofy, atď atď, máme aj vybornú alternatívnu scénu "fm scénu", takže nič ma neserie, vobec nič. 

Ktorý zvuk (štúdio, album/kapela), artwork (album cover) a videoklip na domácej scéne ťa zaujal najviac ?

Čad - Bastard jednoznačne, Lvmen - Mondo


Hudobný album, kniha, film, seriál, počítačová hra, tetovacie štúdio a pivo ktoré odporúčaš a prečo.

Čad - Bastard, Tragedy - Vengeance, Neurosis - Times of grace, Davovka - Kríza vedomia, Bad religion - Generator, Napalm Death - Harmony corruption. Plzeň, Budvar ´12... Umberto Eco - Meno ruže aj film aj knihu, moja obľúbená klasika. Tolstoj - Vzkriesenie, Namkhai Norbu - zrkadlo. Filmy s Tomom Hanksom, R. De Nirom. Recoil free art atelier Trnava, Body gallery BA, Jarko tatto. Všetko spomenuté je pre mňa výnimočné a oblúbené.


Ktorá domáca/zahraničná akcia je pre teba najlepšia a prečo ?

Brutal assault, Obscene extreme, Rock for people, Mighty sounds a kopec iných. Všade tam, kde sa ľudia cítia príjemne a je jedno aký je to žáner.


Vinyl alebo CD ?

Vinyl si šetrím, CD moc nie :) 

Je niekto na domácej scéne (aktívny alebo neaktívny hudobník) s kým by si si rád prečítal rozhovor na Jablkách ďaleko od stromu ?

Neviem :) S každým, čo by som si dačo prečítal, tak poznám osobne aj odpovede. S Ondatrom som si rád prečítal rozhovor, bo som ho dlho nevidel, no neviem kurva, asi niekoho z Košíc, Didi a Vrabec z Non conformist, Riško z Mentally parasites, Vajgel z Collosea.


Motto/obľúbený citát pripadne odkaz na záver.

Kultúra a umenie je zrkadlo spoločnosti, jej vyspelosti, duchovnosti, záujem o citlive témy, samého seba, druhých, okolia. Treba ju chrániť a pestovať. Hulo

====================================================================

Linky:

https://www.facebook.com/humanes.svedomie/

https://romanes1.bandcamp.com/releases

https://www.youtube.com/channel/UCWpFcHq1lQtnENporZUvYggNo comments:

Post a Comment