#53 Flork Reviews: Queer Jane - Amen Dolores (2020)

  Queer Jane - Amen Dolores (2020) by Flork Something that you may not know about the Florkster is that he also has a day job. T...

Najčítanejšie za 7 dní

Friday, September 16, 2022

RK#26 Čítanie po rannej káve s Andrejom (Old Tomb).


                                                                        (foto: Band Facebook)

Povedz mi niečo o vašej poslednej nahrávke - kto na nej spolupracoval, ako vznikala, ktorý song máš najradšej a prečo ?

Naše nové EP “Phantom Hour“ začalo v podstate vznikať hneď po vydaní nášho debutu “Heir to the Cosmic Throne“. Vlastne titulná skladba vznikla zároveň so skladbami z prvého EP ale prišla nám dostatočne iná aby sme ju odložili. Ostatné vznikli postupne počas posledného roku. Nahrávali sme v bratislavskom PULP Studio, pod dohľadom Jakuba Spiszaka, ktorý sa postaral aj o mix a master. Kuba beriem ako takého štvrtého člena Old Tombu, vie presne čo chceme a aký zvuk chceme dosiahnuť. Nahrávanie sme dokončili v zime, potom sa trošku dlhšie čakalo na mix a master skrz všelijaké povinnosti ale s finálnou podobou nahrávky sme veľmi spokojní. Oproti prvému EP sme mierne podladili, čiže nahrávka je dosť heavy ale zároveň sme pridali aj prvky, ktoré na prvom neboli. 

Na nahrávke s nami ešte robil náš bývalý basák Maťo, ktorý sa ale z časových a rodinných dôvodov rozhodol kapelu opustiť a venovať sa Damatu a jednému death metalovému projektu, o ktorom ale zatiaľ pomlčím. Našťastie sme pomerne rýchlo našli náhradu v podobe Filipa, takisto z Damata.
Na ktoré akcie sa v najbližšej dobe chystáte ako kapela a kam sa chystáš ty osobne?

V októbri zahráme s Poliakmi Tortuga v bratislavskom Kulturák klube, potom nás čaká aj zastávka v Košiciach a 25.12. zahráme vo Fuge na Vianočnej akcii, ktorú organizuje Ad Acta. Zopár koncertov zahráme na jeseň aj s Damatom.

Čo sa týka mňa tak jesenná koncertná sezóna  je celkom nabitá. Neviem kedy presne vyjde tento rozhovor, tak možno už bude po niektorých koncertoch ale najbližšie sa chystám na The Ocean do Randalu, Behemoth / Carcass vo Viedni alebo Budapešti a In Flames / At The Gates vo Viedni.


Čo od vás môžu fans očakávať najbližšie?

Okrem spomínaných koncertov budeme mať už konečne aj tričká a nové EP minimálne na CD. Či sa podarí aj nejaký iný formát, to uvidíme. Okrem toho pozvoľna začíname pracovať na ďalšej nahrávke, ktorá by už tento krát mala byť full length. Ale o tom je ešte skoro hovoriť.


Aký tip máš pre domácu UG kapelu, ktorá vydá album na vlastné náklady a chce ho dostať medzi ľudí? Ako sa dá u nás vyriešiť distribúcia fyzických UG a DIY nosičov?

Dnes je najdôležitejšie mať to všetko na internete. Väčšina ľudí používa nejaké streamovacie služby, prípadne YouTube je dostupný naozaj pre každého. V metalovej komunite sú ešte stále v obľube aj fyzické nosiče, takže v rámci možností je dobré mať aj tie. S platňami je to trošku komplikovanejšie ale minimálne CD alebo MC sa dá pomerne ľahko a lacno vyrobiť a ľudia aspoň majú niečo čo si vedia odniesť z koncertu. My si distribúciu robíme prevažne sami ale určite sa netreba báť osloviť nejaké labely, ak vám to aj nevydajú tak možno to minimálne môžu predávať. Za vyskúšanie človek nič nedá a možno pri tom aspoň spozná niekoho fajn z komunity.


Aký tip máš pre domácu UG kapelu, ako sa môže dostať na UG koncerty, akcie, zabehnuté fesťáky? Je treba niekoho poznať, proaktívne sa niekam prihlásiť alebo čakať kým sa niekto ozve?

Niekoho poznať určite nezaškodí ale ako som hovoril aj pri predchádzajúcej otázke, netreba sa báť ozvať. Prinajhoršom vám povedia nie a možno sa nájde miesto na nejakej inej akcii v budúcnosti. Znie to síce ako nejaký motivačný žvást ale keď je hudba dobrá a kapela to robí úprimne a z radosti, tak ponuky časom dôjdu a potom si človek vytvorí aj známosti. Najprv ale musia vedieť, že existujete, takže treba všetko tlačiť hlavne na internete, sociálnych sieťach a nebáť sa dať o sebe vedieť.


Aký typ médií alebo akcií ti na domácej scéne chýba? O čom si naopak myslíš, že je toho prehnane veľa?

Opäť nadviažem na predchádzajúcu otázku, trošku mi na slovenskej scéne chýba ochota alebo schopnosť kapiel prezentovať sa na internete. Catastrofy to robia napríklad výborne ale to je skôr výnimka u nás. Dneska je to už veľmi podstatný prvok na to aby to kapely ignorovali alebo tomu prikladali malú váhu.

O akciách si naopak myslím, že tam je situácia dobrá, hlavne po posledných dvoch rokoch. Tento rok bolo a je naozaj z čoho vyberať, či už metal, hardcore, punk alebo nejaká alternatíva, tourovala snáď každá veľká kapela čo poznám a podobné to je aj na undergroundovej scéne. Jeden by si možno povedal, že toho je už veľa ale z posledných dvoch rokov som si zobral, že je lepšie keď si človek má z čoho vyberať.


Keby si sa mohol narodiť v minulosti, v ktorej dobe a kým by si chcel byť?

Asi som spokojný v tejto dobe, ale možno by som sa chcel narodiť o 15 rokov skôr nech v 80. rokoch môžem nosiť úzke nohavice a hrať hair metal.


Čo ťa naposledy vytočilo?

Asi si na nič také seriózne nespomeniem, snažím sa nerozčuľovať nad zbytočnosťami.


Posledný videoklip, ktorý ťa zaujal a posledný album, ktorý si si točil dokola ?

Klipy spravidla až tak nepozerám ale skladba Acid Inject od Darko US má presne taký klip aké mám rád.
 

 

Z albumov posledný týždeň nový Revocation, a potom nejaké highlighty tohto roka zatiaľ Cave InHeavy Pendulum, DecapitadedCancer Culture, KardashevLiminal Rite, White Ward – False Light, The Halo Effect – Days Of The Lost, v lete som si celkom išiel posledný Alexisonfire. Zo slovenských vecí April WeepsCataclastic a najbližšie sa plánujem povenovať novému Conanu, ku ktorému som sa zatiaľ dostal len raz.


Filmová tvorba - naj horror, komédia a niečo pri čom si poplačem ?

Horor je môj obľúbený žáner, takže tam je to pomerne ťažké ale keď sa pomaly blíži Halloween tak vyberiem Trick 'R Treat, tento film pozerám asi každý rok o takomto čase. 

Z komédií klasika – Ak sa nahneváme budeme zlí s Budom Spencerom a Terancom Hillom. Nedávno som zistil, že existuje remake z produkcie Netflixu a trošku ma to rozrušilo, ešte som na to nenašiel odvahu. Ale aspoň mi to pripomenulo pôvodnú verziu po dlhom čase.

Na poplakanie asi neviem, takým veciam sa skôr vyhýbam.


Krátke (alebo aj dlhé) komentáre k nasl. hudobnej produkcii (linky dole):
Mal som teenagerské obdobie keď som si išiel goregrind ale dnes by som si to už doma asi nepustil. Ale o pol 11tej ráno na tretí deň Brutal Assaultu, prečo nie?
Túto kapelu vôbec nepoznám ale je to niečo z môjho súdku. Zaujímavý 80s goth rock vokál. Skúsim sa im povenovať viac. A King Dudeovi by som sa asi mal tiež.
Opäť neznáma vec pre mňa ale taktiež zaujímavá. Má to podobný vibe ako predchádzajúci song ale ide to viac do goth rocku. Na prichádzajúcu zimu akuráť.
Tento album som už pár krát počul, doom metal ako ho mám rád, heavy, frajerské riffy.
Priateľka si dosť ide na synthwave, takže Carpenter Brut poznám, aj keď toto je asi pomerne iný song ako má obvykle. Ale má to peknú atsmoféru a klip takisto super.
Monolord sú samozrejme super. Pre mňa sú asi stále najlepšie albumy Empress Rising a Rust ale ľúbi sa mi, že na ďalších albumoch skúšajú stále nejaké nové veci a posúvajú sa, pri čom si stále môže človek povedať, že “áno, toto je Monolord, toto sú tie riffy čo mám rád!“
Antares som spoznal toto leto na Angelus Feste v Banskej Bystrici, kde sme hrali s kapelou Ohen. Príjemná partia, príjemný death metal, takéto melodické riffy mám rád.
Nie je to úplne z môjho súdku ale je to chytľavé. Keby si to pustím ešte dvakrát tak sa toho týždeň nezbavím.


Vyraďovačka - kto vyhráva (ideálne aj s komentom) ?

  • Black Sabbath alebo Pink Floyd?

Black Sabbath, v každej podobe, či už Ozzy, Dio, Tony Martin.... to je základ. Na Pink Floyd som nikdy moc nebol.

  • Iron Maiden alebo Metallica?

Metallica. Iron Maiden spadol do toho, že už každý album znie rovnako. Metallica sa snaží prísť vždy s niečím iným aj keď je pravda, že nie vždy sa im to podarí. Ale Hetfieldovo riffovanie zbožňujem a Blackened je seriózne jeden z najlepších metalových songov.

  • Electric Wizard alebo Reverend Bizarre?

Electric Wizard. Keby nebol Electric Wizard neni ani Old Tomb.

  • Beherit alebo Blasphemy?

Z týchto kapiel som ani jednu moc nepočúval ale predsalen Drawing Down The Moon som počul aspoň raz celý, takže Beherit.

  • Type O Negative alebo Crowbar?

Ťažká otázka. Na jeseň / v zime Type O Negative, na jar / v lete Crowbar.

  • Stoner/Sludge alebo Funeral/Death Doom?

Stoner / Sludge. Málokedy mám náladu na niečo až tak pomalé ako funeral doom.


Umelecké vyjadrenie ako únik z reality alebo naopak aktívna súčasť a odraz diania v spoločnosti ?


To je asi individuálne, ak to vie človek úprimne podať, tak som v pohode s obidvoma.


Majú sa hudobné žánre a subkultúry miešať alebo je lepšia "žánrová čistota" ?

Určite miešať, a možno aj niečo nové a zaujímavé vznikne. Všeobecne si nemyslím, že je dobré dávať si nejaké žánrové hranice.


V akom momente je už lepšie hudobné remeslo zavesiť na klinec a prenechať miesto mladším  ?

Keď už to človek necíti a nerobí  mu to radosť, tak je to v poriadku zavesiť na klinec v akomkoľvek veku. Ale pokiaľ to človeka stále napĺňa, tak nech kľudne hrá aj do osemdesiatky.
No comments:

Post a Comment