#154 Flork Reviews: My o Vlkoch - Slovo je Zbraň (2025)

 


My o Vlkoch - Slovo je Zbraň (2025)
By Flork

 
Punk’s not dead! My o Vlkoch, a politically-charged punk/hardcore trio from Košice, Slovakia, return after a bit of a hiatus from the studio with their second, full-length album Slovo je zbraň (The Word Is the Weapon), reminding us of how much can be said and screamed in under 20 minutes. Since their DIY demo in 2014, the band has matured without dulling their edge (they have also released singles and an EP since that time). Yet this release, although short in duration, feels densely-packed with meaning, fury, and determined intent. With eleven tracks clocking in at just under two minutes each, Slovo je Zbraň is a record incapable of wasting a second of your attention.

The album opens with Na počiatku bolo slovo (In the Beginning, There Was the Word), a track that sets the tone both sonically and thematically. This track is explosive (like literally), urgent, and layered with intent. I love how it begins with the light piano and monologue of the female voice before going all-out ballistic. The production here, as well as throughout the album, which was handled by guitarist Mimuško (Slovo je Zbraň is, after all, a DIY effort), is raw, yet remarkably tight. There's a clarity to the chaos, where each riff and shouted lyric lands with full force. Aj tisíckrát opakovaná lož je stále lož (Even a Lie Repeated a Thousand Times is Still a Lie) barrels through with relentless energy and a sense of conviction that defines the record’s ethos. Again, I love the spoken word at the end of this track as it emphasizes the hypocrisy of our society, especially from the P.I.C.—the people in charge.



 

When you listen on, the band’s tight three-piece dynamic—Ixuško on bass and vocals, Mimuško on guitar and vocals, Renuško on drums and backing vocals—remains at the core, but they aren’t afraid to explore or pay homage. Prázdniny u strýčka (Vacation at my Uncle’s) is a striking reinterpretation of a track which was originally recorded by the Czech band Duben v Pěsti, yet reimagined here with My o Vlkoch’s signature speed and bite. This is a cool song and well-written, with the instrumentation on this track being level-up and showcasing the group‘s ease with collaboration and their embrace of diversity. You’ll hear other examples of this in later tracks, especially in My (We). Other standouts include Domov dôchodcov (Retirement Home) with its haunting edge, channeling emotional fatigue rather than outright aggression—a brief yet powerful shift in tone. I also enjoyed listening to Love Song, which is ironically titled, since it is anything but sentimental with bitter sarcasm (My všetci sa máme skvelé—we’re all doing well). Its snarled delivery and breakneck pace give it a sarcastic edge, mocking the idea of conventional dating and affection, yet precisely sums up „love“ in 2025 (I can testify to this—my Tinder profile gets swiped left more than Terms and Conditions). Značky a logá (Brands and Logos) hits hard with its critique of consumerism, while Vždy v záujme strany (Always in the Interest of the Party) blends satire and rage into one of the album’s most rousing tunes.

The closing track My (We) is perhaps the emotional and political high point. Featuring guest vocalists Kedrovka from the now-defunct Bratislava band Naive Fighters, Didi from Nonconformist (Legendary Slovak HC/punk group), as well as Dan from the Moravian quintet Hledání (another group which is no longer active), it becomes a collective declaration of solidarity. Most notably is that the chorus is assembled from lines contributed by each guest vocalist, with each singing their own part, thus turning the song into a patchwork of resistance voices. It’s an appropriate finale, both musically and ideologically, since it underscores the album’s sense of community, defiance, and of course collaboration. The collective vocals and gang shouts (although in no way are they intimidating), as well as the amazing guitars create an anthemic wall of sound. I would describe it as a closing rally cry, light in essence, that lingers with you long after the record ends.

Visually, I also have to add that Slovo je zbraň is elevated by striking cover art and design by Martina from Gamine Artwork. I’m unsure whether she designed the covers of their previous albums/singles, in any case, she captures the gritty, unvarnished energy of the band’s sound by depicting a slightly-turned head with a cleverly designed sound bubble containing key words such as Mor! (Plague) Špiny! (Dirt), Švaby! (cockroaches) and To oni! (It’s them who did it!). It’s also worth noting that the vinyl edition includes a special bonus: their first full-length, self-titled album from 2017 appears on Side B. This is a thoughtful addition that provides context to their evolution—from raw beginnings to a more refined yet still ferocious sound.

And the Florkman’s prognosis? With sharp production and uncompromising messages, as well as a strong sense of identity, the band delivers a compact, yet unforgettable statement. This isn’t just music to mosh to, but could be best described as music to listen to, feel, and most of all act on. My o Vlkoch easily prove that punk is not dead. In fact, it’s alive and kicking.


============================================================================ 

Links:

https://myovlkoch.bandcamp.com/

https://www.youtube.com/@myovlkoch

https://www.instagram.com/my_o_vlkoch/

https://www.facebook.com/myovlkoch 

 

My o Vlkoch @ JBLK:

https://jablkadaleko.blogspot.com/2021/04/74-my-o-vlkoch-hc-punk-z-kosic-odpoveda.html 


============================================================================

 

My o Vlkoch - Slovo je Zbraň (2025)
By Flork


Punk nie je mŕtvy! My o Vlkoch, politicky nabitá punk/hardcore trojica z Košíc, sa po krátkej štúdiovej odmlke vracia so svojím druhým dlhohrajúcim albumom Slovo je zbraň, ktorý nám pripomína, koľko sa toho dá povedať (a zakričať) za menej než 20 minút. Od svojho DIY dema z roku 2014 kapela dozrela bez toho, aby stratila ostrosť (medzitým vydali aj single a EP). Napriek krátkej dĺžke ide o nahrávku, ktorá pôsobí nabito – významovo, energicky aj cieľavedome. Jedenásť skladieb, každá okolo dvoch minút – Slovo je zbraň je album, ktorý si nemôže dovoliť plytvať tvojou pozornosťou ani na sekundu.

Album otvára skladba Na počiatku bolo slovo, ktorá nastavuje tón – hudobne aj tematicky. Je výbušná (doslova), naliehavá a plná zámeru. Páči sa mi, ako sa začína jemným klavírom a ženským monológom, no vzápätí vybuchne do plného chaosu. Produkcia, o ktorú sa postaral gitarista Mimuško (keďže ide o DIY nahrávku), je síce surová, ale pozoruhodne presná. V chaose je jasnosť – každý riff aj vykríknutý verš dopadne s plnou silou. Aj tisíckrát opakovaná lož je stále lož prefrčí s neúprosnou energiou a odhodlaním, ktoré definuje celé dielo. Opäť, záverečný hovorený part skvelo zdôrazňuje pokrytectvo našej spoločnosti, najmä zo strany tých „hore“.

Počúvaním ďalej sa naplno prejavuje súhra trojčlennej zostavy – Ixuško na base a speve, Mimuško na gitare a speve a Renuško na bicích a sprievodných vokáloch. Neboja sa však ani skúmať či vzdať poctu iným. Prázdniny u strýčka je nápaditá prerábka pôvodnej skladby českej kapely Duben v Pěsti, no v podaní My o Vlkoch je o dosť rýchlejšia a ostrejšia. Skvelo napísaná skladba s vyšperkovaným nástrojovým výkonom ukazuje, ako si kapela rozumie s hosťovaním aj rôznorodosťou. Ďalšie príklady nájdete v neskorších skladbách, najmä v My (My sme). Výraznými momentmi sú aj Domov dôchodcov, ktorá znie až desivo a namiesto agresie ponúka únavu a vyčerpanie – krátka, ale silná zmena nálady. Bavila ma aj Love Song – ironicky nazvaná, keďže s romantikou nemá nič spoločné. Horkosladká sarkastická linka „My všetci sa máme skvele“ v rýchlom tempe je výsmechom konvenčnej predstavy o láske, ktorý však presne vystihuje „romantiku“ roku 2025 (viem o čom hovorím – môj Tinder profil dostáva viac ľavých swipeov ako zmluvné podmienky). Značky a logá útočí ostrou kritikou konzumu, zatiaľ čo Vždy v záujme strany kombinuje satiru a zlosť v jednej z najchytľavejších piesní albumu.

Záverečná skladba My je pravdepodobne emocionálnym a politickým vrcholom albumu. S hosťujúcimi vokalistami Kedrovkou (bývalá kapela Naive Fighters z Bratislavy), Didi z Nonconformist (legenda slovenského HC/punku) a Danom z moravskej päťky Hledání (tiež už neaktívnej) ide o kolektívne vyhlásenie solidarity. Refrén skladby je zložený z veršov každého hosťa – každý spieva svoj vlastný riadok – a skladba sa tak premieňa na patchwork odbojných hlasov. Skvelé finále, ktoré zdôrazňuje komunitný, vzdorovitý a spolupracujúci charakter celej nahrávky. Kolektívne výkriky (ktoré napriek tomu nepôsobia zastrašujúco) a skvelé gitary vytvárajú hymnickú stenu zvuku. Je to záverečné bojové volanie – ľahké v esencii, no doznievajúce dlho po skončení albumu.

Z vizuálneho hľadiska treba spomenúť aj pôsobivý cover art a dizajn od Martiny z Gamine Artwork. Neviem, či robila aj predchádzajúce obaly kapely, ale tu sa jej podarilo vystihnúť surovú, nespútanú energiu zvuku My o Vlkoch. Na obale je hlava otočená mierne bokom, z ktorej úst vychádza bublina so slovami ako „Mor!“, „Špiny!“, „Šváby!“ či „To oni!“ – výborný vizuálny preklad kapelovej poetiky. Bonusom vinylovej verzie je pridané debutové LP z roku 2017 na strane B – vkusné gesto, ktoré umožňuje sledovať vývoj kapely od surových začiatkov po súčasný, stále drsný a vyzretejší zvuk.

A aký je verdikt Florkmana? S ostrou produkciou, nekompromisným posolstvom a jasnou identitou kapela ponúka krátke, no nezabudnuteľné vyhlásenie. Toto nie je len hudba na pogovanie – je to hudba, ktorú treba počúvať, precítiť a predovšetkým konať. My o Vlkoch dokazujú, že punk nie je mŕtvy. Naopak – žije. A kope.

  

#274 Project Gregus / Dungeon Synth / Peter / 30.6.2025

 


 

1 Kto si, čo robíš, čo ťa najviac zaujíma práve v týchto dňoch?

Som iba ďalší človek v rade, ktorý sa rozhodol prečkať všetkú tú šialenosť v kreativite a spoznávaní sveta. Ľudia ma skôr poznajú ako cestovateľa v konfliktných zónach. Prednášam a píšem o takých krajinách ako sú: Afganistan, Irak, Somálsko, Libanon, Jemen, či Sýria. Hudba je ale neoddeliteľnou súčasťou môjho života, či už po profesijnej stránke (venujem sa predaju LP a CD), ale i ako záľuba. Rád skladám a experimentujem, hoci nie som hudobník.


2 V ktorých kapelách si pôsobil a na čo si hral?

Odjakživa mám iba svoj projekt, ak nerátam jeden kapelný pokus, kde členovaia aj tak museli hrať iba to, čo som zložil. V kapele by som bol diktátor a táto pozícia mi osobnostne nevyhovuje, preto radšej skladám sám.


3 Popíš svoju poslednú výbavu (nástroj, aparatúru, efekty) a čím je/bola pre teba zaujímavá?

Momentálne skladám na sekvenceri Yamaha PSR 7000. Všetko je zahraté, vyklikávam potom už iba efekty v programoch, pridávam sample, hlasy, experimentujem zo  zvukmi a tak.



 

4 Povedz mi niečo o novom albume Project Gregus "Purple Sky Beloved" - ako vznikala, kto na nej spolupracoval?

Tento album má pre mňa zvláštny význam. Pamätáš si tie niekdajšie zimné večery pred snežením? Obloha bola krásne zafarbená do fialova. Vždy som to miloval a chcel som zachytiť tento pocit do hudby. Skladby vznikali prevažne v rovnakom čase, tak približne jeden - dva roky dozadu. Vo svojej podstate je to dungeon synth s experimentálnymi prvkami. V tomto žánri sa málokto odváži trochu zaexperimentovať, ale ja rád vybočujem z bežne zaužívaných šablón. Zatiaľ to teda moc na úrodnú pôdu nepadá, aj keď som dostal viac pochvalných názorov. Napríklad aj od jedného zakladateľa tohto žánru, Jima Kirkwooda, čo si nesmierne vážim. Mastering na albume mi robil rešpektovaný ruský zvukový inžinier Anatoly "Tokee" Grinberg, ktorý sám robí fantastickú hudbu.


5 Čo ťa najviac ovplyvňuje pri tvorbe?

Zvuk, melódia, rytmus, pocit. Hrám, niečo sa mi zapáči a potom už ten motív iba rozvíjam.


6 Ktorú skladbu z nového albumu by si vyzdvihol?

Hmm..., asi by to bola "Two Worlds", kde sa zaoberám vierou v boha, existenciou neba a pekla a uvedomenia si toho, že vlastne nič z toho neexistuje. Že je to iba výmysel ľudstva, aby sa jednoducho ľudia necítili sami vo svojom trápení. Každopádne, nie som z tých, ktorý odsudujú vieru, či kresťanstvo. Za mladi som pôsobil u  "Saleziánov" a veľmi veľa mi to dalo. Skôr si myslím, že my ľudia jednoducho nedokážeme vďaka svojmu "vybaveniu", pochopiť ako to skrátka je. Pre mňa je to zahalené  rúškom tajomstva a už ma to neznepokojuje. Som v pohode s tým, že žiadny boh existovať nemusí. A keď áno, tak fajn, ale pár vecí by som mu vytkol. Všetok svoj "nepokoj" už vyfiltrujem pri hudbe, pri športe alebo pri iných príjemných činnostiach.


 

7 Čo je ten moment, ktorý oddeľuje "manuálnu zručnosť" od umenia?

Ťažká otázka. Dlho som nad ňou rozmýšľal. Myslím si, že je to o osobnosti. Umelci, všeobecne nie sú nejako výnimočne manuálne zruční, čo sa týka aj mňa. Emotívnejší a citlivejší ľudia majú skôr zmysel pre hudbu, literatúru, umenie ako také, ale dajte im opraviť vypínač. To ja síce zvládam, ale môj otec, spisovateľ, napríklad nie, hoci spisovateľom je excelentným. Nemusí to byť samozrejme pravidlom, ale všímam si, že väčšinou to tak je.


8 Má mať umenie hranice resp. sú temy, do ktorých by umenie nemalo zasahovať?

Mne osobne sa nepáči, keď je umenie spojené s politikou. Umenie ma oduševňovať a spájať, politika rozdeľuje. Tiež mám nejaký smer, názor, ale do svojej hudby to ani náhodou neprenášam.


9 Zaujímavá príhoda/príhody zo života projektu, o ktorú sa môžeš podeliť? Ako vysoko si sa dostal na rebríčku dekadencie?

Fu, keďže nekoncertujem, nejaké "šokujúce" príhody nemám, ani nie som všeobecne nejaký "bohém". Párkrát som urobil somariny. Napríklad, že som sa raz opil s vojakom z hnutia Fatah, "ilegálne" prešiel do palestínskeho okupovaného územia a potom vychádzal s opicou cez izraelské kontrolné stanovište, čo sa nestretlo s veľkým porozumením. Ale to je vlastne maličkosť.


10 Aké koncertné plány máš do blízkej budúcnosti?

Nekoncertujem. Žiaľ, nemám na to čas.



 

11 Aké očakávania máte od nového albumu a akým smerom sa bude uberať ďaľšia tvorba?

Očakávania? Hádam sa muzika pár ľuďom zapáči a pomôže im to, prečkať všetky tie šialenstvá, ktoré sa tu dejú.


12 Cítiš sa byť súčasťou domácej Dungeon Synth scény?

Dajme tomu, že áno.


13 Ako sa podľa teba formovala domáca Dungeon Synth scéna od svojho počiatku a ktoré významné míľniky si zaznamenal?

Dlho som si myslel, že tento štýl skladám iba ja sám, ale potom sa vytvorili vynikajúce projekty ako Owlsilar Gate, Budeč, Occult Obsidian, Cromworx a zistil som, že nie som sám.


14 Ako vnímaš Dungeon Synth v rámci širšieho synth (metal) žánru? Sú iné subžánre ktoré majú blízko k DS, je tam nejaký prienik?

Dungeon je vnímaný v súvislosti s metalom, pretože Mortiis, či Burzum sú projekty, ktoré stáli pri zrode tohto žánru a pochádzajú z metalového podhubia. Jim Kirkwood je skôr naozaj ten "elektronický" muzikant a jeho hudba je viac ambientom. Dungeon by som ale určite svojou atmosférou prirovnal viac k metalu. Zoberte proste intrá, outrá a medzihry nejakých blackmetalových kapiel dokopy a máte dungeon.


15 Ktoré SK a zahraničné UG kapely a žánre si mal rád v minulosti, a ktoré máš rád dnes? 

Čo sa týka našej scény, určite Orkrist a Galadriel. To je pre mňa absolútny top, čo sa týka atmosferickej scény u nás. A zahraničie? Mám rád staré veci od Mortiisa, klávesový Burzum, ale aj veľa dark ambientných projektov. Milujem napríklad švédsky project Arcana, či španielskych Narsilion. To je
krásna a fantastická stredoveká hudba.



 

16 Počas pandémie sme zažili spomalenie a izoláciu, v rámci ktorej sme chodili na ilegálne koncerty a vážili si všetko čo vznikalo - dnes sme späť vo svete kde je pretlak koncertov, novej hudby - ako si vnímal ten čas spomalenia ty a nechýba ti aspoň trochu?

Nuž, ja som vtedy nespomalil vôbec. Aby mi "nepreplo" z toho ľudského "debilizmu", nátlaku, obmedzovania pracovnej činnosti, fanatizmu, osočovania za to, že nie som očkovaný a tak ďalej, chodil som veľa von, do hôr, navštívil som priateľov v Iraku napríklad, kde sa na všetky tie nezmyselné pravidlá veľmi rýchlo vykašlali, lebo zistili, že sa vlastne nedeje nič také hrozné a ľudia neumierajú, jak keď padajú kocky domina. A skladal som samozrejme. Nie úplne rád na to obdobie spomínam, lebo veľa blízkym priateľom z toho tiež "preplo", prestali sa ozývať a zaujímať o akýkoľvek osobný kontakt. Časom som si však uvedomil, že to do môjho života prinieslo iných ľudí, odváznych, úprimných, pokorných, zmierených s tým, že raz zomrú a v prvom rade, bez pýchy. A s tými sa stretávam doteraz a tých predtým, mám už vlastne úplne u prdele. Na koncerty ja moc nechodievam, výnimočne. Nejak ma to neberie. Hudba je pre mňa tak intímnou záležitosťou, že koncert nepotrebujem. Ani v čase covidu, ani teraz.


17 Ktorá domáca/zahraničná akcia je pre teba najlepšia a prečo?

Pre mňa to bude vždy Montana Metal Fest v Španej Doline. To je jednodňový festival, kde vystupujú tie najlepšie undergroundové skupiny. Predávam tam aj hudobné nosiče, raz som tam dokonca prednášal, ale predovšetkých je to o tých stretnutiach s ľuďmi, ktorí sú úžasní a mám ich veľmi rád. Každý rok sa na túto akciu veľmi teším a odporúčam ju aj ostatným.


18 Čo je podľa teba spoločný menovateľ, ktorý spája umelcov z rôznych žánrov/scén a čo ich naopak rozdeľuje?

Poviem ti úprimne. Hudba je pre mňa pojítko medzi ľuďmi a nemám rád reči typu, toto je zlé, toto je na piču, toto by nemalo nikdy existovať, neznášam hip-hop, techno a tak ďalej. Hudba je silno individuálna záležitosť. Vzbudzuje v nás pocity, utešuje naše trápenie, dáva nám pocit empatie, katarzie, robí nás lepšími ľuďmi. Hudba je pre mňa nekritizovateľná. Mne osobne sa páčia veci, na ktoré by možno väčšina povedala, je to otrasné, ale pre mňa to má zvláštny a neopakovateľný význam.


19 Ktorý zvuk (štúdio, album/kapela), artwork (album cover) a videoklip na domácej scéne ťa v súčastnosti zaujal najviac?


Veľmi sa mi páči artwork a projekty, ktoré sa objavili na druhej edícii "Czech & Slovak Dungeon Synth Compilation II" v podobe kaziet. Zakladateľ festivalu Hradby Samoty a vydavateľstva Sky Burial Michal "Waldemar" Marcinčin, to urobil parádne. Kto sa ešte nezoznámil s týmto žánrom, do toho. Taktiež sa mi páči tvoja kompilácia "Alternative Is Doom", ktorá je famózne urobená a každá jedna kapela tam má originálny song.



 

20 Hudobný album, kniha, film, seriál, počítačová hra, tetovacie štúdio a pivo ktoré odporúčaš. 

Hudobný album - Narsilion: Nerbeleth
Kniha - Jürgen Todenhöfer: 10 dní v Islamskom štáte
Počítačová hra: nehrávam
Tetovacie štúdio: nemám ani jedno tetovanie
Pivo: "Kysláč" Eddy vo výčape u Ernieho pri Starej Tržnici v Bratislave. Niekedy si dám aj tri.


21 Vinyl/CD/MC?

Ehm..., no predsa môj nový album "Purple Sky Beloved". Vyšiel v 50-tich kusoch na vinyle a 10 mám už rezervovaných, tak rýchlo kupujte.


22 Je niekto na domácej alebo zahraničnej scéne s kým by si si rád prečítal rozhovor na Jablkách ďaleko od stromu?

U nás - s Tomaxom z Galadrielu a Konfliktu.
V zahraničí - s Jimom Kirkwoodom.


23 Motto na záver.

"Život patrí tým, čo sa neposerú". BUKOWSKI, CHARLES

============================================================================ 

Links:

https://www.projectgregus.com/

https://www.facebook.com/projectgregus/ 

https://projectgregus.bandcamp.com/album/purple-sky-beloved 

https://www.youtube.com/@Penusko

============================================================================ 

 

1. Who are you, what do you do, and what’s been on your mind the most these days?

I’m just another person in the line who chose to endure all this madness through creativity and discovering the world. People mostly know me as a traveler to conflict zones. I give talks and write about countries such as Afghanistan, Iraq, Somalia, Lebanon, Yemen, and Syria. But music is an inseparable part of my life—professionally (I sell LPs and CDs), and as a hobby. I enjoy composing and experimenting, even though I’m not a musician.


2. What bands have you played in, and what did you play?

I've always had just my own project—aside from one band attempt, where members still had to play only what I composed. I’d be a dictator in a band, and that role doesn’t suit my personality, so I prefer composing on my own.


3. Describe your latest gear (instruments, equipment, effects). What made it interesting for you?

Right now, I’m composing on a Yamaha PSR 7000 sequencer. Everything is played live, and then I just add effects in software, include samples, voices, and experiment with sounds.


4. Tell me something about the new Project Gregus album Purple Sky Beloved—how was it created, and who collaborated on it?


This album holds special meaning for me. Do you remember those winter evenings before it snowed? The sky used to turn beautifully purple. I always loved that and wanted to capture that feeling in music. The songs were mostly created around the same time, roughly one or two years ago. At its core, it’s dungeon synth with experimental elements. Few artists in this genre dare to experiment, but I like stepping outside established templates. So far, it hasn’t exactly fallen on fertile ground, though I’ve received quite a few positive responses—for example, from one of the genre’s pioneers, Jim Kirkwood, which I deeply appreciate. The mastering was done by respected Russian sound engineer Anatoly “Tokee” Grinberg, who also makes fantastic music himself.


5. What influences your music the most?

Sound, melody, rhythm, and feeling. I play, something clicks with me, and then I just develop that motif.


6. Which track from the new album would you highlight?

Hmm... probably “Two Worlds,” where I explore belief in God, the existence of heaven and hell, and the realization that none of it actually exists. That it’s just a human invention so people don’t feel alone in their suffering. That said, I’m not someone who condemns faith or Christianity. In my youth, I was involved with the Salesians, and that gave me a lot. I just think we humans, with our limited “equipment,” are incapable of truly understanding how things really are. For me, it’s shrouded in mystery, and it doesn’t bother me anymore. I’m at peace with the idea that maybe there is no God. And if there is, that’s fine—but I’d have a few things to say to him. All my inner turmoil gets filtered out through music, sports, or other pleasant activities.


7. What is the moment that separates "manual skill" from art?

That’s a difficult question. I’ve thought about it for a long time. I think it comes down to personality. Artists in general aren’t exceptionally skilled manually—including myself. More emotional and sensitive people tend to have a sense for music, literature, and art in general—but ask them to fix a light switch... I can handle that, but my father, for example, who is an excellent writer, cannot. Of course, this isn’t a rule, but I’ve noticed it often holds true.


8. Should art have boundaries, or are there topics art should stay away from?

Personally, I don’t like when art is mixed with politics. Art is supposed to inspire and unite—politics divides. I also have my views and opinions, but I would never put them into my music.


9. An interesting story (or stories) from the life of your project that you can share? How high have you climbed on the decadence scale?


Phew... Since I don’t perform live, I don’t really have any “shocking” stories, and I’m not generally much of a “bohemian.” I’ve done some foolish things here and there. Like once getting drunk with a Fatah fighter, “illegally” crossing into Palestinian-occupied territory, and then coming back hungover through an Israeli checkpoint—which wasn’t exactly met with understanding. But that’s a minor thing, really.


10. Any concert plans in the near future?

I don’t perform. Unfortunately, I don’t have the time.


11. What are your expectations for the new album, and in which direction will your future work go?

Expectations? I just hope a few people like the music and that it helps them get through all the madness going on in the world.


12. Do you feel like part of the domestic Dungeon Synth scene?

Let’s say yes.


13. How do you think the Slovak Dungeon Synth scene has developed since its beginnings, and what milestones have you noted?

For a long time I thought I was the only one composing in this style, but then excellent projects started popping up—like Owlsilar Gate, Budeč, Occult Obsidian, Cromworx—and I realized I wasn’t alone.


14. How do you view Dungeon Synth within the broader synth (or metal) genre? Are there other subgenres close to DS, any crossover?

Dungeon Synth is associated with metal mostly because of projects like Mortiis and Burzum, which were foundational and come from a metal background. Jim Kirkwood is more of an “electronic” musician and his music leans more ambient. But I’d still say Dungeon Synth, in its atmosphere, is closer to metal. Just take the intros, outros, and interludes of black metal albums and blend them—you get Dungeon.


15. Which Slovak and foreign underground bands and genres have you liked in the past, and which do you enjoy now?

From the Slovak scene, definitely Orkrist and Galadriel. For me, they’re the absolute top when it comes to atmospheric music here. Abroad? I like the older Mortiis material, keyboard-era Burzum, and lots of dark ambient projects. I love the Swedish project Arcana and the Spanish group Narsilion—that’s beautiful and fantastic medieval music.


16. During the pandemic we experienced a slowdown and isolation—some of us went to illegal gigs and appreciated everything that was created. Now we’re back in a world of concert overkill and endless new music. How did you experience that time, and do you miss it at least a little?

Well, I didn’t slow down at all. To avoid going crazy from all the human “stupidity,” pressure, job restrictions, fanaticism, and being shamed for not being vaccinated, I spent a lot of time outdoors, in the mountains. I even visited friends in Iraq, where they quickly gave up on all the nonsense rules once they realized nothing catastrophic was happening, and people weren’t dying like dominoes. And I kept composing, of course. I don’t look back fondly on that period, because many close friends mentally collapsed, stopped calling, and lost interest in any personal contact. But over time I realized it brought new people into my life—brave, honest, humble ones who’ve made peace with the fact that we’ll all die one day and, most importantly, don’t carry pride. I still meet with those people, and as for the others—I don’t care about them anymore. I rarely go to concerts. It doesn’t really do anything for me. Music is such an intimate thing for me, I don’t need a concert—not during COVID, and not now.


17. What local or international event is the best in your opinion, and why?

For me, it’ll always be Montana Metal Fest in Špania Dolina. It’s a one-day festival with the best underground bands. I also sell music there, and once I even gave a lecture. But above all, it’s about meeting people—amazing people I really care about. I look forward to this event every year and recommend it to everyone.


18. What do you think is the common denominator that connects artists from various genres/scenes, and what divides them?

Honestly—music connects people, and I can’t stand talk like: “This is crap,” “This shouldn’t exist,” “I hate hip-hop,” “I hate techno,” etc. Music is deeply individual. It stirs emotions, comforts us in suffering, brings empathy and catharsis, makes us better people. For me, music is beyond criticism. I personally like things most would probably call horrible—but for me, they carry a special and unique meaning.


19. Which sound (studio, album/band), artwork (album cover), and music video on the local scene have caught your attention recently?

I really like the artwork and projects featured on the second edition of Czech & Slovak Dungeon Synth Compilation II on cassette. Michal “Waldemar” Marcinčin—founder of the Hradby Samoty festival and Sky Burial label—did an amazing job. If you haven’t explored this genre yet, go for it. I also love your compilation Alternative Is Doom, which is fantastically made, and every band on it has an original track.


20. One music album, book, film, series, video game, tattoo studio, and beer you’d recommend.

Album: NarsilionNerbeleth
Book: Jürgen Todenhöfer – 10 Days in the Islamic State
Video game: I don’t play them.
Tattoo studio: I don’t have any tattoos.
Beer: “Kysláč” Eddy on tap at Ernie’s by Stará Tržnica in Bratislava. Sometimes I have three.


21. Vinyl/CD/MC?

Uhm… My new album Purple Sky Beloved, of course. It was released on vinyl in a run of 50 copies—10 are already reserved, so buy quickly.


22. Is there someone from the Slovak or international scene you’d like to see interviewed on Jablká ďaleko od stromu?


From Slovakia – Tomax from Galadriel and Konflikt.
Abroad – Jim Kirkwood.


23. Final motto

“Life belongs to those who don’t shit their pants.” — Charles Bukowski