#119 Tom/EZR Contemplates: Righeira – Vamos a la playa (SP, 1983)

  Righeira – Vamos a la playa (Single, 1983) by Tom/EZR “Vamos a la playa La bomba estalló Las radiaciones tostan Y matizan de azul” Pred It...

Najčítanejšie za 7 dní

Friday, September 17, 2021

#108 Nekultúra. Punk z Hlohovca. Odpovedá Paľo Ondrix (gitara, spev).


 

Kto si, čo robíš, čo ťa najviac zaujíma práve v týchto dňoch ?

Som Paľo (Ondrix) venujem sa remeslám, šijem ručne kožené výrobky. Hrám a spievam v kapele Nekultúra. Snažím sa prežiť a dať zdravotne do poriadku. Začala ma baviť fotografia.


Vymenuj kapely a projekty, v ktorých si pôsobil a na čo si hral.

Theplaky - gitara, spev
Nightsnows - gitara
Bad experience - gitara
Dehydrated - gitara
Ska3x - gitara a veľa iných projektov
A môje dieťa Nekultúra (predtým Masová onania)


Popíš svoju poslednú výbavu (nástroj, aparatúru, efekty) a čím je/bola pre teba zaujímavá?

Sú to gitary typu Fender Strat/Tele. Preferujem menšie kombá a dobre nahlas. To nemením, iba občas keď zahrám na pódiovke, ktorá je k dispozícií. Premenlivo nejaké krabičky, hlavne ladička, wah, overdrive, teraz Boss ds1, to sa strieda podľa toho čo ku mne dopláva.



 

Je umenie subjektívne alebo objektívne ? Čo je ten moment, ktorý oddeľuje "manuálnu zručnosť" od umenia?

Často je tým momentom detail a potom postoj, prístup, postup. Niekto sa ani za umelca nepovažuje, ale je v tej zručnosti tak nápaditý, že to už ja vnímam ako umenie. Je aj objektívne, no silnejšie a dôležitejšie je to subjektívne vnímanie umenia. Ja robím úžitkové remeslo s duchom ručnej práce. Opačná filozofia ako konzum.


Má mať umenie hranice resp. sú temy, do ktorých by umenie nemalo zasahovať ?

Umenie presakuje všade, aj tam kam zdanlivo nepatrí, ako je politika, šport, ekonómia. Ale možno nesprávne chápem otázku.


Čo je Tvoja osobná hranica, za ktorou nie si ochotný akceptovať interpreta/umelca ?

Extrémizmus, rasizmus, nacionalizmus a podobné fuj. Väčšinou je ale kultúra a umenie voči tomu v odboji čo je logické. Nazi punk fuck off.


Kde berieš inšpiráciu k tvorbe ?

V hudbe a písaní textov ma fascinuje asociálnosť. Úprimnosť k vlastným životným zlyhaniam aj k mojim charakterovým chybám. Alebo sú to aj obyčajné slová, čo sa do mňa niekde zakusnú a neviem ich spracovať.😀


Ktorý album/song z tvojej/vašej tvorby máš najradšej a prečo ?

Posledný dvojalbum Vzorný občan a Neprisposobivý punk. Jednoducho preto že ešte nezapadol medzi tie ostatné.

 


 

Ktorý text tvojej kapely považuješ za najsilnejší (+úryvok) ?

Ha, možno song Posledný náboj, toho je viac alebo napríklad pesnička Káble, či Zemeguľa :

Život nakladá len plné táčky a iné mozgové vysávačky.
Pod oknom si to robia mačky, je to komédia.
V telke bežia zasúvačky, mal som
svinstva plné bočné vačky.
Búcham si hlavu o obkladačky,
láska je ko..tina. 

 

 

Repertoár máme vyskladaný tak, aby sme sa počas koncertu nenudili. Máme veľkú zásobáreň pesničiek a za každou je príbeh, alebo viac momentov zo života a reálnych situáciií.


Aké boli tvoje hudobné ambície v časoch ked si začínal a aká je realita ?

Moje ambície boli nahrať vlastný album. To sa čiastočne splnilo. Vyrastal som v dobe, keď hudobné nosiče boli pre mňa vzácny a krásny predmet. Myslel som že vlastný autorsky album bude zlomom v kariére. Skutočnosť ale je, že ten zlom je v tom, že sa vraciam zlomený z koncertu domov (ale spokojný). Želania treba presne definovať 😀. Realita vie pekne vyfackať. Ten pocit, že sa chcem vyjadriť hudbou, mám silný ale stále bez vonkajšieho vplyvu. Ako keď Pikaso stále maľoval, aj keď už bol starý a všetko v živote dosiahol. Ale Nekultura skôr pripomína život Paula Gauguina. Uvidíme po smrti 😀


Čo považuješ za doteraz najsilnejší moment vlastnej umeleckej dráhy ?

Extra silný hviezdny zlom ešte nenastal. Zatiaľ je to pochvala, uznanie od tvojich "detských" hudobných vzorov. Napríklad od Visacího Zámku atď. Silné momenty sú aj keď vidím ako si dav pod pódiom spieva naše texty a ja si môžem odpočinúť. Často ľuďom prídu moje texty povrchné, čo je spôsobené aj tým, že mám stále potrebu veci zhovädiť. Texty sú pre mňa ale aj tak zásadné. Vždy ma poteší keď si niekto všimne ich skrytú hĺbku.


Zaujímavá príhoda/príhody zo života kapely, o ktorú/é sa môžeš podeliť ? Ako vysoko si sa dostal na rebríčku dekadencie ?

Podeliť sa je ťažko, keď neviem či to nebudú čítať aj deti. Sedemnásť rokov nepijem alkohol a musela prísť zmena. Keby som nevyskočil z rozbehnutého vlaku dekadencie bol by som pravdepodobne mŕtvy. Ked už som spomenul vlak, raz som aj zaspal s hlavou na koľajnici miesto vankúša. Snívalo sa mi, že mi zvoní budík do roboty a to padali dolu na priecestí rampy. Rád som sa aj obnažoval a iné sprostosti, na čom sa v partii vždy dobre zasmiali atď. Áno aj teraz ma stále fascinujú príbehy ako Heroínove denníky, Dee Dee a Ramones, Rolling Stones. Teraz mám ale vďaka abstinencii od alkoholu v sebe semafór čo má zastaví. Nejakí démoni mi síce zostali, ale som už dávno nudný foter. Punk is dad.


Aké tvorivé plány máš do budúcnosti?

Tvoril a dal som tomu hrozne veľa. Hudbe som obetoval veľa zo svojho krátkeho času tu na zemi. Musím si zakázať nejaký ten rok, dva už tvoriť ďalšiu hudbu a skôr dohnať zanedbané. Treba nám urobiť merch, tričká, odznaky nášivky po ktorých je dopyt. Hľadám si stále výhovorky, ale chcel a mal by som sa už pustiť aj do týchto vecí. Budeme si na to musieť nájsť človeka.



 

Cítiš sa byť súčasťou domácej scény ? Ak áno, ktorej ?

Áno cítim sa byť súčasťou punkovej scény a doma v Hlohovci súčasťou celej hudobnej komunity.


Ako sa podľa teba formovala domáca scéna od 1990's a v čom boli špecifické jednotlivé dekády pre teba osobne, pre tvoju kapelu a pre SK UG scénu?

V 90tych rokoch to bol sex, drogy a rock'n'roll, tak ako aj je a aj bol v ďalších dekádach. Áno mení sa svet, klíma, technológie a vekom aj náš pohľad. Je to ale stále to isté a o tom istom. Rozdiel je v našom vnútornom prežívaní. Každý zážitok, okamžik, pocit, koncert zažívaš znovu a znovu, neopakuje sa. Príklad - často počujem, že nejdem na koncert, lebo som tú kapelu už videl. No zážitok stretnutia, vnútorné prežívanie, cesta na koncert bude vždy nový zážitok, čo sa znovu v nás narodí.


V čom mali podla teba výhodu kapely, ktoré začínali v 90's oproti dnešnym kapelám a naopak, čo vnímaš ako výhody dnešnej doby ?

V ničom. V 90tych rokoch bolo možno väčšie nadšenie, ale bez prostriedkov. Na koncert išiel každý, kto mal ruky, nohy a rock'n'roll v žilách. Nevýhoda bola pre nás slabšia aparatúra. Dnes prídem na koncert a mladí chlapci majú Marshalle, Gibsony. To my sme ešte aj struny vyvárali od špiny, aby sa mohli použiť znovu. Repráky zo starých televízorov, pozvárať stojany atď. Kožu vymeniť na šlapke od veľkého bubna. Kto mal reťazovú bol už iný frajer 😀 V tom je to dnes jednoduchšie. Dodnes žartujem, že Gibson je gitara pre bohatých. Aj keď to už neplatí. 90te roky sú preč aj doba keď som mal jedny rifle. 90te roky bola moja mladosť, prvá kapela, prvé lásky, bujaré žúrky pri každej príležitosti. Život bol gombička, mama daj na pivo. Všetci sme boli vonku a bežne sa stávalo, že si nespal doma. Rôzne po skúšobniach, klubovniach, kámošoch. Mladí sú vždy rovnakí, len doba a možnosti sú iné. Hudba sa presunula do online priestoru, čo je výhoda aj nevýhoda dnešnej doby.



Ktoré SK UG kapely a žánre si mal rád v minulosti, a ktoré máš rád dnes?

Žáner mám rád stále ten istý. Na SK hlavne Punk a potom crust, extrémny metal, hard core aj rôzne alternatívne kapely. Je z čoho vydzobávať.


Čo je podľa teba spoločný menovateľ, ktorý spája umelcov z rôznych žánrov/scén a čo ich naopak rozdeľuje ?

Samotná filozofia hudby a umenia ľudí spája a nabáda premýšlať a zastaviť sa nad životom. Má silu prebúdzat a precitnúť. Ľudia sú často iba balíčky nenávisti a radikálnych rýchlo-riešení. Vnímam to aj ja, že sme rozdelení. Mali by sme ako ľudstvo spomaliť. Dúfal som, že sa aj viac poučíme z pandémie covidu.


Čo ťa na domácej scéne serie?

Serú ma niekedy veci, ktoré nás ako kapelu znižujú a hudobní odborníci. Ale s tým urobím len málo a máme našťastie najlepších fanúšikov na svete, čo je nad tým. Punk je v tomto úplne najlepšia muzika. To hreje pri srdci. Ja to vidím dokonca tak, že naša scéna naberá na sile.


Ktorý zvuk (štúdio, album/kapela), artwork (album cover) a videoklip na domácej scéne ťa zaujal najviac ?

Posledne najviac The Wilderness a to hudba, klipy aj zvuk. Artwork (album cover) v punku čím väčší DIY hardcore, crust, grind tým lepšie.


Hudobný album, kniha, film, seriál, počítačová hra, tetovacie štúdio a pivo ktoré odporúčaš a prečo.

Počítač nemám, iba mobil. Seriály nepozerám iba náhodne, videl som Černobyl a Český Trpaslík. Knihu fyzicky naposledy od Aleša Palána s fotkami Jána Šibíka Raději zešílet v divočině a jej voľné pokračovanie ešte nemám dokúpené. Tento smer mám najradšej. Mam rád ešte Hiraxa, Miguela Ruize, Marka Mansona, Jacka Londona, Jozefa Kariku, Dominika Dána atď. No najviac v podobe audiokihy, rozhlasovej hry. Môžem pri tom šiť. Pivo bohužiaľ iba nealko a Ábel mám veľmi rád. Hry vôbec nehrám len občas pexeso, šachy, človeče so synom 😀 Tetovača odporúčam Borisxprimitiv, je na instagrame. Odporučam ho preto že je punker. Ja si aj auto dávam opravovať punkerovi Vilovi. Punker je vždy najlepšia voľba. Ešte počkám keď bude nejaký punker aj neurochirurg a dám si potom zoperovať chrbticu a namiesto šitia ma zaláta zicherkami 😀
 


 

Ktorá domáca/zahraničná akcia je pre teba najlepšia a prečo?

Posledne to bol pre mňa Ohy fest a Ffud fest v Seredi. A dobre som sa zabavil na malom Kaváren feste Joža Žemľu. Vrbovské vetry, Punkáči deťom, Happy fest, Help fest, Flesh party bývajú super. Vybrať jednu akciu za najlepšiu neviem a to som videl aj svetové veľké kapely.


Vinyl alebo CD ?

Vinyl ma obišiel, kupoval som a nahrával na kazety a potom prešiel na cd. Ale zažil som tú dobu platní a kotúčákov ako chlapec a ten rituál ma láka.


Je niekto na domácej scéne (aktívny alebo neaktívny hudobník) s kým by si si rád prečítal rozhovor na Jablkách ďaleko od stromu ?

Mám rád články s Pištom Vandalom a Hiraxom napríklad. Vedia fantasticky rozprávať, čo nie je moja silná stránka a ani nemusí byť. Prečítal by som si článok s Česko-Slovenskou punkovou rodinou Bobbym Floutekom s Punk Floyd a jeho manželkou Laurou.


Motto/obľúbený citát pripadne odkaz na záver.

Moja obľúbená veta je CHOĎTE DO LESA. Keď je človek sám, čistí sa od záťaže tejto agresívnej doby a ide hlbšie, bližšie k sebe aj ostatným. Človek v tichu lesa začne byť autentický a prestáva sa hrať na niečo čo nie je. Preto že všade je hluk a ciele čo mali byť už dávno splnené. To je nám ale iba podsúvané. Ďakujem za rozhovor. 

=======================

Linky:

https://nekultura.bandcamp.com/

https://bandzone.cz/nekultura?at=news

https://www.facebook.com/profile.php?id=100052996633027

No comments:

Post a Comment