#252 Infamis Tenebre / 🇵🇱 / Dungeon Chant Music / Piotr Huzar, Infamis / 28.12.2024

Interview is published in (1) 🇬🇧 and (2) 🇸🇰 languages // Interview je publikované v (1) 🇬🇧 and (2) 🇸🇰 jazykoch.   (1) 🇬🇧 1. Who ar...

Najčítanejšie za 7 dní

Wednesday, April 28, 2021

#80 Marturos. Thrash metal z Prievidze. Odpovedajú Maggee, Maňo, Maroš, Matúš a Roman.


 

1     Kto si, čo robíš, čo ťa najviac zaujíma práve v týchto dňoch ?

Maggee: Ahoj, som Maggee a v Marturos spievam. Zaujíma ma samozrejme hudba a novinkou je, že som začala vyrábať šperky a doplnky zo živice.

Maňo: Volajú ma Maňo, okrem toho, že sa venujem hudbe tak pracujem ako špecialista logistiky. Komunikácia s prepravcami. Popravde, kedy môžme hrať ale normálne sa snažím makať aspoň na hre na bassu, kým nekoncertujeme, nech sa posuniem čo najďalej.

Maroš: Čau, volám sa Maroš a som gitaristom. Jednoznačne ma zaujíma kedy skončí táto pandémia, aby sme to mohli opäť roztočiť na pódiu a ešte spomeniem nahrávanie nášho nového albumu.

Matúš: Volám sa Matúš, som bubeník a momentálne sa chystám na nahrávanie albumov do štúdií.

Roman: Som Roman, pochádzam z Prievidze. Pôsobim ako gitarista v kapele Marturos v podstate od jej skorých začiatkoch. Mám rad šport, hry, varenie :D V posledných dnoch ma najviac zaujíma koniec tento pandémie a znovu začať žiť, koncertovať a prezentovať sa čo je v podstate to čomu sa chcem venovať do konca časov.


2     Vymenuj kapely a projekty, v ktorých si pôsobil a na čo si hral.

Maggee: Len tak v skratke, v minulosti som hrala v kapelách na gitaru aj na bicie a už asi milión rokov hrám na husle. V Marturos som si splnila sen, že môžem písať texty a spievať, čiže všetky moje myšlienky zdieľať s ostatnými ľuďmi.

Maňo: Pôsobil som v kapele "Quoličomu?" ale aktuálne fungujem s kapelami "Marturos","Bloody Redemption", "Guzzle Booze", "Deposited Flesh" a rozbieham ešte jeden projekt s názov "Aithera". Všade som bass gitarista :D

Maroš: Marturos a GlassGate sú kapely, v ktorých som stály člen a ešte som mal možnosť nahrať sólo do jednej skladby a zahrať si v klipe parádnej kapely Plastery.

Matúš: Hral som v kapele KillSwitch, teraz v Marturos a po novom pribudlo aj Bloody Redemption. Inak iba malé garážové zoskupenia na vyšantenie. Hral som aj na gitare, ale hlavne na bicích.

Roman: Ako vela iných gitaristov tak aj ja som prešiel rôznimi kapelami od rôznych žánrov ako country, punk, rock až metal ... Vždy som sa venoval len gitare, nastroje ako bicie, basa a pod. som sa venoval len tak okrajovo (relaxačne)


3     Popíš svoju poslednú výbavu (nástroj, aparatúru, efekty) a čím je/bola pre teba zaujímavá?

Maggee: Toto je super otázka, lebo som si nedávno kúpila nový mikrofón, bezdrôtový Shure beta 58, ale zatiaľ som ho mala možnosť otestovať myslím len na jedinej skúške. Špeciálny je pre mňa tým, že som si naň dala inú sieťku, ale neprezradím akú. Len, že bude ladiť s novým albumom, hehe.

Maňo: Ibanez SDGR 705 SR, EBS Reidmar - kombinácia Ibanez bass gitary a EBS aparátu spôsobilo výborný zvuk, ktorý sa priblížil až na 90%, k tomu čo reálne chcem. Je v pláne rozšíriť počet gitár - ešte vlastním Cort ActionV.

Maroš: Ako posledný prírastok ku mne prišla parádna gitara značky Charvel. Zaujala ma jej jednoduchosť v dizajne a vždy som chcel túto značku vyskúšať, takže nič tomu nebránilo.

Matúš: Najnovší nástroj mám Mapex Orion Shell Set, plechy Anatolian, Zildjian a Sabian. Gitary Jackson Kelly a Schecter

Roman: Kedže treba isť s dobou, rozhodol som sa prejsť na digitálny aparát značky (PositiveGrid) s ktorým som nadmieru spokojný, môžete vidieť na live koncerte :) A neskor na to som si kupil novú gitaru značky Schecter. O jej všestrannosti ani netreba hovoriť, splna všetky moje očakavania.




 
 

4    Je umenie subjektívne alebo objektívne ? Čo je ten moment, ktorý oddeľuje "manuálnu zručnosť" od umenia?

Maggee: Jednoznačne subjektívne. Subjektívne je hlavne aj to, čo považujeme za umenie. Stavba domu je určite manuálna zručnosť, ale v podstate je to aj dielom všetkých ľudí, ktorí na ňom pracovali. A pritom to nie je zrovna najhĺbavejšia vec na svete. Umenie môžu byť pre rôznych ľudí rôzne veci. Nemá hranicu.

Maňo: -

Maroš: Myslím že tu je jednoznačná odpoveď: umenie je veľmi subjektívne, každý z nás má vlastné a názory a vníma veci po svojom.

Matúš: Podľa mňa je subjektívne a každý si vyberá, čo v ňom kedy vidí.

Roman: Myslím že pre každého to platí inak, takže je aj aj. Umenie každy poníma inak v tom sa rozdeluje jedinečnosť umelca.


5    Má mať umenie hranice resp. sú temy, do ktorých by umenie nemalo zasahovať ?

Maggee: -

Maňo: Práveže, umenie by sa malo podotýkať všetkej tématiky a vyjadriť problém dnešného sveta - je to vyjadrenie názoru

Maroš: Umenie je univerzálnym prostriedkom na vyjadrenie a umelec si môže skrz umenie vyjadriť všetky svoje myšlienky a aj názory bez obmedzenia.

Matúš: Pokiaľ umenie neničí prírodu alebo ľudí, malo by byť slobodné.

Roman: Umenie by rozhodne namalo mať žiadne hranice pretože vo všetko je krása. Jednoduchý príklad je ten že ked sa človek laik pozrie na obraz slavneho umelca vidiakesai machule, ale človek umelec tam vidí myšlienku autora, pocity, emocie atd.. Ja osobne moc nemám rad ked interprét nedokáže spraviť nič ine ako písať srdcervuce balady. Niekedy mam pocit ako by sa v dnešnej dobe vytratili vesele piesne, ktore nič neriešia, ktore su proste o niečom nekonkretnom a prestosu hity.


6    Čo je Tvoja osobná hranica, za ktorou nie si ochotný akceptovať interpreta/umelca ?

Maggee: Touto otázkou som sa nikdy priamo nezaoberala. Mám asi len skupiny: “chytilo ma za srdce”, “celkom zaujímavé” a “nič pre mňa”. Buď to príde alebo nie, alebo sa časom aj vkus zmení. To čo je pre mňa kravina je pre niekoho zmysel života a to súdiť nechcem (aj keď občas si na niečo pofrflem).

Maňo: Hranicu stále hladám :)

Maroš: Popravde, toto sa mi asi ešte nikdy nestalo, takže neviem odpovedať.

Matúš: Pozérstvo.

Roman: Mna osobne odrádzaju piesne o politike, skrátka nikto, aspon ja nie je zvedavý na nazor toho druheho nemyslím že sa to hodi. Interpret si len sam sebe škodi prichádza o fans.. Dalej su to nezmyselné texty bez hlbky.


7     Kde berieš inšpiráciu k tvorbe ?

Maggee: Život, ľudské nešťastie, dejiny, možno aj budúcnosť, ktorú si predstavujem ako by mohla vyzerať. Filmy a knihy sú veľkou inšpiráciou a občas strhujúci dej môjho sna.

Maňo: Od iných kapiel, soundtrackov k filmom, zvukov vesmíru, v klasickej hudbe ale aj modernej.

Maroš: Nápady u mňa prichádzajú hocikedy a hocikde. Môže to byť hocijaká bežná činnosť no pravidlom u mňa je že najlepšie nápady mám keď práve nehrám na nástroj.

Matúš: Väčšinou ani neviem, prsote to príde a vždy z inej strany.

Roman: Inšpirácia prichádza vela krát neočakavane. Podnecuju ju veci čo počúvam, kde sa pohybujem. Málo kedy príde ked hu zrovna potrebujem :)


 

8     Ktorý album/song z tvojej/vašej tvorby máš najradšej a prečo ?

Maggee: Veľmi záludné, keďže asi okrem dvoch textov sú všetky moje. Každý je výnimočný a osobný. Snažím sa ich písať poctivo, nech nie sú len do počtu ako výplň muziky.

Maňo: z Marturos mám rád fest Arachno Idea - vec, ktorú ste nepočuli ale máte sa na čo tešiť :) text je aj dobre zakomponovaný do toho a vieme si to vysvetliť z viacerých hladísk, každý si nájde v ňom svoje. Meggs sa pýtala, ako som to pochopil no inak ako ona :)

Maroš: Je to veľmi ťažké, ale keď mám vybrať tak to bude z pripravovaného albumu skladba Demons, od prvého momentu ma nadchla a skvelo sa na ňu headbanguje.

Matúš: Angel of life z prvého albumu Nameless a najnovší singel The Path. Oba preto, lebo sa mi spájajú s niečim mne srdcu blízkym.

Roman: No osobne sa mi páčia všetky preto to robím :) Každý jeden song do noveho albumu sa snažime robiť lepší a lepší. Ale z toho čo poznáte sa mi najviac lúbi: The Magician a prečo ? neviem mam tam pekné solo :)


9     Ktorý text tvojej kapely považuješ za najsilnejší (+úryvok) ?

Maggee: Tak možno tento kúsok: “An artist´s soul must suffer, martyr keeps his tears all covered.”

Maňo: -

Maroš: Mám rád všetky naše texty a neviem vybrať ten naj.

Matúš: V každom songu som si našiel niečo, takže sa to sem nezmestí xD

Roman: "As you sow so shall you reap"

 




10     Aké boli tvoje hudobné ambície v časoch ked si začínal a aká je realita ?

Maggee: Keď som s hudbou začala som mala asi 5 rokov. Odvtedy sa ambície určite zmenili z fidlikania detských ľudoviek na dobytie sveta. :D

Maňo: Boli ružové okuliare, nevedel som ešte, koĺko toho treba obetavať aby človek niečo dokázal, :) ale sny ostali a chuť je väčšia, je to iné ako som sa na to pozeral ako fanúšik a je to iné keď sa v tom už človek (v našej UG scéne) pohybuje, ale všetko chce čas, výsledok príde :)

Maroš: Asi také ako majú všetci: rozbehnúť kapelu a dotiahnuť to na veľké pódia, a vyjadriť svoje myšlienky.

Matúš: Ambície - živiť sa muzikou na svetovej úrovni a hrať festivaly poboku veľkých kapiel. Realita - blížime sa k tomu.

Roman: Ambície boli aj su velké, Samozrejme sa snažíme preraziť do celeho sveta. A realita je taká že nestagnujeme a z roka na rok ak nepočítam eru Covid to ide na tu správnu cestu. Sme dobra partia a baví nas hudba. A všetci mame rovnaký ciel.


11    Čo považuješ za doteraz najsilnejší moment vlastnej umeleckej dráhy ?

Maggee: Nad týmto som tiež nikdy nerozmýšlala. Som vďačná za každú skúsenosť a príležitosť a pozerám sa pred seba. Dobyť svet nie je sranda.

Maňo: mať 5 kapiel a pamätať si to všetko hehe :D

Maroš: Pre mňa bol najsilnejším momentom príchod do Marturos, sme vynikajúca partia ľudí a skvelo sa nám spolu hrá.

Matúš: Asi každé stretnutie s ľuďmi, ktorí ma posunuli, inšpirovali, donútili, odmietli, naštvali... atď.

Roman: Najsilnejší to je moc konkretna otazka na maoj vkus v tomto :D prešli sme toho nemalo a hrali z ludmi so zahraničia čo bola skvela skusenosť. Točili sme videoklip ktorý je podla mna uplna bomba. Podakovanie patri všetkým čo sa na tom podielali - su šikovní.


12     Zaujímavá príhoda/príhody zo života kapely, o ktorú/é sa môžeš podeliť ? Ako vysoko si sa dostal na rebríčku dekadencie ?

Maggee: Na odpoveď k tejto otázke ma výsostné právo Roman, haha. Ja nie som žiadny šialený typ. Najväčšie úchyláčiny vymýšľa on, ale zase nepredstavujte si nejaký veľký punk. Chvalabohu sme celkom v rámci možností inteligentná kapela.

Maňo: -

Maroš: -

Matúš: - 

Roman: Historky su všeliaké, no kebyže sa rozpíšem tak neviem kedy by som skončil


13     Aké tvorivé plány máš do budúcnosti?

Maggee: Pokračovať v tom na čom pracujem a dotiahnuť to čo najvyššie.

Maňo: Okrem skladania muziky, by som už chcel pokračovať v písani jedného scifi futuristického príbehu, ktorý mám rozpísaný. Určite by som chcel skúsiť poskladať hudbu do filmov alebo videí.

Maroš: Rozhodne makať s kapelami ale rozmýšľam aj nad nejakým inštrumentálnym gitarovým albumom, ale to je hudba budúcnosti.

Matúš: Robiť lepšiu hudbu ako robím teraz a naučiť sa lepšie hrať na gitaru a bicie.

Roman: Zdokonalovať sa, aby naša hudba bola taká dobrá a úspešná.



 

14     Cítiš sa byť súčasťou domácej scény ? Ak áno, ktorej ?

Maggee: Snáď som členom metalovej scény, ale montujem sa aj inde, do mäkších vôd. Mám veľa známych a kamarátov hudobníkov z kadetade. Som všade, kde sa mi to ľúbi.

Maňo: Áno, áno :) UG Death metalová scéna

Maroš: Tej najlepšej, slovenský metalový underground :)

Matúš: Cítim sa byť súčasťou metalovej scény.

Roman: Raz sme kapela tak sme aj domáca scéna, myslím že jej nerobíme hanbu, ba naopak prezentujeme sa v čo najlepšom svetle.


15     Ako sa podľa teba formovala domáca scéna od 1990's a v čom boli špecifické jednotlivé dekády pre teba osobne, pre tvoju kapelu a pre SK UG scénu?

Maggee: -

Maňo: Určite to malo svoj priebeh, ja som sa začal s domácou UG scénou zoznamovať až okolo 2007, čiže sa neviem plnohodnotne vyjadriť :)

Maroš: -

Matúš: Neviem to porovnať. Každá kapela sa vybrala svojou cestou. Ja to neposudzujem. Ug kapely majú svoje čaro a hádam ho nestratia.

Roman: No dobre, čo viem boli tu dobre kapely žial už neexsituju, lebo sa na to členovia vykašlali alebo odišli. Každá doba ma niečo do seba, no osobne si myslím že najlepšia už bola v rokoch 70,80,90...


16     V čom mali podla teba výhodu kapely, ktoré začínali v 90's oproti dnešnym kapelám a naopak, čo vnímaš ako výhody dnešnej doby ?

Maggee: -

Maňo: Výhodu, že vtedy na koncert prišlo väčšie množstvo ľudí, lebo chceli spoznať kapely. Dnes klikneš na link a neriešiš :) Málo ľudí chodí len tak random na koncerty , nájdu sa, ale po väčšine keď nepoznajú, nejdú. A výhoda dnešnej doby je, že dať o sebe vedieť je ľahšie - sociálne siete, vtedy museli posielať nahrávky do rádií, či ich vôbec zahrajú aby ich niekto počul

Maroš: Dnes je veľkou výhodou prezentovanie kapely pomocou internetu a jednoduchší prístup k možností nahrávania. Nevýhodou dnešnej doby je zas to, že hudobný priemysel je dosť presýtený kapelami a mladé kapely majú dnes väčší problém sa presadiť.

Matúš: Neviem, kedy sa začal trh prepchávať hudbou až do prasknutia. Teraz sú kvôli tomu ľudia ohučaní a veľmi vyberaví. Dnes sa dajú kúpiť nástoje a dá sa hrať kde chcete a čo chcete. Pretlačiť sa vedia vďaka inetrnetu ludia aj sami. Na druhú stranu sa stala hudba neuveriteľne "lacnou" záležitosťou. Takže všetko má svoje pre a proti.

Roman: Vyhody boli take že tej hudby nebolo tak vela ako teraz, nebol internet ludia chodili na koncerty kupovali merch, a celkovo to bolo lepšie. Na Slovensku je to bohužial zlé. Výhody dnešnej doby vidím asi len v tom že čo sa týka nastrojov a možnosti na tvorenie hudby sú skvelé, všetko je dostupné aj ked si za niečo treba priplatiť ale čo už.


17     Ktoré SK UG kapely a žánre si mal rád v minulosti, a ktoré máš rád dnes?

Maggee: -

Maňo: Fascinuje ma hudba kapely Holotropic, Realms of Chaos - prepracované veci veruže. Potom sú uderné veci ako Minor, Surgery, Dehydrated (SK), Pseudosapiens, Circular Saw, Patriarcha. Ešte ma napadá Jób a Hyenism, tí ma očarili posledne z SK scény. Performed vydali skvelú vec a momentálne ma viac ani nenapadá. Čo sa týka žánrov, počuvám veľa progresívneho metalu, death metalu, progresívneho rocku, nu metalu ale aj elektronika sa nájde u mňa :)

Maroš: V minulosti som bol dosť power metalovo založený ale dnes si vypočujem fakt všetko.

Matúš: -

Roman: Horkýže Slíže


18    Čo je podľa teba spoločný menovateľ, ktorý spája umelcov z rôznych žánrov/scén a čo ich naopak rozdeľuje ?

Maggee: Spája nás nadhľad a rozdeľujú predsudky. Keď si niekto povie, že len jeho žáner je najlepší a ostatné sú hnoj, tak sa nemáme o čom baviť.

Maňo: Koncerty, pomoc na koncertoch, požičiavane apáratu, rozprávanie o hudbe na akcii spájajú, závisť a nadávanie poza chrbát rozdeľuje, predsa sa to raz človek dozvie :)

Maroš: Všetkých by nás mala spájať láska k tomu, čo najradšej robíme, a to je umenie.

Matúš: Spája ich spoločné zapálenie pre vec a rozdeľuje ego.

Roman: Čo ich spája je asi láska k hudbe, a čo ich rozdelujesu osobne vzťhy.


19     Čo ťa na domácej scéne serie?

Maggee: Kapiel je veľa, štýlov je pre každého. Serie ma nedostatok klubov, resp. podpora aj zo strany existujúcich (česť výnimkám). A teraz hovorím o dobe predkoronovej. Biznis a financie sú vážna vec, ale aj kapely do toho vrážajú, čo majú. Treba si viac pomáhať. A teraz keď sa to začne rozbiehať, no uvidíme...

Maňo: Že všetci nadávajú ako nie sú akcie a keď sú, málokto príde, vyhovárajú sa na vstup ale itak väčšina ten vstup prepije - mám aj skúsenosť že bola akcia zadarmo a prišlo 7 ľudí :) Sú výnimky samozrejme.
 
Maroš: -

Matúš: Znudení ľudia, ktorí kritizujú a porovnávajú všetko so zahraničím. Aj tu sa môžeme mať dobre. Mať festivali a skvelé rádiá. Ale všetko je to o ľuďoch.

Roman: Serie ma to že človek sa tu môže kolko razy aj roztrhať a tu vás neocenia. Česť výnimkám.



 

20     Ktorý zvuk (štúdio, album/kapela), artwork (album cover) a videoklip na domácej scéne ťa zaujal najviac ?

Maggee: -

Maňo: fuu, Hyenism a Realms of Chaos majú pekne artworky. Zvuk, hmm, ťažko povedať, Realms of Chaos má brutálny zvuk na albume a nahrávali to u Mira Speváka SPK studio a Patriarcha čo vydala album Tumulus a Morna. Klip veruže netuším

Maroš: -

Matúš: -

Roman: Štúdio nášho producenta Lubomira Mazáka. Robí pre naš album skvelú prácu.


21     Hudobný album, kniha, film, seriál, počítačová hra, tetovacie štúdio a pivo ktoré odporúčaš a prečo.

Maggee: Ghost - Prequelle, Terry Pratchett - Zlodej času, seriál The umbrella academy, hra asi Crash Bandicoot (joke, hry moc nehrám). Tetovania ešte plánujem, tak to sa sama musím poobzerať, čo pekné tu máme a pifko Wywar.

Maňo: Hudba: Tool - Lateralus
Kniha: Michel Mayor Pierre-Yves Frei - Nové svety vo vesmíre  
Seriál: Love Death and robots, The Expanse, Witcher, Stranger Thinks, Black Mirror, Altered Carbos, Tribes of Europa
PC gameees: Metro, Resident Evil 4, klasika WoW - ale žerie to čas :)
Tetovanie nemám tak nemám odporúčania :)
Nie som pivkár :)

Maroš: Album: Judas Priest - Painkiller - Pre mňa je tento album esenciou metalu a mal by si ho povinne vypočuť každý metalista.
Kniha: Zaklínač - Celá sága. Kto má rád fantasy nebude ľutovať. Kniha nabitá emóciami, skvelým príbehom, postavami a všetkým možným aj nemožným.
PC Hra: Mass Effect :) -  Skvelo napísaný príbeh, úžasné charaktery a svet.
Pivo: Všetky malé remeselné pivovary na Slovensku stoja za vyskúšanie.

Matúš: Kniha-Meno Vetra, Film-Pán Prsteňov, Hra-Witcher, Pivo-najlepšie chladené, čo nechutí ako 100 rokov neumyté trubky xD, Kapela Megadeth - Dystopia.

Roman: Hudobný album: Marturos
Kniha: všetky
Film: House of 1000 corpses
Serial: Californication
Pc hra: CSgo
Tet. Študio: neviem mna tetuje kamoš
Pivo: Kozel 12


22     Ktorá domáca/zahraničná akcia je pre teba najlepšia a prečo ?

Maggee: -

Maňo: Brutal assaut je pecka ale reálne nestihnete všetko obehnúť, domáci Gothoom je chill festival s priateľmi, Minor UG day sú fasa akcie, Black valentine taktiež

Maroš: Masters of Rock - chodíme tam už tradične s kamarátmi od 2012 a je tam taká skvelá atmosféra, prostredie a hlavne ľudia. Je to jedna veľká rodina.

Matúš: Každá, na ktorú budem môcť ísť, keď skončí toto šialenstvo.

Roman: Všetky maju niečo do seba takže ťažko hodnotit čo je lepšie


23    Vinyl alebo CD ?

Maggee: Alebo kazeta? Nie som zvukový kajnšmentke. CD si teraz nemám kde pustiť, doma nám občas vyhráva starý pukajúci gramofón.

Maňo: Ťažko sa mi vyjadruje, keďže osobne zatiaľ nemám žiaden Vinyl ale určite oboje :)

Maroš: Som audofil takže vinyl :)

Matúš: Aj, aj

Roman: Oboje


24     Je niekto na domácej scéne (aktívny alebo neaktívny hudobník) s kým by si si rád prečítal rozhovor na Jablkách ďaleko od stromu ?

Maggee: Osobne by ma zaujimali The Youniverse.

Maňo: Holotropic, Minor, Surgery, Pseudosapiens

Maroš: -

Matúš: Performed

Roman: Wtf :D


25     Motto/obľúbený citát pripadne odkaz na záver.

Maggee: Všetkým čitateľom prajem pevné zdravie a sledujte novinky Marturos samozrejme. Nový album je v dohľade. Ďakujeme za rozhovor. :)

Maňo: Verím, že sa vidíme čoskoro na koncertoch, nech pokecáme pri pivku a hudbe :)

Maroš: Keď začnete byť spokojný sami so sebou, tak ste v prdeli.

Matúš: Scio me nihil scire ( viem, že nič neviem) - Sokrates. ; Kto má rád hudbu, pôjde za ňou, kto výhovorky, ostane doma - tak si vyber ;)

Roman: Dakujem všetkým ktorý nas podporuju, chodia na koncerty, snád sa čoskoro uvidíme. Hail Metal

 

=====================================


Linky:


https://www.facebook.com/marturosofficial/

https://bandzone.cz/marturos

https://www.youtube.com/channel/UCvEcooabFytjfvBO7u9i_yQ/featured

https://www.instagram.com/marturosofficial/


Friday, April 23, 2021

#79 Ceremony of Silence. Blackened death metal z Banskej Bystrice. Odpovedá Vilozof (gitara, basa, spev).

 

Kto si, čo robíš, čo ťa najviac zaujíma práve v týchto dňoch ?

Nazdar, som Vilo a tento rozhovor mi hnije v inboxe už takmer polroka. Takže v prvom rade sa ospravedlňujem za meškanie, nemám to vo zvyku.

Za toho polroka, odkedy si mi položil túto otázku, som sa zaoberal mnohými vecami. Obligátne, hraním na gitare, prehrabávaním zákutí internetu pri hľadaní novej hudby, programovaním jedného zaujímavého online projektu, nahrávaním ambientu, ale najviac asi mojím malým synom a rodinou.


Vymenuj kapely a projekty, v ktorých si pôsobil a na čo si hral.


Ceremony of Silence - gitara, skladanie a v štúdiu som zaskočil aj basu a spev
Nevaloth - gitara, občasný spev
777 Babalon - v živej zostave som obsluhoval gitaru a produkoval zvuky a hluky cez analógové krabice, hosťoval som na jednom albume s názvom “Extramundanum (A Humble Record of Two Otherworldly Live Rehearsals)
Porenut - gitara naživo
Abbey ov Thelema - prvý album - všetko možné



 

Popíš svoju poslednú výbavu (nástroj, aparatúru, efekty) a čím je/bola pre teba zaujímavá?

Taká otázka pre mňa :)

Za tie roky som zistil, že potrebujem hlavne dobré snímače, boost pred každý aparát a vhodný delay. Pri gitarách preferujem komfort pri hraní, takže v Ceremony je to sedmička Ibanez RGD 7421. Pôvodné snímače šli von a nahradil som ich párom Bare Knuckle Blackhawk. Majú vysoký výstup, ale so zachovanou dynamikou. A vlastne všetko, čo robí Bare Knuckle je čisté zlato!

Aparát 5150 mk. II., bedňa Orange PPC 212 s párom V30. Ozrutný footswitch k 5150 som si dal prerobiť na maličký, jednotlačítkový. Hrám primárne cez crunch kanál, ktorý nakopávam overdrivom. Lead kanál mám len na sóla. Crunch kanál mi znie čistejšie pri akordoch a nepotrebujem v našej hudbe až toľko skreslenia. Pár clean pasáží riešim stiahnutím potenciometra hlasitosti na gitare. Dal som si ho modifikovať tak, že pri vertikálnom vytiahnutí sa zapne sekundárny potenciometer, ktorý rapídne zníži výstup z gitary.

Pred zosilňovačom mám:

Amptweaker TightDrive - používam ako clean boost, na orezanie spodných frekvencií a prebudenie zosilňovača. Vie bežať na 18V (väčší headroom) a dizajnoval ho rovnaký človek, čo aj 5150. Vedel, čo robí.


 

V efektovej slučke mám:

Fortin Zuul - najtransparentnejší noise gate, aký som mal v rukách, ale aj ten má mierne limity pri sustaine.

Strymon DIG - duálny digitálny delay s možnosťou vyladiť každý detail - Strymon nikdy neurobil zlý pedál.

BOSS RV6 - aj keď náš štúdiový zvuk je mierne jaskynný, naživo to nie je vždy dobrý nápad a reverb používam len v intermezze “Upon the Shores of Death”.

TC Electronics DITTO X2 looper - v niektorých riffoch suplujem druhú gitaru looperom, treba na to dobré nervy.


 

Obsesiu ladením riešim starodávnou TC Polytune mini, bez buffra. Čas vymeniť ladiace mechaniky za zamykacie, nakoľko ladenie G# drop sem-tam hnevá a musím sa potom medzi piesňami často pozerať do zeme.

 
Je umenie subjektívne alebo objektívne ? Čo je ten moment, ktorý oddeľuje "manuálnu zručnosť" od umenia?

Tu je asi veľmi populárna odpoveď, že subjektívne, že? Ale umenie podľa mňa má isté atribúty, ktoré vieme objektívne zhodnotiť. Napríklad, môžeme objektívne tvrdiť, že spevák spieva falošne alebo že jednotlivé riffy sú vykradnuté a gitarista nevie hrať. Avšak, na druhej strane, všetky tieto veci môže kapela vyhlásiť za zámer, alebo sa môžu niekomu páčiť a to zas posúva umenie do roviny subjektívnej.

Manuálna zručnosť je nástroj. Proste kladivo. Keď to kladivo máš, dokážeš ním viac, ako holými rukami. Je len na tebe, čo s ním urobíš. Môžeš ho aj odložiť a použiť len tie ruky.


Má mať umenie hranice resp. sú témy, do ktorých by umenie nemalo zasahovať?


Nech si každý robí, čo chce. Nemôžeme dospelým ľuďom hovoriť, čo majú a čo nemajú v umení robiť. Nechajme tvorcov tvoriť a konzumentov (ne)konzumovať. Tí druhí to navyše majú úplne jednoduché. Môžu výsledok tvorcu kedykoľvek odignorovať, opovrhovať ním, obdivovať ho, uctievať ho, alebo si z neho robiť posmech. Na druhej strane, tvorca môže dosiahnuť pocit uspokojenia aj z toho, že niekto jeho dielom opovrhuje, alebo že vyvoláva kontroverzie.


Čo je Tvoja osobná hranica, za ktorou nie si ochotný akceptovať interpreta/umelca ?

Nechce sa mi akceptovať umelca, ktorý si nevie naladiť gitaru a nastaviť zvuk. Ale nie. Chápem, kam asi touto otázkou mieriš, ale mne sa väčšinou nechce skúmať svetonázor umelca.. Rozhovorov s kapelami som už čítal milión päť, v rôznych zinoch a na rôzne témy. Vie ma ešte niečo prekvapiť, alebo výrazne vyrušiť? Už len výnimočne.


Kde berieš inšpiráciu k tvorbe ?

Nie som ten typ, ktorému keď sa niečo stane v živote, tak o tom napíše pesničku. Alebo ten, čo sa bude prechádzať po lese, kým ho neosvieti. (Aj keď po lese sa prechádzam veľmi rád!). Inšpiruje ma skôr zvuk ako taký. Inšpiruje ma hluk, inšpiruje ma dobrý koncert. Inšpiruje ma Luc Lemay, Michael Hoggard, Karl Sanders, ale aj Jimmy Page. Čo ma však inšpiruje najviac je kombinácia nástroja, aparatúry a zvuku, ktorý z toho lezie. Napríklad, ak chytím 6 strunovú gitaru v ladení E pichnutú do Marshalla, automaticky na nej začnem hrať black metal. Alebo, keď vezmem veľa strunovú gitaru v ladení “Z” a k nej fuzz pedál, určite skúsim drone. A tak ďalej.


Ktorý album/song z tvojej/vašej tvorby máš najradšej a prečo ?

V poslednej dobe ma dosť bavia naše zatiaľ nezverejnené nové veci, na ktorých robíme, ale to mám tak asi vždy. Čo sa týka albumu “Oútis” - až také rozdiely medzi piesňami nerobím, ale ak by som mal jednu vybrať, tak “Ceremony of A Thousand Stars”. Jej záver ma strašne baví hrať a aj spätná väzba na tú skladbu je vždy výborná. Oslovila aj nášho vydavateľa, ktorý potom šiel s nami do ďalšej spolupráce.


Ktorý text tvojej kapely považuješ za najsilnejší (+úryvok) ?

“Embrace the Absurd.” - mimochodom, tu na tomto mieste je toto zatiaľ jediný fragment textu, ktorý sme zverejnili.


 

Aké boli tvoje hudobné ambície v časoch ked si začínal a aká je realita ?

Na začiatku som chcel hrať v kapele a robiť hluk. To vlastne robím aj dnes, ale za tie roky asi na vyššom leveli. Chcem najmä robiť to, čo ma baví, najlepšie ako viem. Potrebujem mať najmä čisté svedomie, že som vždy urobil maximum, čo som v danom čase urobiť mohol.


Čo považuješ za doteraz najsilnejší moment vlastnej umeleckej dráhy (naschvál sa vyhýbam slovu kariéra) ?

Podpis zmluvy s Willowtip Records. Spomínal som to v mnohých rozhovoroch a zopakujem to znova. Je to dobrý pocit, dostať sa do vydavateľstva, kde začínali veľké mená žánru. Našu hudbu to pomohlo dostať do povedomia širokého spektra ľudí z rôznych krajín sveta.


Zaujímavá príhoda/príhody zo života kapely, o ktorú/é sa môžeš podeliť ? Ako vysoko si sa dostal na rebríčku dekadencie ?

Najväčšiu dekadenciu som zažíval mimo kapelný život s inou partičkou starých kamošov.


Aké tvorivé plány máš do budúcnosti?

S Ceremony robíme na nových skladbách, ale ide to dosť pomaly. Aj kvôli okolnostiam v mojom živote a v neposlednom rade aj kvôli pandémii a s ňou súvisiacim problémom s cestovaním. Najprv cez dve krajiny - Česko a Slovensko, potom cez dva okresy - Zvolen a Bystricu, potom aj zákaz vychádzania po ôsmej. Jasné, v dobe internetovej sa toho dá spraviť veľa z domu, ale oveľa efektívnejšie sa nám ukázalo staré dobré robenie hluku na skúšobni. Snáď už bude nejaké svetlo na konci pandemického tunela a rozbehneme to zase na nejakej pravidelnej báze. V pandemickom tuneli som však nahral album ambientu a field recordingu. Chcem to dať zmixovať niekomu, kto to posunie o nejaký ten level vyššie a potom nejakou formou poslať do sveta.



 

Cítiš sa byť súčasťou domácej scény ? Ak áno, ktorej ?

Neviem...asi...možno som? Ale ani neviem ktorej presne, ani sa mi nad tým nechce uvažovať. A vlastne som si na takých veciach nikdy nezakladal.

Ako sa podľa teba formovala domáca scéna od 1990's a v čom boli špecifické jednotlivé dekády pre teba osobne, pre tvoju kapelu a pre SK UG scénu?

V roku 1990 som mal dva roky, tak mi tu veľmi neprináleží o tom mudrovať. Spomínané obdobie by som však rozdelil ani nie na dekády, ale skôr na dobu pred internetom a dobu po internete. V tej dobe pred internetom bolo všetko ťažšie, ale na druhej strane aj viac autentickejšie. Keď niekto dal konečne dokopy tú vytúženú demo pásku, tak to bola veľká vec a až tak nevadilo, že to niekedy znelo ako hovno. Dnes si človek nahrá album doma s jedným gitarovým pluginom, bicie si nakliká (a dá sa to dnes už naklikať fakt veľmi realisticky!) a hodí to na Bandcamp. Tým sa samozrejme nevylučuje, že to ako hovno môže znieť aj dnes, ale prístupnosť, a s ňou aj rastúca kvantita, zvyšuje nepriamo aj množstvo kvality a tým pádom sa treba oveľa viac snažiť, ako kedysi.

Neskoršie obdobia, ktoré mám v pamäti boli charakteristické aj vlnami trendov, ktoré prišli a odišli a zároveň priniesli a odniesli zo sebou aj nejaké kapely.


V čom mali podla teba výhodu kapely, ktoré začínali v 90's oproti dnešnym kapelám a naopak, čo vnímaš ako výhody dnešnej doby ?

Čiastočne som odpovedal v predošlej otázke, ale ešte treba k tomu spomenúť spôsob komunikácie predtým a teraz. Neviem si predstaviť, že by som si dnes posielal pásky a dopisy s vydavateľstvom z druhého konca sveta. Koncertov predtým bolo menej a dopyt bol isto vyšší. Možno preto tu máme z tohto obdobia zakorenené také tie “večné pravdy” o tom, ako dakedy chodilo na koncerty viac ľudí a dnes už “nikto”. Ale myslím si, že po pandémii bude dopyt po koncertoch enormný, kluby budu narvaté a opäť môžeme zažiť “staré zlaté časy”.


Ktoré SK UG kapely a žánre si mal rád v minulosti, a ktoré máš rád dnes?

V minulosti som zo slovenských vecí počúval tak nejak to, čo som videl na koncertoch. Vo svojom hudobnom praveku som zažil ešte pár koncertov u nás v Banskej Bystrici v legendárnej “Papuči”. Spomínam si tam na koncert Ethereal Pandemonium, vtedy v zostave aj s Ľubošom Blahom a vtedy som si vravel, že aká dobrá kapela. Je to memento toho, ako sa môj hudobný vkus časmi menil. Okrem hostí sa tam primárne točila bystrická scéna, z ktorej mi prišli v tom čase asi najvýraznejší Surgical Dissection v zostave s vtedajším fanaticky pôsobiacim spevákom. Neskôr prišla vlna pagan/folk/black metalu, za ktorého vrchol u nás považujem Ancestral Volkhves.

Z dnešných vecí by som spomenul Tujarot a ich výborný album Existencialista, z death metalu Hate Eternalovsky nekompromisných Realms of Chaos a aj keď kapitolu pagan metalu považujem u seba za dávno uzavretú, posledný album Krajín Hmly ma príjemne prekvapil. Možno preto, že mi to pripomína vyššie spomenutých Ancestral Volkhves. Dobre mi znejú nové zoskupenia/projekty Zmyrna, či Klifot a som zvedavý aj na nový album Machiny Baphometa. Ešte spomeniem Hyenism, ktorým sa podaril perfektný zvuk a spolupráca s Colinom Marstonom, ktorého som veľký fanúšik. Ďalej, ak sa dá Death Karma považovať za slovenský projekt, tak druhá časť ich pohrebných rituálov je veľmi chytľavá vec. Sledujem aj veci, čo vychádzajú u Waldemara v Nomad Sky Diaries & Sky Burial, za zmienku určite stoja Sorgoth, aj keď neviem, či im novinka vyjde práve tu.

V minulosti som ešte veľa počúval post-rock, resp. post-metal, ale vtedy u nás žiadne kapely tohto žánru neboli. Dnes tu už aj sú a aj znejú dobre, ale na tento žáner som už stihol viac-menej zanevrieť a počúvam už len pár veľkých svetových stálic.


Čo je podľa teba spoločný menovateľ, ktorý spája umelcov z rôznych žánrov/scén a čo ich naopak rozdeľuje ?

...aj som čosi napísal a potom som to zmazal. Poďme na ďalšiu…


Čo ťa na domácej scéne serie?

Nič ma neserie.


Ktorý zvuk (štúdio, album/kapela), artwork (album cover) a videoklip na domácej scéne ťa zaujal najviac ?

Štúdio - SPK Audio - nahrávali sme tam, sme spokojní aj s prístupom, aj s profesionalitou, odporúčam. Dobrý zvuk lezie aj z Popradu, od Martina Barlu. Musím spomenúť aj Porenutovo Nihil Centrum - https://ncstudio.home.blog/ - posledné (myslím, že ešte zatiaľ nezverejnené) veci, na ktorých robí, znejú veľmi solídne a vidno u neho veľký posun.

Artwork - úplne iná liga je Dávid Glomba, ktorého talent prekročil naše hranice a osobne ma z jeho vecí najviac oslovila grafika pre Teitanblood. Svjatogora myslím tiež netreba predstavovať. Triesky lietajú aj z bubeníckych palíc, aj z jeho drevorytov.

Pekne spracované animované videoklipy mali Lunatic Gods. Voči metalovým klipom však mám predsudky, nakoľko som videl asi viac nepodarkov, ako podarkov - a to sa netýka len domácej scény. Oveľa radšej, ako klipy, mám rôzne živé záznamy kapiel z koncertov, alebo drumcamy Jamieho Saint-Merata, haha.



 

Hudobný album, kniha, film, seriál, počítačová hra, tetovacie štúdio a pivo ktoré odporúčaš a prečo.

Počúvam a kupujem si kvantum hudby. Nejdem nejak do minulosti, alebo tu menovať moje zásadné albumy, lebo by to bolo na samostatný článok. Dám sem nejaký prierez toho, čo som si zohnal na fyzickom nosiči, alebo som počul online v poslednej dobe a zaujalo ma to.

Ad Nauseam - Imperative Imperceptible Impulse - toto je kompozične a nápadovo fantastický death metal plný disonancie s veľmi nekonvenčným, nadýchaným zvukom a poctivým prístupom k produkcii, asi najlepšia vec doposiaľ v tomto roku.

Artificial Brain - Infrared Horizon - ku kapele som sa dostal cez Olega Zalmana, ktorý robí na youtube cover verzie tých najšialenejších disonantných kapiel. Má aj kapelu a je úplne fenomenálna

Krallice - Demonic Wealth - sledujem ich od ich prvého albumu. V každom roku vydajú cca jeden až dva albumy a nikdy to není len “do počtu”. Nasledujúci popis produkcie novinky ma hneď zaujal:

Isolation recording sessions:

Drums recorded at the Mouth 3 on a phone

Vocals recorded in the car by the swamp

Bass recorded.

Guitars, keyboards, other bass, reamping, mixing, mastering at Menegroth the thousands cave.

Phobocosm - Deprived, Bringer of Drought - tremolo picking, blast beats, temná disonancia a uctievanie Immolation

Turris Eburnea - Turris Eburnea - EP člena Krallice a Cosmic Putrefaction, nekonvenčný death metal

Fossilization - He Whose Name Was Long Forgotten - temný death metal, veľa tremolo riffov a perfektný spev

Táje Skal - Táje Skal - toto je fantastický Nordavind / Dark Medieval Times worship s českými textami a geniálnym starým drevným zvukom, toto sa musí počúvať len z kazety!

Sunless - Urraca - death metal v štýle Gorguts, zvuk robil Colin Marston (ako na veľa albumoch z tohto zoznamu)

Helheim - poznám tú kapelu roky, ale len teraz si kúpil ich posledné štyri albumy, ktoré sú viac “proggy” ako ich ranná tvorba. Dobre sa mi pri tom pracuje.

Nile - Amongst the Catacombs a Black Seeds - nejak som strašne veľa za posledný rok počúval Nile, som rád, že mi pribudli tieto dva zásadné albumy v zbierke aj na platniach

Suffering Hour - The Cyclic Reckoning - ľahko počúvateľný black/death metal s pestrým zvukom. Melodické, ale nie vtieravo.

Convulsing - oba albumy - disonantný death metal z Austrálie, výborné nápady a originálny gitarový zvuk

Gorephilia - In The Eye of Nothing - perfektný Morbid Angel worship

Ulcerate - Stare Into Death and Be Still - spomínať tu toto je asi nosenie dreva do lesa, ale jeden nikdy nevie, fantastický album

Vitriol - To Bathe from the Throat of Cowardice - death metal na úplnej hrane, absolútne zabijácka kapela naživo

Noctambulist - Atmospheres of Desolation - death metal šmrncnutý blackom, veľa blastov, disonancie, aj atmosféry, onedlho im vychádza nový album vo Willowtip Records

Cathexis - Untethered Abyss - zatiaľ von len singel cez Willowtip Records, ale bolo to také dobré, že som si to rovno predobjednal. Odporúčam.

Mimo metalu:

Lamia Vox - Alles Ist Ufer. Ewig Ruft Das Meer - “chytľavý” ambient

Kammarheit - Asleep and Well Hidden - ambient

Molchat Doma - Etazhi - náladový post-punk (?) plný chladných panelákov

Pivo?

Dosť rád pijem tmavé a z konkrétnych mám rád pivo, čo robia moji kolegovia z práce - banskobystrický pivovar Baran. Nikdy nepohrdnem dobre načapovanou Plzňou. V B. Bystrici to vedia dobre načapovať len v dvoch krčmách. Už nech ich otvoria!


Ktorá domáca/zahraničná akcia je pre teba najlepšia a prečo ?

Špecifickú atmosféru majú neverejné akcie, ktoré robí Porenut s Neplexom. Odľahlá lokalita a rachot dieselagregátu generujúci elektrinu pre produkciu obskúrnych kapiel a projektov.

Mám rád aj Hradby Samoty pre atmosféru a nevšednú dramaturgiu. Bol som už na pomerne dosť ročníkoch, ale najzvláštnejšie boli určite tie v Jelšave.

Taký Brutal Assault mám aj rád aj ho zároveň neznášam. Chodenie, masa ľudí a častokrát aj ničnerobenie ma dokáže vyčerpať tak, že sa z toho potom musím týždeň spamätávať. Faktom ale je, že som tam videl strašne veľa perfektných koncertov, na ktoré rád spomínam.


Vinyl alebo CD ?

Všetko. Aj kazety. A každému kto tvrdí, že fyzické nosiče to už majú za sebou, sa odporúčam pozrieť na Discogs, koľko stoja niektoré vydania, ktoré sa u vydavateľa vypredajú. Áno, oproti jednému kliku na Spotify, sú nepraktické a zaberajú miesto. Nuž, nie je to pre každého, ale to nie je ani metal a predsa sa v ňom bahníme. A to teraz naschvál obchádzam večnú debatu o kvalite fyzických a nefyzických nosičov. To pre väčšinu zberateľov a hudobných entuziastov ani nie je téma.

Ku každej hudbe sa mi hodí nejaký formát. Často mi to vyjde na ten vinyl, ale napríklad taký Morbid Angel s trigrami a s nízkym dynamickým rozsahom počúvam z CD. Avšak celú diskografiu Godspeed You! Black Emperor, ktorí majú vždy aj do bodky prešpekulovaný a bohatý obal, mám na vinyle. Kazeta bola pred časom úplne zabudnutý nosič len pre úplne skalných, ale dnes je bežné, že kazeta rovnakého albumu stojí na Discogs viac ako CD, takže dopyt sa určite zvýšil. K niektorej hudbe mi to úplne sedí. Napríklad rád točím z kazety Misþyrming - Söngvar elds og óreiðu, zašumenú Arizmendu, alebo prehnitý death metal ako Tomb Mold.

Výhoda fyzických nosičov je aj v tom, že sa viac vraciaš k starším albumom.


Je niekto na domácej scéne (aktívny alebo neaktívny hudobník) s kým by si si rád prečítal rozhovor na Jablkách ďaleko od stromu ?

Tu už boli asi všetci hudobníci, nie? Ak môže byť aj nehudobník, tak Waldemar a jeho Nomad Sky Diaries.


Motto/obľúbený citát pripadne odkaz na záver.

Dík za priestor.

======================================


Linky:

https://ceremonyofsilence.bandcamp.com/
https://www.facebook.com/ceremonyofsilence/
https://www.instagram.com/ceremony.of.silence/

Tuesday, April 20, 2021

#78 Humanes/Romanes. Punk HC/Folk Punk z Bratislavy. Odpovedá Hulo (basa, gitara, spev).


 

Kto si, čo robíš, čo ťa najviac zaujíma práve v týchto dňoch ?

Som Hulo, som otec rodiny a čakáme další prírastok, tak sa venujem tomu..


Vymenuj kapely a projekty, v ktorých si pôsobil a na čo si hral.

Toxic Thrash, Punishment, Testimony, Lvmen, Švablast, Davová psychóza, Iné kafe, Plus mínus, Humanes, Romanes a hosťovanie v Čad ´2018, Non conformist ´2000


Popíš svoju poslednú výbavu (nástroj, aparatúru, efekty) a čím je/bola pre teba zaujímavá?

Peavey 5150,Marshall JMC900, box Marshall 1960, Ampeg SVT2 pro, Ampeg box 8x10 a pár krabičiek boss, gitara Fender Telecaster mexico, Ibanez sz 520,
 


 

Je umenie subjektívne alebo objektívne ? Čo je ten moment, ktorý oddeľuje "manuálnu zručnosť" od umenia?

Umenie je umelecké vyjadrenie pocitov, skuseností, názoru, vzdelania, fantázie, predstáv, duševného stavu umelca. Umelec sa može vyjadriť minimalistickým sposobom, alebo virtuozitou, nie je v tom rozdiel. Je to aj subjektívna aj objektívna povaha. Obe naraz.


Má mať umenie hranice resp. sú temy, do ktorých by umenie nemalo zasahovať ?

U mňa nemá umenie hranice v rámci prejavu, spôsobu vyjadrenia, samozrejme umelec nesmie vyzývať k násiliu alebo k fyzickému boju alebo k zabíjaniu. V ten moment sa umelec degraduje na primitíva.


Čo je Tvoja osobná hranica, za ktorou nie si ochotný akceptovať interpreta/umelca ?

Násilie.


Kde berieš inšpiráciu k tvorbe ?

Som fascinovaný samotným bytím, prírodou, zákonmi prírody.


Ktorý album/song z tvojej/vašej tvorby máš najradšej a prečo ?

Každy album a skladba je moje, alebo naše "dieťa", každú(ý) mám rád rovnako.


Ktorý text tvojej kapely považuješ za najsilnejší (+úryvok) ?

Neviem, nenapísal som zbytočný text, takže všetky považujem za zmysluplné, úprimné, možno pár textov z mojho projektu Romanes sú viac osobné, k nim mám možno viac bližšie ako k objektívnejším textom v iných projektoch... Romanes --  Svedomie, Pozvanie, Neverím, Cesta z pekla.. atď


 

Aké boli tvoje hudobné ambície v časoch ked si začínal a aká je realita ?

S Testimony boli ambície veľké, ale žial rozpadli sme sa v roku 1999 tesne pred európskou, alebo aj mimoeurópskou "kariérou". Žili sme v Prahe vtedy a mali sme moc našlapnuté a obetovali sme v tom čase tomu 100% času. Teraz osobne nemám žiadne :) Iba si raz za čas zabrnkať.


Čo považuješ za doteraz najsilnejší moment vlastnej umeleckej dráhy (naschvál sa vyhýbam slovu kariéra) ?

EU turné s Testimony 1996, bývanie a hranie s Testimony v Lisabone 1998, EU turné s Lvmen, hranie s Davovou psychózou. Hranie s Dodom (najlepším rockovým bubeníkom na SK. Je toho viac.


Zaujímavá príhoda/príhody zo života kapely, o ktorú/é sa môžeš podeliť ? Ako vysoko si sa dostal na rebríčku dekadencie ?

v Lisabone sme žili v squate, kde bývali s nami aj blchy, Spravili sme koncert v garáži a luďkovia si 80% bĺch odniesli sebou domov :))


Aké tvorivé plány máš do budúcnosti?

Projekt Humanes dostať trošku do povedomia.


 

Cítiš sa byť súčasťou domácej scény ? Ak áno, ktorej ?

Hrám v Davovke a Humanes, scéna sama o sebe :)


Ako sa podľa teba formovala domáca scéna od 1990's a v čom boli špecifické jednotlivé dekády pre teba osobne, pre tvoju kapelu a pre SK UG scénu?

V ´90 rokoch sme písali dopisy v hospode, odpisovali na dopisy, telefonovali a vybavovali všetko poštou a pevnou linkou, cestovali načierno na pokuťáky, hrávali a spali v garážach a cestovali na škodovkách aj po Európe... Nahrávalo sa len v štúdiách, my sme nahrávali hlavne v štúdiu Barbarela v Havířove... Bolo to úplne iné, na jednej strane parádne, na druhej strane náročnejšie a hlavne všade bolo plno sprosých náckov jebnutých... Teraz ked si mladý a máš také gule, ako sme mali my, tak môžeš dosiahnuť čo chceš. V hocjakej scéne či striktne v UG alebo aj mimo UG :))


V čom mali podla teba výhodu kapely, ktoré začínali v 90's oproti dnešnym kapelám a naopak, čo vnímaš ako výhody dnešnej doby ?

Neviem v čom je výhoda doby, že na nič nemáš prachy, že hráš na hovnový aparát, že sa nedá nikam dovolať, všetko je drahé jak hovado. Neviem no... My sme strašne makali a moc chceli.. To bolo jediné prečo sme dokázali hrať aj mimo SK s HC/metalom v ´90 rokoch.


Ktoré SK UG kapely a žánre si mal rád v minulosti, a ktoré máš rád dnes?

Mentally parasites, Non conformist, Depresy, Disfigured Corpse, Junk, Nihil Obstat, Davovka až neskôr až okolo 1998, bolo ich viac. Mali sme moc radi ľudí okolo Trenčína, Dubnice a Žiliny.. Veľmi radi..


Čo je podľa teba spoločný menovateľ, ktorý spája umelcov z rôznych žánrov/scén a čo ich naopak rozdeľuje ?

Chuť tvoriť, podporovať sa, nezávidieť úspech, byť vytrvalý a obetavý, mať lásku k hudbe k umeniu celkovo a opak ich rozdeluje.


Čo ťa na domácej scéne serie?

Neserie ma nič, naša domáca ug scéna je parádna. Viď Čad, Davovka, Adacta, Rozpor, Lutra, Beton, Catastrofy, atď atď, máme aj vybornú alternatívnu scénu "fm scénu", takže nič ma neserie, vobec nič.



 

Ktorý zvuk (štúdio, album/kapela), artwork (album cover) a videoklip na domácej scéne ťa zaujal najviac ?

Čad - Bastard jednoznačne, Lvmen - Mondo


Hudobný album, kniha, film, seriál, počítačová hra, tetovacie štúdio a pivo ktoré odporúčaš a prečo.

Čad - Bastard, Tragedy - Vengeance, Neurosis - Times of grace, Davovka - Kríza vedomia, Bad religion - Generator, Napalm Death - Harmony corruption. Plzeň, Budvar ´12... Umberto Eco - Meno ruže aj film aj knihu, moja obľúbená klasika. Tolstoj - Vzkriesenie, Namkhai Norbu - zrkadlo. Filmy s Tomom Hanksom, R. De Nirom. Recoil free art atelier Trnava, Body gallery BA, Jarko tatto. Všetko spomenuté je pre mňa výnimočné a oblúbené.


Ktorá domáca/zahraničná akcia je pre teba najlepšia a prečo ?

Brutal assault, Obscene extreme, Rock for people, Mighty sounds a kopec iných. Všade tam, kde sa ľudia cítia príjemne a je jedno aký je to žáner.


Vinyl alebo CD ?

Vinyl si šetrím, CD moc nie :)



 

Je niekto na domácej scéne (aktívny alebo neaktívny hudobník) s kým by si si rád prečítal rozhovor na Jablkách ďaleko od stromu ?

Neviem :) S každým, čo by som si dačo prečítal, tak poznám osobne aj odpovede. S Ondatrom som si rád prečítal rozhovor, bo som ho dlho nevidel, no neviem kurva, asi niekoho z Košíc, Didi a Vrabec z Non conformist, Riško z Mentally parasites, Vajgel z Collosea.


Motto/obľúbený citát pripadne odkaz na záver.

Kultúra a umenie je zrkadlo spoločnosti, jej vyspelosti, duchovnosti, záujem o citlive témy, samého seba, druhých, okolia. Treba ju chrániť a pestovať. Hulo

====================================================================

Linky:

https://www.facebook.com/humanes.svedomie/

https://romanes1.bandcamp.com/releases

https://www.youtube.com/channel/UCWpFcHq1lQtnENporZUvYgg



Friday, April 16, 2021

#77 Nazi Tampons. Punk 77 z Košíc. Odpovedajú Rišo, Vlado, Ďuri, Pali.


 

Kto si, čo robíš, čo ťa najviac zaujíma práve v týchto dňoch ?

Riso: Som Riso, skriekam v Nazi Tampons, koalicna kriza.
Vlado: Som Vlado, drncim na base, priprava na novu sezonu.
Duri: Trieskam do gitary a snazim sa nescvoknut z korony
Pali: Bubenik, momentalne nahravame s oboma kapelami, takze veci okolo toho.


Vymenuj kapely a projekty, v ktorých si pôsobil a na čo si hral.

Riso: Niekde sa stala chyba kapela kde som skriekal ked som bol na strednej. Skladka odohral som na base jeden koncert, miestami som hral dokonca na dvoch basach naraz.
Vlado: The Pelikanos - len kratko na base. Niekde sa stala chyba - basa. The Bullboxers - basa
Duri: S brachom mame kapelu TVOi! POSTOi! - rev a gitara
Pali: TVOi! POSTOi! - bicie


Popíš svoju poslednú výbavu (nástroj, aparatúru, efekty) a čím je/bola pre teba zaujímavá?

Riso: Na koncertoch pouzivam krabicku na skreslenie spevu, aby to so mnou zvukari nemali jednoduche.
Vlado: Klasika Precesion Bass ale s Kent Amstrong snimacom. Rad hram nahlas, aby sa ostatni stazovali.
Duri: Semiakustika, tranzistorova hlava od Fender a rad by som mal v buducnosti aj nejake vlastne trsatko.
Pali: Mala jazzova sada od TAMA. Konecne nemam vacsie bicie ako som sam.
 


 

Je umenie subjektívne alebo objektívne ? Čo je ten moment, ktorý oddeľuje "manuálnu zručnosť" od umenia?

Riso: To je asi skor otazka pre nejakeho umelca.
Vlado: Manualna zrucnost je spojena s umenim, len je to cele objektivne. Tam by som hranicu nerobil
Duri: Pod manualnou zrucnostou chapem napr. revival kapely, tie za umenie nepokladam.


Má mať umenie hranice resp. sú temy, do ktorých by umenie nemalo zasahovať ?

Riso: nie


Čo je Tvoja osobná hranica, za ktorou nie si ochotný akceptovať interpreta/umelca ?

Riso: Netusim, mam rad hudbu GG Allina co bol dost velky zmrd, ale to sa asi da ospravedlnit tym ze bol chory na hlavu.
Duri: Ako zvukar som sa stretol uz s kadecim, ale aj tak sa najde stale niekto kto posunie hranicu.
Pali: Pokial niekoho dokazem akceptovat ako cloveka, tak sa snazim pochopit aj jeho umenie.


Kde berieš inšpiráciu k tvorbe ?

Riso: Porno.
 

Ktorý album/song z tvojej/vašej tvorby máš najradšej a prečo ?

Riso: Na porne zavisly - je to song ktory sme hravali s kamaratmi ked sme este neboli normalna kapela len ako zabavku, zili sme rozhadzany v inych mestach takze ked sme sa raz za cas vsetci stretli stalo to za to.
Vlado: Podobne ako Riso, Na porne zavisly- verzia z 15.5.2015
Duri: Chirurg Samouk - stotoznujem sa s nim, ked si vytlacam nejaku nepeknu vyrazku.
Pali: Chloroform attack je len vyber z toho co mame, tesim sa az to vypustime cele.
    

Ktorý text tvojej kapely považuješ za najsilnejší (+úryvok) ?

Riso: Asfyxia - "Autoeroticka asfyxia, s igelitkou na hlave, Autoeroticka asfyxia, honis si na opratke"
Vlado: To najsilnejsi este len pride:)
Pali: Ako ozaj "najsilnejsi"? :D ...vedel by som povedat najuchylnejsi mozno ale najsilnejsi nie


 

Aké boli tvoje hudobné ambície v časoch ked si začínal a aká je realita ?

Riso: Ziadne, divim sa ze este hrame.
Vlado: Ambicie su stale a to zahrat si na poslednom koncerte Elanu. Zatial sa mi to podarilo len na jednom z ,,x,, poslednych koncertov Extipu :)
Pali: Zo zaciatku sme mali s brachom ambiciu najst bubenika a spevaka, az sme pochopili ze sa to neda, chytil som palicky a on mikrofon (hovorim o casoch pred prvou nasou kapelou). NAZI TAMPONS vznikol ako projekt bez akychkolvek ambicii.
    

Čo považuješ za doteraz najsilnejší moment vlastnej umeleckej dráhy (naschvál sa vyhýbam slovu kariéra) ?

Riso: Ked som sa dopocul ze mi jeden znamy chcel na koncerte prebrat frajerku ale vraj som pekne spieval tak to nechal tak.
Duri: Rozluckovy koncert so starou skusobnou, rozbili sa tam dvere, strop aj steny (okno tam nastastie nebolo).
    

Zaujímavá príhoda/príhody zo života kapely, o ktorú/é sa môžeš podeliť ? Ako vysoko si sa dostal na rebríčku dekadencie ?

Riso: Nemame zatial nic take co by stalo za zmienku. Chcelo by to viac koncertovat no doba je zla
Vlado: Minuly rok sme sa prihlasili do zaujimaveho maratonu koncertov pod vedenim Michala Kascaka - Slovenska krcma. Hned po registrovani mi prisiel potvrdzujuci mail s hranim, ale mali problem pre nas nazov. Po dlhsej internej debate sa nam odporucali premenovat na Nazi anal plug.
Duri: Ja len doplnim Vlada ze hoc sme tam nakoniec nehrali, kvoli nazvu sa tam na nas pytala aj kriminalka.   
Pali: Za jeden rok sme 5-krat stahovali skusobnu


Aké tvorivé plány máš do budúcnosti?

Riso: Snazim sa neplanovat
Vlado: Koncerty, hmatatelny nosic… ale buducnost nie je nikdy jasna.
    

Cítiš sa byť súčasťou domácej scény ? Ak áno, ktorej ?

Riso: Asi ani nie.
Vlado: Scena?
Pali: Scena tu je, len je slaba. Zato na druhu stranu mame v KE ten najpopici klub.
Duri: Jednoznacne Collosseum. Ludi stale ubuda ale aj cez to tu stale su ludia, ktori maju chut nieco robit   


V čom mali podla teba výhodu kapely, ktoré začínali v 90's oproti dnešnym kapelám a naopak, čo vnímaš ako výhody dnešnej doby ?

Riso: Tazko povedat, nehral som v 90tych v kapele. Vyhoda dnesnej doby je urcite internet ktory nam umoznuje lahko propagovat hudbu, hudobne sa vzdelavat a pozerat porno.
Duri: Kapeli to kedysi mali tahsie po materialnej a propagacnej stranke, na druhu stranu dnes je tahsie niekoho zaujat.
Pali: V 90-tych rokoch by nas pravdepodobne rozprasili na cimprcampr
 

Ktoré SK UG kapely a žánre si mal rád v minulosti, a ktoré máš rád dnes?

Vlado: Stale som mal rad stary punk a tiez zopar novych veci, ktoru naslapane. Teraz stale mam rad stary punk a tiez zopar novych veci, ktore su naslapane.
Duri: Kedysi som pocuval 90% punk, dnes si vypocujem cokolvek.
Pali: Slobodka a Davovka nikdy neomrzi.


Čo je podľa teba spoločný menovateľ, ktorý spája umelcov z rôznych žánrov/scén a čo ich naopak rozdeľuje ?

Pali: Casto ich spaja iba to, ze su umelcami, respektive rozdeluju sa sami na comkolvek.
    

Čo ťa na domácej scéne serie?

Riso: Malo mladych punkovych kapiel.
Vlado: Vsetko co poslednu dobu vznikne, je akesi divne.
Duri: Zbytocne boje o to kto je cistejsi.


Ktorý zvuk (štúdio, album/kapela), artwork (album cover) a videoklip na domácej scéne ťa zaujal najviac ?

Vlado: Stale ma zaujme Dasa fon Flas, ked pride s niecim novym.
Pali: Zaujme ma vsetko nove co sa na KE scene objavi, kedze toho nie je vela. Nedavno vydali kazetu kamosi z kapely OTRAS a svoje prve songy zverejnila na bandcampe aj NERVA.
Duri: Podobne. Nech Vam to hraje hosi



 

Hudobný album, kniha, film, seriál, počítačová hra, tetovacie štúdio a pivo ktoré odporúčaš a prečo.

Riso:
album - Get Action! od Teengenerate - brutalne naslapany punk z japonska, toto sa nemoze pocuvat potichu.
film - Sky sharks - nazi zombieci lietaju na ozbrojenych zralokoch a terorizuju lietadla, treba dodat nieco viac ?
serial - Happy! - vtipne, akcne, a uchylne, skoda len ze to zrusili po dvoch seriach
pocitacova hra - Crash bandicoot - tazka nostalgia pre mna
tetovacie studio - neviem, kerky co mam som si spravil sam, ale nedporucil by som sa
pivo - Brewdog jackhammer - horke a dobre bavi
 
Vlado:
Album/ Kapela/ vydavatelstvo - uz je to nejaky ten piatok co sledujem Marca z NFT records. Tento neunavny clovek ma na svojom konte nesmierne vela vydanych, zlozenych a spropagovanych veci
Kniha -  asi vsetko od Bukowskeho
Artwork - Le Shok- We are electrocution
Serial - Fargo
Pocitacova hra - Mafia I.
Tetovacie studio - mam jednu ciarku na zadku a to mi robil Viktor v Kerow tattoo, ked skusal strojcek
Pivo -  Vsetko od Hellstork-u. Punkaci ktori spajaju manualnu zrucnost s umenim.
 
Duri: Album - PRACH DEMO
Serial - Posledny chlap na zemi
Pocitacove hry su pre mna stratou casu
Tetovacie studio - Marko (IVAN TATTOO)
Pivo - Stupavar

Pali: Trosku pozmenim otazku na: Čo som si naposledy kupil/videl?
Album - poslednych par LP co som si kupil: ATTAK - ZOMBIES, OI POLLOI - SAORSA, BOTOX RATS - NASTY BUSINESS, BIKINI KILL - REJECT ALL AMERICAN
Kniha - moc knihy necitam, ale pre specificku skupinu (ak niekto rozmysla, ze by sa dal na lezenie): Skalky Vychodneho Slovenska
Film - naposledy: Grimsby Brothers
Serial - tiez "Posledny chlap na zemi" fakt je to dobre
Pivo - https://www.youtube.com/watch?v=-Hh0Ibb8NJo&ab_channel=LukasVincenc
        
         
Ktorá domáca/zahraničná akcia je pre teba najlepšia a prečo ?

Vlado: tazko povedat ktora akcia je najlepsia. Mam rad klubove akcie. Za posledne 2 roky je to pre mna No Fest. Nemozem ale zabudnut na Hop’n’Rolla Days, pivny festival na ukoncenie leta ktory uz ma svoju tradiciu, so vsetkym co k tomu patri.
Duri: Momentalne by bola uzasna akakolvek akcia

 
Vinyl alebo CD ?

Riso: Vinyl
Vlado: Vinyl
Duri: Vinyl
Pali: Vinyl, ...ale ak chce niekto MC kazetu piste Danovi, on vam ju zadarmo spravi este pred tym ako nahrate pesnicky a este vam ju pride domov aj prehrat na vlastnom prehravaci


Je niekto na domácej scéne (aktívny alebo neaktívny hudobník) s kým by si si rád prečítal rozhovor na Jablkách ďaleko od stromu ?

Riso: Michal z Poruchy


Motto/obľúbený citát pripadne odkaz na záver.
    
... 

=============================================

Linky:

https://nazitampons.bandcamp.com/releases


Monday, April 12, 2021

#76 Old Tomb. Doom metal z Galanty. Odpovedajú Andrej a Matej.


 

Kto si, čo robíš, čo ťa najviac zaujíma práve v týchto dňoch ?

A: Volám sa Andrej a v kapele Old Tomb hrám na gitaru a robím aj vokály. Okrem toho už takmer rok trávim na home office a snažím sa byť v pohode v tejto zvláštnej dobe.

M: Matej, teší ma. Svoj život sa snažím točiť okolo hudby, vlastne umenia všetkého druhu a ľudí, na ktorých mi najviac záleží, či už to je najbližšia rodina, alebo blízki kamaráti. Taktiež trávim posledný rok viac-menej na home office, ale keďže som introvertnejší typ, rozjebať ma z toho veru nejde, ale zahrať / ísť na dobrý koncert a dať si raz za čas nejaký ten čapovaný Stupavar s najbližšími mi veru chýba. Zodpovednosť a bezpečnosť všetkých je ale samozrejme prednejšia.


Vymenuj kapely a projekty, v ktorých si pôsobil a na čo si hral.

A: Začínal som v roku 2009 v kapele Worver, ktorú som spoluzakladal. Najskôr som hral na base a neskôr som prešiel na vokály. Hrali sme švédskom inšpirovaný melodeath a tu som neskôr stretol aj Maťa, ktorý hrá v Old Tomb na gitare. Po Worveri sme spolu založili kapelu Whitehorn, ktorá mierne zasiahla aj do podobných vôd ako Old Tomb. Medzitým som kratší alebo dlhší čas pôsobil vo viacerých kapelách – Under The Knife, Mury, Ohen. Nakoniec sme sa postupne dostali do kapely Damato, kde pôsobíme doteraz a kde sme spoznali Tomiho a postupne sa nám vyrysovala zostava Old Tomb. V súčasnosti okrem Old Tomb a Damata ešte spievam v kapele We Still Here.

M: Ako už Andrej načrtol, moje hudobné začiatky počali kapelou Worver cca v rokoch 2011-12. Dovtedy som si len brnkal doma či už na base alebo gitare, prípadne si zadžemoval s niekým, kto sa zrovna vyskytol. Následne po skončení Worveru sme postupne rozbehli Whitehorn, kde sme začali štýlom stoner / hc (niečo ako Cancer Bats?) a odohrali sme nejakých 20-30 celkom vydarených koncertov. Neskôr sa začal náš zvuk zhutňovať a začali sme prechádzať do štýlu sludge / post-metal. Bohužiaľ ale nastali komplikácie z časových a priestorových (skúšobňa) dôvodov, vystriedalo sa viacero členov, ale keďže sa to reálne nikam nehýbalo, kapela viacmenej chcene-nechcene skončila. V tom období som sa znova dostal do kontaktu so starým kamarátom Filipom Potrokom (ex-The Citadel, Damato), ktorý ma pozval na pozíciu basgitaristu do začínajúceho black metalového projektu, kde okrem neho hral na bicích Erik Bachorec (Shallov) a na druhej gitare Peťo Olejár (skvelý umelec vizuálnej tvorby, určite ho viacerí poznajú). Projekt bohužiaľ nevydržal dlho, no zrovna dával Filip vrátane ďalších dvoch chalanov z The Citadel (Tomi - bicie, Spajky - spev) + Spajkyho už terajšej manželky Wevy po skončení citadely dokopy ďalší hudobný projekt (Damato), kde im chýbal basák, tak som to s nimi vyskúšal, pomerne rýchlo to klaplo a taktiež sme sa celkom rýchlo rozhýbali, začali koncertovať a nahrali sme prvý album. Po istej dobe sme chceli rozvinúť zvuk a posunuť sa ďalej, čo spôsobilo, že som prešiel na druhú gitaru a pridal sa k nám Andrej na basu. V tejto zostave šiestich sme odohrali ďalšie koncerty a potom nás postupne opustila Weva, pretože jej začal rásť v brušku malý Arthur, takže aktuálne sme v kapele piati, z toho traja hráme ešte aj v Old Tomb. Taktiež som chvíľu hral v kapele We Still Here, ale žiaľ z vtedajšieho časovo náročného obdobia som sa tomu nevedel venovať tak, ako sa patrí, čo vytváralo pochopiteľné nezhody medzi mnou a ostatnými členmi, takže som odstúpil.


Popíš svoju poslednú výbavu (nástroj, aparatúru, efekty) a čím je/bola pre teba zaujímavá?

A: Moju výbavu v Old Tomb tvorí Marshall JVM 210, ktorý mám už pomaly 10 rokov a stále sa naňho môžem spoľahnúť či už chcem metalovejší alebo „špinavší“ zvuk. Základ môjho zvuku však tvorí pedál Acapulco Gold od EarthQuaker Devices, ktorý je vlastne simuláciou Sunn Ampu model T. Proste špina v krabičke. Okrem toho na albume počuť ešte Vortex Flanger od TC Electronics. Čo sa týka gitár tak používam ESP Ltd Eclipse 256, kde som pôvodné snímače vymenil za Lace Hammerclaws, alebo Epiphone Les Paul Standard, bez nejakých modifikácií. Naposledy ma ale zaujal Super Fuzz efekt od Behringer. 20 eurová krabička ale znie ako keby stála päťkrát toľko. Na albume sme ju použili na basu.

M: Odkedy hrám na nástroje som vystriedal toho mnoho - hľadám, skúšam, zisťujem čo mi zvukovo a hrateľnosťou sedí / nesedí, no aktuálna výbava sa už veľmi blíži k tomu, čo som po celý čas hľadal. Ide konkrétne o lampový zosilňovač EVH 5150 III 100W, ku ktorému mám dočasne bedňu Harley Benton 2x12 s Celestion Vintage 30 reproduktormi, no tú plánujem postupne vymeniť buď za Mesa Boogie, alebo Orange, taktiež 2x12. Najnovšie pribudla do výbavi Japonská bomba - gitara Ibanez RGA121-NTF, ktorá veľmi predčila moje očakávania a hrá / znie skvelo. V pedalboarde sa mi toho taktiež vystriedalo mnoho, no aktuálne v ňom mám iba reverb (Electro-Harmonix Oceans 11) a pedálovú ladičku. Časom plánujem dokúpiť ešte jeden reverb (neviem zatiaľ presne aký) a delay, a dať šancu noise gateu - najviac ma zaujal Fortin Zuul, a taktiež skúsiť dokŕmiť zvuk EHVčka nejaký ovedriveom - tu ma láka najviac EarthQuaker Devices Plumes a Palisades, ale musím sa priznať, že som mierny zástanca ťahania skreslenia čisto z aparátu bez dokŕmenia, takže tento experiment možno dopadne neslávne. ''Škatuľkárom'' by som sa teda očividne isto nenazval. V Old Tomb aj Damato používam rovnakú výbavu, iba s miernou zmenou EQ. Keďže Andrej má v Old Tomb veľmi špinavý a tlakový fuzzový zvuk, ktorý často krát evokuje až basgitaru, zvuk dopĺňam s čistejším, ''rockovejším'' zvukom, aby som zvýraznil tóny, akordy...



 

Je umenie subjektívne alebo objektívne ? Čo je ten moment, ktorý oddeľuje "manuálnu zručnosť" od umenia?

A: Podľa mňa je umenie čisto subjektívna záležitosť. Niekto sa vyžije na Sixtinskej kaplnke, niekomu stačí banán na stene, niekto má rád gitarové masturbácie, iný noise. Takže nejaká hranica tam podľa mňa neexistuje a každý si sám vyberie čo ho napĺňa po tejto stránke.

M: Naplno súhlasím s Andrejom. Dodám iba toľko, že ľudia, ktorí príliš kritizujú a hlásajú svoj názor o hudbe a umení vo všeobecnosti by si mali uvedomiť, že žiadny umelec konkrétnu vec nezložil (nenakreslil, atď...) pre nich a vždy bude kopec vecí, ktoré sú pre dotyčného až odpudivé, ale zároveň je 3x toľko kapiel a umelcov, ktoré sú pre človeka úplnými srdcovkami, takže namiesto zbytočnej nenávisti a kydania si treba nájsť to, čo sa človeku páči a venovať pozornosť tomu.


Má mať umenie hranice resp. sú temy, do ktorých by umenie nemalo zasahovať ?

A: Všeobecne som za to, že žiadna téma by nemala byť tabu, hlavne ak sa niekto snaží poukázať na nejaký problém alebo komplikovanú otázku. Ak to však už je len propagácia niečoho čo neni celkom kóšer tak to je iné.

M: Moja odpoveď mierne zasiahne aj do predošlej otázky... každý človek má svoje vlastné hranice toho, čo dokáže akceptovať a čo mu robí / nerobí dobre. Ak je niekto skôr pozitívnejšie naladený čo sa týka umenia a nemá rád agresívnu hudbu, určite by nemal vyhľadávať albumy gore-grindových kapiel, ale to taktiež neznamená, že to je niečo zlé a všetko musí byť len o kvetinkách a peknom počasí. Ak si niekto požije na textoch o kúpaní sa v sračkách, alebo odrezávaní končatín ľudom v pivnici, je to v poriadku, no samozrejme ak je to v rámci fikcie, teda aspoň to druhé spomínané. Exkrementové kúpely nikomu samozrejme zakazovať nebudem, proti gustu žiaden dišputát. Takže podľa mňa sú tieto hranice veľmi široké a subjektívne, no na druhej strane netreba byť obmedzený idiot a nenávidieť ľudí napríklad za to, že ich viac priťahuje rovnaké pohlavie, alebo že majú o trocha tmavšiu pokožku, ale to snáď ani nemusím spomínať. To je primitivizmus, ktorý nechápem čo tu ešte robí v 21. storočí a určite by nemal byť akceptovaný v umení a taktiež ani žiadnom odvetví života. Samozrejme ani zjesť suseda na večeru nie je v poriadku, ak s tým vopred nesúhlasil. Ži podľa seba, ak to do nikoho nezasahuje, resp. iba do tých, ktorí s tým taktiež súhlasia, a nechaj žiť.


Čo je Tvoja osobná hranica, za ktorou nie si ochotný akceptovať interpreta/umelca ?

A: Záleží asi od konkrétneho umelca a situácie. Niektorým interpretom ktorých mám rád a ovplyvnili ma vo väčšej miere by som zrejme vedel odpustiť viac. Ale ak niekto dokáže ubližovať, prípadne jeho názory vedú k obmedzovaniu iných alebo je proste len zlý človek, tak tam už sa umenie ťažko oddeľuje od umelca.

M: Umenie sa mi veľmi viaže k ľudom, ktorí ho vytvorili. Ak sa o niekom prevalí, že robil veci, s ktorými absolútne nesúhlasím, je mi jedno ako sa mi jeho tvorba / tvorba zoskupenia v ktorom pôsobí páčila. Počúvať / sledovať ju naďalej nemienim.


Kde berieš inšpiráciu k tvorbe ?

A: Je to rôzne. Jednou z mojou najväčších inšpirácií je H.P. Lovecraft a pridružení autori, potom tam sú samozrejme aj nejaké kapely, aj mimo metalového žánru, videohry, filmy, horor všeobecne. A samozrejme aj nejaké životné skúsenosti.

M: Taktiež musím spomenúť pána Lovecrafta. Ten vytvoril niečo veľmi unikátne, čo mi veľmi prehovára do vnútra a taktiež ovplyvnil aj veľa rôznych umelcov, ktorých tvorbu maximálne žeriem. Či už ide o rôzne kapely textovo / hudobne ovplyvnené ním, ale napríklad aj tvorcov videohier ako Hidetaka Miyazaki, zodpovedného za série ako Dark Souls, Bloodborne, atď., ktoré sú taktiež pre mňa veľmi vplyvné. Inšpiráciu beriem aj od iných rôznych umelcov / kapiel všemožných žánrov, ale samozrejme aj zo života. Ten vie veľmi ovplyvniť tvorbu.


Ktorý album/song z tvojej/vašej tvorby máš najradšej a prečo ?

A: Keďže zatiaľ máme len jeden album tak je to on :) Ale seriózne, myslím, že sme do tejto nahrávky dali všetko čo sme v tom okamihu mohli a s výsledkom sme nadmieru spokojní.

M: Veľmi ma potešila a prekvapila reakcia na náš debut, keďže kapela vznikala veľmi skromne a nemal som od  toho žiadne veľké očakávania. Skrátka sme s Andrejom chceli hrať stoner / doom, tak sme si počas voľných večerov dali dvaja v skúšobni nejaké tie pivká, džemovali a takto vznikol album.


Ktorý text tvojej kapely považuješ za najsilnejší (+úryvok) ?

A: Najradšej mám asi tento kúsok songu Destroying of IB. Vyjadruje pre mňa kde s kapelou stojíme a kde sa ešte len vyberieme.

Dreams have led me to this place
We have reached the end
To a chant of a Devils mass
The threshold we ascend


M: Andrej skladá tie texty tak, že si v nich vždy dokážem nájsť niečo svoje, takže ťažko vybrať čosi konkrétne. Páčia sa mi texty debutu ako celok. Týmto mu posielam pusu na čelo. :D


 

Aké boli tvoje hudobné ambície v časoch ked si začínal a aká je realita ?

A: Samozrejme som mal nejaké teenagerské sny o sláve a vypredaných štadiónoch ale veľmi rýchlo som zistil, že to tak nefunguje :)

M: Keď tak rozmýšľam, nemal som v začiatkoch žiadne veľké ambície. Veľmi som chcel hrať v nejakej kapele, ktorá normálne funguje, skúša, skladá hudbu, hrá koncerty, hoci aj malé, a to sa mi splnilo, takže som bol veľmi rád keď sa mi reálne vyskytla príležitosť pridať sa do kapely.


Čo považuješ za doteraz najsilnejší moment vlastnej umeleckej dráhy (naschvál sa vyhýbam slovu kariéra) ?

A: Osobne považujem za najsilnejší moment práve nahrávanie nášho debutového EPčka. Celý proces od toho ako sa songy rodili cez začiatky v dvojici s Maťom až po súčasnú zostavu keď to celé dostalo konkrétnejšiu formu až do finálnej podoby. Plus považujem za celkom úspech, že sme ho dokázali nahrať uprostred pandémie na konci takého roku ako bol 2020.

M: Asi sú to dva momenty. Prvý je koncert v Prahe v 007mičke s Damato, kde bolo dosť veľa ľudí a veľmi si to užívali a prežívali s nami. Išla z toho obrovská energia do mňa. Asi som sa nikdy necítil lepšie. Druhá vec je to, že som dokázal dať dokopy s Andrejom základ debutu Old Tomb na bicích, na ktoré som reálne začal len vtedy hrať, ale proste nejak to šlo a vyšlo to podľa mňa veľmi dobre. Tomi to samozrejme za mňa dotiahol, je predsa oveľa skúsenejší bubeník ako ja. Vlastne bubeníkom by som sa určite ani nenazval...


Zaujímavá príhoda/príhody zo života kapely, o ktorú/é sa môžeš podeliť ? Ako vysoko si sa dostal na rebríčku dekadencie ?

A: Dekadencia ešte len príde :)


Aké tvorivé plány máš do budúcnosti?

A: Určite pracovať na ďalších veciach pre Old Tomb a skúsiť kam to dokážeme posunúť. Či to bude singel, EP alebo full length  sa ešte postupne vykryštalizuje. Tento rok by sme radi nahrali aj druhý album s Damatom a s We Still Here chystáme EP. Menej tvorivé plány zahŕňajú hlavne hranie naživo, hneď ako to bude možné.

M: Čo sa týka Old Tomb a Damato, platí to čo písal Andrej. Veľmi sa teším na nahrávanie druhého albumu Damato a taktiež aj jeho hranie na živo, pretože som do neho dal zo seba naozaj veľa a je pre mňa veľmi osobný - jeho skladanie prebiehalo v mojom veľmi ťažkom období. Taktiež je to dosť posun v tvorbe od prvého albumu a som zvedavý na reakcie ľudí. Zároveň sme už pred nejakým rokom začali dávať dokopy s Andrejom kapelu so Šanim, bubeníkom z už nefungujúcej legendárnej kapely Alea Iacta Est, ktorá ide do vôd black / death / sludge metalu, čo veľmi uspokojuje moje hudobné chtíče. Ide to síce pomaly, ale isto, a som veľmi zvedavý čo z toho vznikne.


Cítiš sa byť súčasťou domácej scény ? Ak áno, ktorej ?

A: Pred pár rokmi by som povedal, že ani nie ale teraz už asi áno, hlavne cez Damato. Bratislavská garážová / sereďská kempingová scéna funguje a má čo ponúknuť hudobne aj ľudsky.

M: Detto.


Ako sa podľa teba formovala domáca scéna od 1990's a v čom boli špecifickné jednotlivé dekády pre teba osobne, pre tvoju kapelu a pre SK UG scénu?

A: Som ročník 91 a aj keď som “tvrdú” hudbu začal počúvať pomerne skoro, asi keď som mal 10, tak nejakú scénu som v tých rokoch nevnímal. Chvíľu trvalo kým som sa dostal k domácím UG veciam, pre mňa to boli vtedy kapely ako Wayd, Dementor, Dysanchely alebo Antropoid, väčšinou som sa vo veku 14-15 pohyboval v týchto vodách. Keďže môj otec takisto obľubuje metalový žáner tak o koncerty a objavovanie nových kapiel nebola núdza už od pomerne skorého veku ale o nejakej scéne som vtedy netušil. Prvýkrát som niečo také vnímal asi cez EPG, čo bol slovenský fanclub kapely Helloween, ktorý aj organizoval koncerty väčších či menších kapiel heavy / power metalového žánru a zvykol volať slovenské kapely ako support. Ale až keď som v roku 2009 začal hrať prvýkrát v kapele tak som začal týmto veciam venovať viac pozornosti. Prvýkrát som začal nejakú scénu vnímať v rokoch 2011 – 2013 keď došiel boom metalcoru a deathcoru. Zrazu sme nemuseli hrať 2x do roka so skamošenými kapelami v kulturáku čo sme si sami zorganizovali ale bolo kde hrať a bolo s kým hrať lebo všetky decká mali kapely a tie čo nemali organizovali koncerty. A bolo jedno či človek hral metalcore alebo niečo tradičnejšie. Bolo to fajn obdobie, rád na to spomínam. Potom som sa už viac-menej postupne pohyboval v tejto súčasnej bratislavskej garážovo hardcore punkovo metalovej scéne.  


V čom mali podla teba výhodu kapely, ktoré začíli v 90's oproti dnešnym kapelám a naopak, čo vnímaš ako výhody dnešnej doby ?

A: Podobne ako pri predchádzajúcej otázke sa mi toto kvôli môjmu veku ťažko posudzuje. Ale myslím si, že ľudia v 90. rokoch si vedeli hudbu a koncerty viac užiť. Nebolo to také dostupné ako teraz, takže keď prišla zahrať kapela, ľudia išli a bavili sa. A tiež si myslím, že neriešili nejaké zbytočnosti okolo, proste sa tešili z hudby. Dnes už je hudby strašne veľa a takisto ľudia čo chcú hrať a tvoriť hudbu majú oveľa lepšie a jednoduchšie možnosti ako kedysi. To ale nie je zlé, pokiaľ má čo najviac ľudí možnosť tvoriť a vyjadriť sa, pričom môžu motivovať aj ďalšie kapely aby dali do hudby niečo originálne aby sa odlíšili, tak to je dobrá vec.

M: Aj keď som scénu 90. a skorších rokov nezažil, určite mal ten underground svoje čaro, ako napríklad vymieňanie kaziet a podobne. Každopádne, internet v posledných 10-15 rokov spravil svoje a človek sa ľahko dostane aj k úplne neznámym kapelám a iným umelcom z druhej strany planéty, čo je super, pretože je nespočetné množstvo dobrých kapiel a vždy dokáže niekto prekvapiť. Taktiež sa vrátilo veľa starých kapiel, ktoré prestali hrať, ako napríklad At The Gates a podobne, podľa môjho názoru kvôli tomu, že ich ľudia aj po X rokoch žerú a v dnešnej dobe je skrátka ľahšie zdieľať hudbu a byť v spojení s fanúšikmi, ako pred tým. To určite dokáže nakopnúť.


Ktoré SK UG kapely a žánre si mal rád v minulosti, a ktoré máš rád dnes?

A: Z minulosti som už spomenul kapely Wayd, Antropoid alebo Midnight Scream, neskôr napríklad MindStorm. V súčasnosti je výber oveľa pestrejší čo je určite dobrá vec. Z tohtoročných vecí ma napríklad baví nový album Small Town Life, čo obvykle nie je úplne môj žáner ale má super energiu. Takisto aj minuloročný debut Tomiho kapely Face Defect, nekompromisný náklad za 15 minúť, super energia. Prípadne potom všetko čo spraví Fvck_Kvlt keď to chcem žánrovo úplne obmeniť. Čo sa týka doomu tak Möbius, Fat alebo Void Odyssey.

M: Kapely rôznych žánrov z SK scény, ktoré vo mne postupne časom čosi zanechali, či ešte hrajú alebo nie, bez poradia: Ceremony of Silence, Cranial Void, Möbius, Ničiteľ, Krolok, Shallov, FAT, Small Town Life, Erikajemoja, The Citadel, Fvck_Kvlt, Our Stories, Face Defect, Rats Get Fat, Wine Fault.


Čo je podľa teba spoločný menovateľ, ktorý spája umelcov z rôznych žánrov/scén a čo ich naopak rozdeľuje ?

A: Spájať by ich asi mala láska k hudbe a tvorbe. Osobne mám rád keď sa žánre a komunity mixujú, väčšinou to prinesie niečo nové a nevídané. A ak sa niekto dokáže rozdeľovať kvôli hudobným žánrom tak to je ich hlúposť :)


Čo ťa na domácej scéne serie?

A: Neserie ma asi nič, možno len to typické “nie je kam chodiť“ a keď je koncert tak nikto nepríde. Ale toho sme sa niekedy dopustili všetci :)


Ktorý zvuk (štúdio, album/kapela), artwork (album cover) a videoklip na domácej scéne ťa zaujal najviac ?

A: Už som spomínal Small Town Life a Face Defect a pridám ešte Wine Fault. A chalani z Cranial Voidu spravili nedávno pekný klip.  

M: Či už ide o zvuk, album cover, alebo videoklip, určite u mňa exceluje Cranial Void. Taktiež čokoľvek čo dá von Pulp štúdio je kvalitný materiál, napríklad nahrávka Wine Fault je excelentná, potom Kubo Spiszák (Small Town Life, Our Stories) skvelo nahráva - produkuje veľmi prirodzený zvuk, on nám (Old Tomb) nahrával debut, taktiež nahrával svoju kapelu Small Town Life a Our Stories, odporúčam všetkými desiatimi.


Hudobný album, kniha, film, seriál, počítačová hra, tetovacie štúdio a pivo ktoré odporúčaš a prečo.

A: Začnem hrami, tie sú tak trošku „moja vec“, naposledy ma chytil remake Final Fantasy VII a indie hra Cyber Shadow, aj keď na tú treba celkom pevné nervy :) A tiež som posledné mesiace strávil dosť času v GTA Online. Hudby je veľa ale nejaké albumy z konca minulého / začiatku tohto roka:
Asphyx – Necroceros
Divide And Dissolve – Gas Lit
Here Lies Man – Ritual Divination
Crowned In Sorrow – In Memoriam
Accept – Too Mean To Die
R.I.P. – Dead End
Slomosa – Slomosa
Lowrider –Refractions
Mors Principium Est – Seven
Venom Prison – Primeval 

Z kníh zbierky poviedok Černá křídla Cthulhu, sú to moderní autori píšuci v lovecraftovskom štýle. A samozrejme Lovecraft. České preklady sú výborné v obidvoch prípadoch. Seriály moc neviem pozerať ale keď sa takto zjarnieva tak väčšinou dostanem chuť na film The Wicker Man, tak odporučím ten. Ale original s Christopherom Lee, nie remake s Nicolasom Cageom. Soundtrack je takisto super. Z tatérov odporučím svoju kamošku Mišku (instagram @oxanna_snoyw). Čo sa týka piva tak Jantár od Stupavaru je všeliek. Keď som v obyčajnom obchode tak vyberám Urpiner.

M: Hudba:

Nightmarer - Cacophony of Terror (death / black)
Mansur Brown - Shiroi (prog jazz experimental čosi?)
Demon King - The Final Tyranny (tech death / black)
Teeth - The Curse of Entropy (death / black / grind)
AFSKY - Ofte jeg drommer mi dod (black)
Crumb - Jinx (indie)
Entheos - The Infinite Nothing (prog / tech death)
Elder - Lore (prog rock / doom)
Scrim - A Man Rose from the Dead (trap)
Luke Temple - Both-And (indie / psychedelic)
Pallbearer - Heartless (doom)
Vale of Pnath - Accursed (tech death / black)
Tame Impala - Slow Rush (pop / psychedelic)
Autarkh - Form in Motion (industrial death / black)
Suffering Hour - The Cyclic Reckoning (death / black)
Spectral Wound - Infernal Decadence (black)
People Taking Pictures - Informative Noise (psychedelic / indie)
Wiegedood - cela diskografia (black)
Hry:
Dark Souls trilógia, Demon's Souls, Bloodborne, Days Gone, Hellblade: Senua's Sacrifice, Resident Evil séria, Silent Hill séria, Metal Gear Solid séria, Death Stranding,...
Tetovacie štúdio:
Imrich, ktorý pôsobil vo viacerých štúdiách, ako Wolf Town, SkinArea, Poppy Tattoo, a teraz tuším tetuje len sám pod sebou. Taktiež dávam do pozornosti mladého talentovaného tatéra, ktorého nájdete na FB pod menom David Mortimer a na IG pod @Sinistral_Mortimer
Pivá:
Stupavar - Jantár, Ďumbeer
Wywar - Jozef II., Martin
Clock - Twist, Clock
Zichovec - Sour Passion Fruit
Šilker's Brew - Black Gose - Egreše v Čokoláde


Ktorá domáca/zahraničná akcia je pre teba najlepšia a prečo ?

A: Z domácích mám posledné roky najradšej asi FFUD, tam sa vždy zídu všetci a výber kapiel býva tiež zaujímavý. Zo zahraničných mám slabé miesto pre Brutal Assault, tam sa vždy cítim ako doma. Problém je, že tieto dve akcie sú väčšinou v rovnaký víkend :)

M: Detto.


Vinyl alebo CD ?

A: Asi vinyl ale v tejto dobe už hudbu na fyzických nosičoch počúvam málo. Ale samozrejme občas dostanem nutkanie si niečo kúpiť alebo podporiť kapelu.

M: Preferujem stream kvôli praktickosti (Spotify, Tidal), ale samozrejme mám rád aj vinyl kvôli album art-u a svojskému, organickému zvuku nahrávky, a CD kvôli vysokej kvalite. Vinyl a CD kupujem prevažne na koncertoch na podporu kapely.


Je niekto na domácej scéne (aktívny alebo neaktívny hudobník) s kým by si si rád prečítal rozhovor na Jablkách ďaleko od stromu ?

A: Kedže si tu nedávno mal Small Town Life a predtým aj Fvck_Kvlt a FAT tak ma napadá možnos už len Wine Fault. Tiež by podľa mňa  bolo zaujímavé prečítať si niečo od môjho spolu kapelníka Zorana z We Still Here, ktorý má bohaté skúsenosti zo začiatku 2000s s kapelou Suffocate.

M: Cranial Void, Wine Fault, Kubo Hríbik zo štúdia Pulp, Zoran - We Still Here, Šani - ex-Alea Iacta Est


Motto/obľúbený citát pripadne odkaz na záver.

A: Nie som moc na mottá tak len poďakujem za rozhovor a rozlúčim sa :)

M: Ďakujeme za oslovenie, dúfam že sa čoskoro vidíme na koncertoch.

===========================

Linky:

https://oldtomb.bandcamp.com/releases

https://www.facebook.com/oldtombdoom