#252 Infamis Tenebre / 🇵🇱 / Dungeon Chant Music / Piotr Huzar, Infamis / 28.12.2024

Interview is published in (1) 🇬🇧 and (2) 🇸🇰 languages // Interview je publikované v (1) 🇬🇧 and (2) 🇸🇰 jazykoch.   (1) 🇬🇧 1. Who ar...

Najčítanejšie za 7 dní

Friday, January 29, 2021

#57 From the Depths of Mexico. Inštrumentálny post rock/metal z Košíc. Odpovedajú Filip, Viktor a Cyprus.


 

Kto si, čo robíš, čo ťa najviac zaujíma práve v týchto dňoch ?

Filip: Ahojte, sme kapela From The Depths Of Mexico z Košíc hrajúca inštrumentálny rock. Zaradiť nás presne do nejakého konkrétneho štýlu, vždy nechávame na poslucháča, hráme to čo sa nám páči. V týchto dňoch nás najviac zaujíma kompozícia nových skladieb na druhý album. Situácia momentálne je taká aká je, no vždy si nájdeme nejaký ten čas raz za týždeň/dva kedy sa stretneme a skúšame nové veci (samozrejme vždy v rámci bezpečnosti).


Vymenuj kapely a projekty, v ktorých si pôsobil a na čo si hral.

Viktor: Niekedy okolo roku 2004 to začalo s kapelou Fighters of the Rats kde sme dosť často hrávali s ‘Peťovými Rukami” (neskôr Jurij and the gagarins). Tam som však hral na bicie. Skúšobňu nám vykradli. Moje bicie boli však v takom stave, že im to za to asi nestálo. Neskôr cca 2006 som sa dostal ku kapele Invictus, kde som hral už na basu. S Cyprussom (gitara) sme sa tam vlastne aj spoznali. Odohrali sme plno parádnych koncertov napr. s kapelou Bloodrage. Momentálne hrám v kapele Within Silence a FTDOM.

Cypruss: Dlho som pôsobil s kapelou Invictus (predtým Soul Infector) Kde ako spomína Viktor sme sa spoznali. Mimo toho som potom začal growliť v Andeathonium, kde som potom mikrofón tiež vystriedal za gitaru a zo dňa na deň sme urobili v tejto zostave úplný switch z old-school death metalu na inštrumentálne šialenstvo pod skladateľskou taktovkou Maťa Koniara, ktorí sa dnes pod pseudonymom Konchi venuje elektronickej muzike. Po rozpade všetkých týchto kapiel z takých či onakých dôvodov začal Viktor jammovať s Filipom rôzne veci a tak som sa k nim jedného dňa pridal a vzniklo FTDOM, ktoré je dodnes srdcovou záležitosťou.


Popíš svoju poslednú výbavu (nástroj, aparatúru, efekty) a čím je/bola pre teba zaujímavá?

Filip: V posledných mesiacoch najviac potešili kúsky ako hi-hat PAISTE 14" PST 7 a činel Istanbul Agop 18" Xist Crash Brilliant, ktoré sa hodia ideálne do atmosférických pasáži. Zaujímavý kúsok do mojej zbierky som dostal od mojej priateľky, a to Meinl Goat Skin Hand Drum 16", ručný folkový bubon, ktorý s ostatnými nástrojmi plánujeme využiť na cover našich songov z prvého albumu Guadalupe Cartel. Môj veľký kamarát je aj midi master keyboard Akai MPK mini, s ktorým vytváram doma rôzne minimalistické ambienty a učím sa o sound design-e.

Viktor: U mňa sú základ nové/čisté struny. Ten zvuk neodrbeš, ostatné je už len pozlátko.

Cypruss: Mojou hlavnou gitarou je už dlhé roky Schecter Hellraiser C1 a čo sa aparátu týka nie som veľmi škatuľkový, hrám na Line6 spider valve Mk2, ktorý je spojením neslávne známej modellingovo tranzistorovej značky Line6 a lampového konca od firmy Bogner. Napriek tomu, že je toto vnímané skôr ako nejaký practice amp, milujem možnosť jedným stlačením na footswitchi dostať zvuk s presne nastavenými všetkými parametrami a na Fractal Axe FX ešte šetrím :D Najnovším prírastkom do rodiny mojich nástrojov je Kalimba od slovenského výrobcu Bolf Kalimbas takže na novom albume bude naša škála zvukov rozšírená aj o toto exotické čudo.



 

Je umenie subjektívne alebo objektívne ? Čo je ten moment, ktorý oddeľuje "manuálnu zručnosť" od umenia?

Filip: Pre nás je umenie určite subjektívne. Každý z nás troch máme svoje obľúbené typy umenia a čerpáme inšpiráciu z rôznych kreatívnych kruhov. Myslíme si, že manuálna zručnosť je niekedy dosť výhodný aspekt pri tvorbe umenia, avšak ak to už začína byť o len zručnosti a stráca sa dôraz na cit, myslím si že to už stráca svoje čaro.

Cypruss: za mňa umenie musí zachytávať nejaký message a s ním spojenú emóciu, istý level zručnosti je samozrejme nutný na podanie tohto messagu poslucháčovi. U nás keďže ide o inštrumentálnu hudbu je aspekt subjektivity o to silnejší, že bez textu si každý k danej skladbe alebo pasáži asociuje inú emóciu.


Má mať umenie hranice resp. sú temy, do ktorých by umenie nemalo zasahovať ?

Filip: Umenie je pre nás je dar a možnosť prejaviť sa v akejkoľvek rovine a myslím si, že umenie by malo byť vždy čo najviac slobodné, ak to samozrejme nezasahuje do tém, ktoré v určitom smere hanobí základné ľudské slobody.

Cypruss: Tu by som to prirovnal k humoru, za mňa osobne sa buď smie žartovať o všetkom alebo o ničom. Ako však spomína Filip, ak interprét využíva svoju tvorbu ako nástroj šírenia nenávisti, resp. ho manipulatívne angažuje nejakému hnutiu je otázkou či vôbec ide o umenie.


Čo je Tvoja osobná hranica, za ktorou nie si ochotný akceptovať interpreta/umelca ?

Filip: Ako som spomínal v predošlej otázke, naša hranica končí pri témach potláčania slobody.


Kde berieš inšpiráciu k tvorbe ?

Filip: Čo sa týka hudobnej sféry beriem hlavne inšpiráciu zo žánrov ako post-rock/metal, progressive rock/metal, experimental, instrumental, black metal, ambient, tribal, nordic folk, industrial, klasická a filmová hudba. Je toho naozaj veľa. No a čo sa týka všeobecnosti, inšpirácia najviac pochádza z každodenného života, pozitívnych a negatívnych subjektívnych pocitov a prírody.

Cypruss: Inšpiráciu beriem zo všetkého naokolo, najdôležitejšie je pre nás vždy skúšať niečo nové, preto zapájame do nových skladieb ďalšie nástroje, viac sa hráme so slučkami, skúšame nové štruktúry skladieb atď. Najdôležitejším momentom kedy vieme, že ideme správnym smerom je taká tá skúšobňová chémia medzi nami keď začneme hrať a vieme že je to tam a keď dohráme skladbu a na všetkých troch tvárach je úsmev.


Ktorý album/song z tvojej/vašej tvorby máš najradšej a prečo ?

Filip: Z nášho prvého debutovéhu albumu mám najradšej song Väzenie, hlavne pre spomienky pri komponovaní, silné emotívne pasáže a celkovú atmosféru. Vždy keď ho hráme na skúške úplne vypneme a ponoríme sa do toho naplno :)



 

Viktor: Niektoré songy sme na album nechceli ani zaradiť. Po vydaní sa paradoxne práve tie objavili v playlistoch u ostatných. Mne sa napr. veľmi páčila spolupráca na remixe nášho songu “Paint the man, Cut the Lines”, kde sme si pozvali našu priatelku žijúcu vo šwédsku. Vzniklo z toho DnB. Chceli sme dostať náš štýl do úplne inej polohy, experimentovať. A myslím, že sa nám to aj podarilo. Pozdravujeme Løri. Rovnako sme spolupracovali aj s KōNcHi-m ex-gitaristom z KARGE MERI, kt. si požičal naše stopy z nahrávky Surfing Gods. Hardtek/breakcore verzia tak skončila niekde v New York-u u Megatape Records.



 

Cypruss: Momentálne sa naplno ponárame do tvorby nových trackov a veľmi si to užívame, z toho čo už máme nahraté a môžu ľudia poznať pre mňa je asi najsilnejšou skladbou Path to enlightenment, ktorá za mňa bola pre nás veľkým skokom v kompozícií a zároveň je pre mňa osobne plná emócií a atmosféry.


 

Ktorý text tvojej kapely považuješ za najsilnejší (+úryvok) ?

Filip: Keďže sme inštrumentálna banda a máme len jediný hovorený text, tak asi úryvok textu a výkriku : Paint the man, Cut the lines :), ktorá je úryvkom z textu z hry Amnesia: Dark Descent.

Cypruss: Tu len dodám, že Amnesia je jednou z hier, ktorú sme za pomoci pív a vín prešli v skúšobni s Filipom a moment kedy sa objavila táto replika v hre bol instantný click typu “Bože môj, to je tak cool!” :D


Aké boli tvoje hudobné ambície v časoch ked si začínal a aká je realita ?

Filip: Keď sme začínali ako kapela From the Depths of Mexico, nikdy by som si nebol pomyslel že vydáme debutový album. Brali sme to ako oddych a piatočný relax. Postupne sme avšak zistili, že nás to baví natoľko, aby sme komponovali daľej. Momentálne nás kapela v týchto divnyćh nečasoch drží ako prioritné ,,hobby" a snažíme sa jej venovať zodpovedne a naplno.

Cypruss: S pôvodnými kapelami to bola klasika, hrať koncerty, niečo nahrať a vydať a byť lokálne uznávaný ako člen scény. Momentálne s FTDOM sme všetci už veľkí pracujúci dospeláci a je to hlavne stretnúť sa a zahrať si a zažiť tú chémiu. Keď sa nám podarí niečo nahrať, prípadne nás niekto zavolá zahrať si a ľudia našu tvorbu ocenia je to taký sladký bonus, niečo čo z nás robí viac ako robotov v práci, niečo ľudské.


Čo považuješ za doteraz najsilnejší moment vlastnej umeleckej dráhy (naschvál sa vyhýbam slovu kariéra) ?

Filip: Za najsilnejší moment umeleckej dráhy ako našej kapely považujem hlavne vydanie albumu Guadalupe Cartel, a to že nám kanál Stoned Meadow of DOOM pomohol dostať našu hudbu medzi poslucháčov celého sveta. Ak sa nám ich hudba páči, to je pre nás najsilnejší moment.

Viktor: Ťažko povedať, stál som na pódiu pred potetovaným pástorom, kt. skončil práve bohoslužbu. Zažil úžasný pocit keď sa vrátiš niekde do klubu a človek si pamätá tvoj kocert. Ale asi najsilnejší moment bol keď nám chalan niekde v Holandsku na koncerte rozprával, že kvôli hudbe musel utiecť zo svojej krajiny, ináč by ho boli ukameňovali. Vtedy si uvedomíš aké šťastie máš, keď môžeš počúvať hocaký žáner a text..

Cypruss: Za najsilnejší moment považujem asi práve založenie FTDOM, zrodenie projektu troch blízkych ľudí so spoločným zápalom pre hranie.


Zaujímavá príhoda/príhody zo života kapely, o ktorú/é sa môžeš podeliť ? Ako vysoko si sa dostal na rebríčku dekadencie ?

Filip: Keď sme si skoro všetci členovia kapely zlomili postupne zaradom končatiny na BOLT kolobežkách.

Viktor: Keď sme hrali s kapelou Makrohang a ako backstage meal sme dostali plech koložvárskej kapusty! Pozdravujeme Ničiteľ-ov :D

Cypruss: Na našom prvom vystúpení na Moltan feste na hrešnej jeden podnapitý fanúšik miloval našu tvorbu natoľko že dvoma rukami imitoval všetky tri nástroje naraz! To je talent, to si dovoľ!


Aké tvorivé plány máš do budúcnosti?

Filip: Tvrdo makať na novom druhom albume. Momentálne pracujeme na štvrtej skladbe z nového albumu a veľmi sa tešíme akým smerom sa zatiaľ naša naše nové songy uberajú.

Viktor: Radi by sme rozbehli menší projekt/nezávislé vydavateľstvo (Mighty Lies), kde by sa sústredili umelci bez škatuľkovania žánru. Šlo by o vzájomnú pomoc pri nahrávaní klipov, hudby artu atď. Momentálne ešte zliepame myšlienky ale je to jeden z nápadov ktorý chceme v budúcnosti rozbehnúť.



 

Cítiš sa byť súčasťou domácej scény ? Ak áno, ktorej ?

Filip: Ťažko povedať či sa cítime súčasťou nejakej scény. Nikdy sme nad tým intenzívne nerozmýšlali. Snažíme sa robiť to čo nás baví a mať úplnú kreatívnu slobodu a neškatuľkovať sa pod nejakú konkrétnu scénu.


Ako sa podľa teba formovala domáca scéna od 1990's a v čom boli špecifické jednotlivé dekády pre teba osobne, pre tvoju kapelu a pre SK UG scénu?

Filip: Kedže som sa narodil začiatkom 1990's tu scénu som až tak nevnímal. Začal som ju vnímať až po roku 2007, kedy som začal objavovať zákutia hlavne slovenskej UG scény a kapely ako Depresy, Perversity, Bloodrage, Invictus, Killchain, Obliterate,..

Viktor: Určite najväčším rozdielom sú koncerty. Vtedy sa kapely dohodli a hrali každý týždeň. Stále prišli ľudia a bola to jedna parádna komunita. Dnes sa človek rozhoduje, či na koncert príde, alebo si ho pozrie online..


V čom mali podla teba výhodu kapely, ktoré začínali v 90's oproti dnešnym kapelám a naopak, čo vnímaš ako výhody dnešnej doby ?

Filip: Výhoda dnešnej doby je hlavne dostať sa k informáciám, médiám a kultúre rýchlejšie a v oveľa väčšej miere ako tomu bolo kedysi. Avšak mám pocit, že v minulosti to bolo viac srdciarske, ľudia sa stretli v podniku, kecali o hudbe a podporovali sa. Momentálne mám pocit, že ten support nie je taký silný ako kedysi. Ale možno to len inak vnímam ja :).

Cypruss: Internet zmenil všetko, dnes je zdanlivo ľahšie sa za pár EUR dostať na všetky platformy, na druhej strane je aj ľahšie stratiť sa v mori contentu z celého sveta. Ale tak ako písal Filip táto koncertová komunita vo všetkých tých kluboch pomáhala kapelám dostať sa do lokálneho povedomia.


Ktoré SK UG kapely a žánre si mal rád v minulosti, a ktoré máš rád dnes?

Filip: V minulosti to bol hlavne slovenský death metal, progressive metal a hardcore. V súčasnosti sa neriadim žiadnym štýlom, ak je niečo prívetivé môjmu uchu a páči sa mi to, podporíme to.

Viktor: Tak napr. z KE kapiel Nonconformist, Firestars a kadečo iné. Teraz sa skôr pýtam na žáner a potom menujem skupiny.

Cypruss: V časoch kapely Invictus som veľa počúval kapely, s ktorými sme sa stretávali a koncertovali teda najmä košických Ravenclaw a Bloodrage. Môj all time Favorite bol určite Obliterate a mimo východného Slovenska ma veľmi očarili God Defamer. Dnes asi obľúbený počin je JÓB, ktorých sme si boli v lete aj pozrieť na garážach v PP a fakt sme si ich užili.


Čo je podľa teba spoločný menovateľ, ktorý spája umelcov z rôznych žánrov/scén a čo ich naopak rozdeľuje ?

Filip: Súdržnosť, podporovanie sa navzájom, pomoc a moje spomínané ,,srdciarstvo a vášeň pri tvorení".

Viktor: No napríklad či hraješ s trsátkom alebo bez neho. Či sa kapela pripravuje hodinu na stage-i alebo da minútovú skúšku a ide na to :D Alebo potrebuje požičať kábel…

Cypruss: Spája nás všetkých láska k hudbe, takej či onakej… Rozdeľujú nás detaily a hlúposti.


Čo ťa na domácej scéne serie?

Filip: Stažovanie sa. A v momentálnej pandemickej situácii sťažovanie sa na to, že sa nedajú hrať koncerty, tým pádom nevenovanie sa svojej kapele alebo projektom. Myslím si, že práve teraz je čas na to zdokonaliť sa, vymýšľať a pracovať na nových veciach čo i len z domu.

Viktor: Súhlasím s Filipom. Práve teraz je toľko času, že môžeš nahrať viac albumov ako motorhead. Ale štve ma asi podpora scény. Vážim si každý podnik ktorý scénu podporuje, lebo bez toho naozaj skončí všetko v jednotkách a nulách.

Cypruss: Neserie ma nič, je mi ľúto že sa momentálne nedá hrať a dúfam, že sa miestna scéna naštartuje.



 

Ktorý zvuk (štúdio, album/kapela), artwork (album cover) a videoklip na domácej scéne ťa zaujal najviac ?

Filip:
zvuk (štúdio, album/kapela)
- kapela FAT s albumom GRANUM
- kapela Sound Of Qualm ‎s albumom Sound Of Qualm
- kapela KARGE MERI s albumom Specters
- kapela Jób s EP MMXIX
- kapela Our Stories s albumom Pursuit of Happiness

artwork (album cover)
- kapela KARGE MERI s albumom Specters

videoklip
- Popravde mi nenapadá žiaden.

Viktor: Z domácej scény Morna, All the Fury, LATE, Personal Spaces. O Karge Meri - viem, že mali pripravené veci na druhý album. No nenahrali ho, za čo mám na nich veľmi ťažké srdce.

Cypruss: Jób s EP MMXIX, Morna a All the Fury, všetko výborné veci.


Hudobný album, kniha, film, seriál, počítačová hra, tetovacie štúdio a pivo ktoré odporúčaš a prečo.

Filip: Je ich pomerne veľa no v poslednej dobe:

Hudobný album: Stars of the Lid - and Their Refinement of the Decline : Tento album mi vždy prospeje k zlepšeniu psychickej pohody. Duo, ktoré robí ambient/drone a minimalizmus ma dokáže vyniesť do zón kde sa cítim najlepšie a bezpečne.

kniha: Herman Hesse - Demian : K tejto knižke som sa popravde dostal cez hudobníka Demians, ktorý si zobral názov práve podľa tejto knihy. Kniha je veľmi pekná v nepeknom období počas prebiehajúcej 2.svetovej vojny ovplyvnená Jungovou psychológiou.

film: Soul od Pixaru : Krásny animák s hudbou od Trenta Reznora a Atticusa Rossa (Nine Inch Nails)

seriál: Městečko Twin Peaks - The Return : Úžasný trip a comeback od môjho obľúbeného režiséra Davida Lyncha

počítačová hra: Limbo a Inside - geniálne indie hry so silnou atmosférou a ešte silnejším sound designom.

tetovacie štúdio: Petra Bol a Ansambl Studio - Prekrásne abstraktné tetovania. Štúdio, ktoré plánujem v budúcnosti navštíviť.

pivo: Nefiltrovaný staropramen v krčmičke Záhrada v KE :) - Náš drink, v našej obľúbenej krčmičke hneď vedľa nášej atelíeroskúšobňi.

Viktor: Kniha: Laco Deczi - totálně vytroubený mozek, Seriál: Ślepnąc od świateł, PC hra: Amnesia ku kt. nás inšpiroval názov nášho songu “Paint the Man, Cut the Lines”

Cypruss:
Album:
Zeal and Ardor - Stranger Fruit
Diablo Swing Orchestra - Pacifisticuffs
Meshuggah - Violent Sleep of Reason

Kniha:
Ayn Rand - Atlas Shrugged (ale mám to rozčítané už dlho….)

Seriál:
Naoki Urasawa’s Monster
Black Mirror

Film:
Všetko od Tarantina a Miyazakiho
Minule som konečne videl Shining a instantne som sa zamiloval

PC hra:
Path of Exile
Nier: Automata

Pivo: Desiaty nefilter v záhrade s kapelou a partiou


Ktorá domáca/zahraničná akcia je pre teba najlepšia a prečo ?

Filip: Popravde ich veľa nenavštevujem. No určite chcem a plánujem navštíviť Hradby Samoty, SKAPALPES fest a Roadburn festival v Holandsku.

Viktor: Veľmi ma  zaujali “Koncerty na garážach” v Poprade so super DIY miestom a celkovým nápadom. Zo zahraničných je to Belgický Dunk Festival.

Cypruss: Xichtoplesk a Garáže v PP. V zahraničí som zvykol chodiť na Brutal assault ale väčšie akcie už nejakým spôsobom ani nevyhľadávam, tie klubovky a lokálne akcie majú také to čaro ktoré 10 tisíc ľudí proste nevytvorí...


Vinyl alebo CD ?

Filip: Popravde momentálne ani jedno. No môj sen je kúpiť si gramofón a zbierať UG black metal platne :).

Viktor: Určite vinyl. Venujem sa menšiemu projektu Young Alchymist a tak s platňami trávim čas skoro každý týždeň.

Cypruss: Spotify, podcasty a muzika na PC, TV, Mobile aj v aute, v tomto som asi praktický.



 

Je niekto na domácej scéne (aktívny alebo neaktívny hudobník) s kým by si si rád prečítal rozhovor na Jablkách ďaleko od stromu ?

Filip: Určite od kapely Jób, Depresy a už momentálne neaktívnej kapely Karge meri.

Viktor: Outcasst crew, Skladka

Cypruss: Obliterate a Jób


Motto/obľúbený citát pripadne odkaz na záver.

Filip: “Beware that, when fighting monsters, you yourself do not become a monster... for when you gaze long into the abyss. The abyss gazes also into you.” - Friedrich Nietzsche

“And once the storm is over, you won’t remember how you made it through, how you managed to survive. You won’t even be sure, whether the storm is really over. But one thing is certain. When you come out of the storm, you won’t be the same person who walked in. That’s what this storm’s all about.” - Haruki Murakami, Kafka on the Shore

====================================

Linky:

https://depthsofmexico.bandcamp.com/

https://www.facebook.com/Depths.of.mexico

https://www.instagram.com/depths_of_mexico/


Monday, January 25, 2021

#56 Fajront. Akustický punk z Banskej Bystrice. Odpovedajú Miťa, Adam a Dedo.


 

Kto si, čo robíš, čo ťa najviac zaujíma práve v týchto dňoch ?

Miťa: Čaute všetci. Som Miťa z kapely Fajront. V poslednom období venujem všetok svoj voľný čas na prerábku chaty, v ktorej už dáky ten mesiac existujem. Keďže to mojimi rodičmi nebolo nikdy stavané na bývanie, ale len na také letné vykvasenie s rodinou, zožerie to dosť energie aj nervov vytvoriť z toho dáky ten obývateľný brloh aj keď zatiaľ aspoň zo základnými prvkami na prežitie. No mne to stačí. Popri práci do ktorej chodím je nato dosť málo času a je to aj na úkor mojich kamarátov (pozdravujem), ktorých musím často krát kvôli tomu posunúť no oni to určite chápu. Kedysi len "party" chata pre partiu a sem tam prespatie zopár kapiel, teraz už aj miesto vlastného bývania na ktoré sa vždy rada vraciam ... ten kľud čo tu je by som už asi nemenila keďže je to už na okraji mesta
 
Adam: som gitarista Fajrontu, tvárim sa že aj spevák. Patrím aj do skupiny ľudí ktorí organizujú koncerty v Banskej Bystrici a folkpunkový festival Hodošťiják. Okrem toho občasný Dídžej na afterkách po koncertoch. V týchto dňoch ma zaujíma kedy už konečne dokončíme tento rozhovor. Otázky sme dostali koncom septembra, teraz je december a my ešte stále nemáme všetko hotové. Ale keď že to už čítaš tak vidíš, že sa nám to už podarilo.


Vymenuj kapely a projekty, v ktorých si pôsobil a na čo si hral.

Miťa: nepamätám si že by som pôsobila aktívne v inej kapele ako fajront pokiaľ teda nerátam úlety mojich kamarátov ktorý vymýšľajú rôzne projekty či už len zo srandy alebo aj tých čo to mysleli seriózne. No nikdy to nezašlo z mojej strany až tak ďaleko aby som to dotiahla aj na dáky ten koncert haha. Neviem či by som momentálne vôbec stíhala viac ako jednu kapelu. No vážim si všetkých čo ma volali do dákeho projektu oni už vedia kto a čo som rada že som mohla niekde aspoň hosťovať. Posledne napr. v kapele Toy pištols kde som poskytla len môj hlas. Diky chlapci.

Adam: prvý pokus o kapelu bol v roku 2005 ZMäTOK. Bordel punk ktorý mal asi iba dve skúšky. Z toho ani jedna poriadna lebo neboli nástroje ale podarilo sa nám odohrať jeden koncert. Na ňom som vlastne prvý raz sedel za komplet sadou bicích. Nástroje nám vtedy požičala kapela PIVNICA. My sme totiž okrem pár fliaš vína do vlaku viac nezobrali keďže sme ani nič nevlastnili. Po dvoch rokoch nečinnosti sme založili oi!punk srandu POLOHA69 kde som tiež bubnoval. Stihli sme absolvovať asi 5 skúšok a 4 koncerty v priebehu roku a pol. Neskôr sa mi do rúk dostala akustická gitara a začal sa tvoriť FAJRONT. Okrem toho máme v partii zopár projektov ktoré buď ešte len čakajú na poriadnu skúšku alebo ani nestoja za zmienku.

Dedo: Poloha 69 na basu, Pivnica na basu, Fajront na baniar.


Popíš svoju poslednú výbavu (nástroj, aparatúru, efekty) a čím je/bola pre teba zaujímavá?

Miťa: V mojom prípade je to skôr s každého rožku trošku. Páčia sa mi všetky hudobné nástroje ktoré existujú. Každé má to svoje čaro a najradšej by som chcela vedieť hrať aspoň na polovici z nich haha. Všetko čo vytvára dáky zvuk s čoho môže vzniknúť hudba je pre mňa zaujímavé a obdivujem každého kto vie hrať na akomkoľvek nástroji poriadne. Asi preto neviem hrať na ničom poriadne lebo všetko čo vyskúšam a chytím do rúk tak len do toho zabrdnem a nevenujem sa tomu naplno a tak je to aj vo Fajronte. Začínala som len na malom djembe do toho akási snaha spevu no skôr to bol len krik plný falošných tónov. Neskôr som menila malé djembe za väčšie a postupne sa k tomu pripájali rôzne perkusie na oživenie punkových textov. Tak nám tu vznikali zrazu iné melódie a tóny ktoré nám postupne menili žáner s amatér akustic punk na folkpunk. Tak že cez ústnu harmoniku, kazoo, hrkalky či tamburínu sa postupne pridal zaujímavý nástroj valcha. U nás kedysi známe ako ručný nástroj na pranie oblečenia či pantoflí, v Amerike seriózny nástroj na hranie. Inšpirácia: kapela Days and daze. super vec.a tak. (inak kupovaná v kuchynských potrebách a náprstky v galantérii). No a na záver prišiel kachon. Ten opisovať nemusím.

Adam: Moja momentálna hudobná partnerka sa volá Adriána Ibanezová AEG12II-NMH a sme spolu zatiaľ krátko. Bola to však láska na prvý posluch a ohmat. Absolvovala snami zatiaľ iba dva koncerty ale som nadmieru spokojný. Je to moja štvrtá gitara a konečne to znie ako som chcel.

Dedo: Bľachový lavór, papek z garniže a špagát dlhý presne 150cm. Nesmie byť dlhší lebo potom to zle hrá.



 

Je umenie subjektívne alebo objektívne ? Čo je ten moment, ktorý oddeľuje "manuálnu zručnosť" od umenia?

Miťa: ...to je na dlhšiu diskusiu. Ale aj manuálna zručnosť môže byť druh umenia...

Adam: umenie je určite subjektívna záležitosť. Nedá sa odmerať kto je lepší hudobník, maliar, herec atď. Umenie sa od zručnosti asi líši v tom keď začne umelec tvoriť podľa seba. Napríklad naučiť sa zahrať nejakú prebratú pesničku by sa dalo považovať za zručnosť ale keď začneš tvoriť niečo vlastné dalo by sa to považovať za umenie.


Má mať umenie hranice resp. sú témy, do ktorých by umenie nemalo zasahovať ?

Miťa: ..Podľa mňa môže mať umenie témy všetkého druhu už je len na danej osobe ako to podá a samozrejme na ľuďoch ako to vezmú. Niektoré veci by sme nemali brať až príliš vážne samozrejme ak to príliš nezasahuje do života druhých. Ak tým dielom niekomu vážne ubližujem tak je to hranica ktorú ja osobne neakceptujem. Ale to zase záleží od uhla pohľadu. Pre každého je ta hranica iná. Napr. niekedy možno záleží aj to kto má práve aký deň a podľa toho to tak aj vnímame. Ak máš dobrý deň plný dobrej nálady tak sa vieš asi viac povzniesť nad určitými vecami ako inokedy. Ak máš zlý deň tak ta skôr vytočia veci nad ktorými by si sa asi inak bežne ani nepozastavil. Ale ak je niekto hovädo neakceptujem žiadny druh jeho umenia. Aj keby to bolo veľdielo.

Adam: Neviem si ani predstaviť kto by tie hranice určoval a dozeral na dodržiavanie. Každý by mal mať možnosť na sebarealizáciu. Potom už len záleží aké má konkrétny umelec ciele. Ak chce to umenie robiť pre ľudí tak tie hranice nastaví možno publikum. Ak mu stačí pocit že niečo robí aj keď iba pre seba tak môže robiť čo len chce. Samozrejme kým tým nezasahuje do slobody iných.

Dedo: Nemalo by mať hranice, ale každý, ktorý to svojim "dielom" poserie nech si za to nesie zodpovednosť.


Čo je Tvoja osobná hranica, za ktorou nie si ochotný akceptovať interpreta/umelca ?

Miťa: To je tiež na dlhšiu diskusiu. Takže len v skratke už ako som napísala v predchádzajúcej odpovedi ..Keď je niekto hovädo, neakceptujem žiadny druh jeho umenia...

Adam: nedá sa akceptovať keď je niekto chuj. či už je rasista, sexista alebo sa príliš hrabe za peniazmi.



 

Kde berieš inšpiráciu k tvorbe ?

Miťa: prichádzajú s diania vecí okolo teba. Kedysi keď vznikal Fajront a skúšky boli kadejaké na rôznych miestach, tak veľa krát vznikali veci za jazdy. Hrali sme si na chate v hore či krčme (kde sme mali dáky čas skúšobňu ) a postupne sme skladali pesničky. Každý z nás mal dáky nápad a dohodnúť sa na ňom spoločne bolo fakt ťažké. Ale vždy sa nám podarilo to nakoniec vytvarovať tak aby boli obe strany spokojné. Kompromisy musia byť hehe. Bolo to ako varenie gulášu.. Adam doniesol prísady ja som ho okorenila a dochutila. Teraz je dáko menej času na všetko ale na skúške sa to vždy dáko dotvorí... Ale väčšina inšpirácií vzniká vďaka všetkým tím "krásam "čo sa okolo nás dejú.

Adam: ako som už viackrát spomínal tak sú to internetové diskusie. Tam je stále z čoho čerpať. Niekedy však príde iba myšlienka a jednoduchá melódia iba tak a potom to treba nejak uchopiť a dotvoriť. Stalo sa mi už aj že sa mi text sníval. V noci to znelo ako super hit ale ráno sa čudujsvete z toho stala blbosť. :-D

Dedo: Na rybách.


Ktorý album/song z tvojej/vašej tvorby máš najradšej a prečo ?

Miťa: Čo sa týka albumu tak rozhodne tento nový lebo znie lepšie a celkovo sme si na ňom dali aj viacej záležať. Popravde ten prvý by som albumom ani nenazývala ale skôr len takým demom hehe. Obľúbených songov mám viac. Nemám v hlave vytvorený rebríček obľúbenosti ..tak isto aj s textami. Zato keby si sa ma spýtal opačne...

Adam: Albumy máme iba dva a samozrejme mám radšej terajší lebo je lepší. :D Najobľúbenejšia pieseň je stále iná a väčšinou je to tá, ktorá je práve v procese výroby. Ten čas keď sa tvorí text a celková kompozícia (hahaha kompozícia je pri našej tvorbe fakt silné slovo keďže ide väčšinou o pár akordov). Vtedy nad piesňou najviac premýšľam a vrýva sa mi pod kožu. Eufória prichádza pri každom posunie vpred. Keď vymyslíme nový verš alebo hocijaký nápad a začne to ako celok dobre znieť. Po pár odohratých koncertoch väčšinou pieseň zovšednie a prestanem vnímať tú energiu, ktorá s nej šla pri tvorbe. Vtedy ju treba vyradiť z playlistu a je po probléme. Samozrejme že sú piesne ktoré majú energiu aj po veľa rokoch alebo sa stane že sa k piesni vrátime po čase a znova je tam to čo bolo niekedy.

Dedo: Všetky, lebo sme neskutočne dobrá kapela a všetky skladby sú tie najlepšie.


 

Ktorý text tvojej kapely považuješ za najsilnejší (+úryvok) ?

Miťa: Určite nemám len jeden obľúbený a s prichádzajúcimi novými skladbami sa to mení.

Adam: Pieseň Príšť. Tá pojednáva o príbehu mladej dievčiny ktorá očakáva doma svojho priateľa ale práve sa jej vytvorilo akné na tvári. Jej priateľ to nevedel tolerovať a tak sa rozišli. Je to smutný príbeh o mladých ľuďoch ktorých zaujíma viac výzor človeka ako ich duša.

,,na tvári máš príšť
a frajer ti má prísť
čo s tým urobíš?
asi ho vytlačíš.

R: s príšťom na tvári
sa rande nedarí
s príšťom na tvári
je to zlé

príšť už dozrel a
frajer vo dverách
fuj aký máš príšť
radšej som nemal prísť"



Aké boli tvoje hudobné ambície v časoch ked si začínal a aká je realita ?

Miťa: ,Po pravde keď som začínala s hudbou tak som nemala žiadne hudobné ambície ..Nikdy predtým by som nepovedala že budeme niekedy vystupovať na pódiu. Vždy som obdivovala ľudí čo vedia hrať na gitaru alebo hocijaký hudobný nástroj a stále som túžila naučiť sa to. Hrali sme si lebo nás to bavilo a tak je to aj dodnes. No nemala som žiadnu vidinu, že by som sa niekedy chcela vidieť na pódiu. Práveže hrať si len tak pri ohni alebo na chate či v lese pre ľudí čo to radi počúvali alebo aj nemali na výber bol pre mňa vždy príjemný pocit. Kým nás kamarátka nezavolala zahrať jej na svadbe, tam sa to zlomilo a od vtedy hráme kade tade. Mne osobne to aj trvalo dáky čas si zvyknúť na tie pódiové koncerty. Je to iné ale keď vidím tu odozvu davu ako sa ľudia bavia, opadne všetka nervozita ak aj dáka vznikne.

Adam: na začiatku som sa chcel naučiť hrať a aspoň kus spievať. Realita je taká, že sa mi to stále nepodarilo.

Dedo: Nemal som žiadne ambície keď som začínal, takže som v podstate spokojný s tým ako to je teraz.


Čo považuješ za doteraz najsilnejší moment vlastnej umeleckej dráhy (naschvál sa vyhýbam slovu kariéra) ?

Miťa: najsilnejší moment bol určite koncert vo Viedni. Nečakala som také nadšenie ľudí počas a aj po našom vystúpení. Atmosféra bola perfektná a celý pobyt na EKH-čku s obľúbenou kapelou Days'n'daze čo dodať ..Na žiadnom koncerte som sa tak nespotila

Adam: Koncert vo Viedni pre plnú sálu bol fakt super. Ale niekedy úplne stačí keď nás niekto po koncerte pochváli. Dokonca sa stalo, že nám niekto tvrdil že sa na nás tešil alebo prišiel iba kvôli nám. Také veci sme nečakali že sa nám budú diať.

Dedo: Keď sa mi za deň podarilo vypiť 37 pív. To bol dosť silný moment vtedy. Nejedna slza vytiekla. Našťastie nohavice ostali suché.


Zaujímavá príhoda/príhody zo života kapely, o ktorú/é sa môžeš podeliť ? Ako vysoko si sa dostal na rebríčku dekadencie ?

Adam: Občas sa stane, že to preženieme s prípitkom pred koncertom alebo aj počas neho. Kto videl naše vystúpenie na Ffud feste v Seredi tak asi vie o čo ide. Spevové orgány nechceli po predchádzajúcom večierku spolupracovať a tak som si vypýtal od publika jednu borovičku. Prišli ku mne tri a s toho jedna fľašková. Polovicu koncertu si nepamätám ale z počutia viem že to bola katastrofa. Samozrejme sme dali aj prídavky.. keď hanba tak poriadne. Po koncerte ma naložili do auta a prakticky som spal až do druhého rána keď ma zobudil budík do práce. Zvyšok kapely si radšej na svoje zážitky nespomína ale osobne radi rozpovieme viac príbehov. Donedávna sme viedli aj denník s koncertov a ak by mal niekto záujem môžem preposlať.


Aké tvorivé plány máš do budúcnosti?

Miťa: Tvorivých plánov do budúcnosti mám kopec, ale čo sa týka kapely tak určite viac popracovať na skladbách. Celkovo nemávame veľa skúšok a to je v našom prípade rozhodujúce, takže viac skúšok znamená lepšie odohratý koncert (aj keď nemusí to tak vždy byť, samozrejme že to záleží od okolností).. A tiež viac skúšok znamená aj viac nápadov na nové skladby. Pretože aj keď príde niekto s nejakým nápadom, tak na konci s toho vznikne niečo iné ako bolo pôvodne v pláne. Takže aj tak sa to väčšinou vyformuje až na skúške do toho záverečného štádia. Aj to niekedy až po niekoľkých odohratých koncertoch, kým sa dohodneme ako to budeme hrať hehe. Tiež sme sa už dávnejšie bavili o natočení nejakého jednoduchého videoklipu takže aj to by bolo fajn začať robiť. Okrem toho nemáme ani žiadne kapelové tričká ktoré sú tiež v riešení. A tak ďalej...plány sú stále dáke, už ich len zrealizovať.

Adam: Dokončiť rozpracovanú pesničku a čakať na ďalšiu inšpiráciu. V hlave sa rodí aj nápad na jednoduchý klip a keď to dotiahnem do stavu, že ma zvyšok kapely opäť nevysmeje tak to možno aj natočíme nejak amatérsky.



 

Cítiš sa byť súčasťou domácej scény ? Ak áno, ktorej ?

Miťa: Súčasťou sme asi všetci čo aspoň malou časťou do nej zasahujeme aj keď si to možno ani neuvedomujeme. Tým nemyslím len ľudí ktorí sa viac zapájajú do rôznych organizácií či už koncertov, festivalov, rôznych benefit akcii, alebo pochodov atď. Podľa mňa je každý súčasťou scény kto sa napr. na akciách síce len sem tam vyskytuje, ale už aj tým tvorí časť toho celého jadra. Ak si myslel pod akú by som sa zaradila tak je to asi všehochuť, ako sa vraví "My sme punkáči - jedna rodina " tak to aj vnímam. To je jedno kam sa vyberieš či už do iného mesta alebo štátu. Nerozlišujem či je niekto punkáč, cruster, oi-káč alebo má radšej noise a či je s Bystrickej, Zvolenskej, Sereďskej a taaaak daaale scény. ..Hlavne nech sa cítime dobre medzi sebou a aby sme sa k sebe normálne správali ...Potom je jedno pod akú scénu koho radíš.

Adam: Neviem ako sa tá scéna vlastne volá. hahaha všetci o nej hovoria ale od nikoho som nepočul jej pomenovanie. Niektorí sa možno dištancujú od pomenovania PUNK ale asi to bude iba ten Punk a jeho rôzne obnože od folku až po crust.


Ako sa podľa teba formovala domáca scéna od 1990's a v čom boli špecifické jednotlivé dekády pre teba osobne, pre tvoju kapelu a pre SK UG scénu?

Miťa: Vravíš rok 1990? Hmm to som nebola ešte dlho na svete hehe. Punk som začala viacej riešiť až keď som prišla na strednú školu. Dovtedy som punk síce poznala a aj počúvala sem tam, no koncerty a festivaly prišli keď som bola v prváku na strednej. Takže ako sa formovala scéna pred tým viem len z počutia zážitkov starých punkáčov... Jedného dňa som sa sama vybrala na festival. Potom sa to už rozbehlo rýchlim tempom. Pamätám si že v tom čase bolo koncertov nasekaných viac než dosť. Niekedy bol problém si vybrať na aký koncert máš isť keď bolo viac akcií v jeden deň alebo víkend. Všade som spoznala vždy viac a viac ľudí o ktorých v tej dobe tiež nebola núdza. Všetci chodili všade, nikto nerobil drahoty. Nezabudnem ako sa chodilo vtedy na koncerty v "celých húfoch". Keď poprichádzali ľudia aj z ďaleka len kvôli koncertu vyzeralo to skôr ako dáky pochod. Okolo idúci nechápali čo sa to deje keď videli toľko punkáčov pokope. Veľa punkáčov vtedy ani nevyzeralo ako punkáči, bol síce na nich vidno ten undergroud, ale páčilo sa mi že sa nikto na nič nehral. Prišlo mi to také úprimnejšie. Hudba bola vzácnejšia ako dnes kvôli tomu že bolo oveľa ťažšie zohnať dáky album alebo kapelu ktorá sa ti páči. Po dákom uplynutí času prišli do módy skinheads. Oi bol obľúbený vtedy aj pri dievčatách. Číro alebo strapatý účes na hlave, ponášivkované dotrhané veci a povybíjané kožáky vystriedali vykosené hlavy na koleno s rôznymi ofinami samozrejme, slušne upravené košele s trakmi a navrchu bomber. Na pocit to vyzeralo akoby punkáčov kus ubúdalo. Možno to bolo aj tým že poniektorí stihli byť za jeden rok všetkým a vystriedal všetky štýly hehe. Ale hlavne že sa vedelo proti čomu bojujeme. Názory mali všetci rovnaké ..heslá ako "spolu proti"...Ešte by som dodala že bolo aj viacej bitiek zo strany náckov oproti tomu ako je to dnes. Bol to väčší adrenalín a aj väčší odpor od okolitého sveta. Teraz je to rozhodne voľnejšie. Neskôr sa začali objavovať aj ostatné vlny, aj keď boli už aj vtedy hardcoráci či crusteri atd ale z môjho vnímania neboli tak nápadné alebo masívne ako tieto predošlé. Dnes je to už taká všehochuť, len škoda že o dosť menej všetkého. Menej ľudí, menej akcií. Neviem či je to tým že starneme a je menej mladiny ale aspoň v BB scéne je niekedy už aj na uváženie akú kapelu zavolať aby prišli ľudia. Zase na druhú stranu, lepšia kvalita ako kvantita. Názory sa menia a to je niekedy dobre

Adam: scénu som začal vnímať až po roku 2000 takže čo bolo predtým som zisťoval až neskôr. V čase keď sme začali behať po koncertoch toho bolo fakt veľa. Kapiel fungovalo viac skoro v každom meste a ľudom sa aj chcelo cestovať na akcie aj do iných miest. Pamätám si časy keď po koncerte v B. Bystrici bolo bežné, že na stanici bolo do rána aj 50 ľudí ktorý čakali spoločne na prvé spoje domov. Prichádzala móda skinheads. Punkáči postupne začali dospievať a väčšina sa vytratila. Neskôr som objavil hardcore punk a zrazu som nechápal ako ma dovtedy mohli všetky tie kapely obchádzať. Dnes ma zaujme skôr ľudská stránka kapely ako to aký žáner hrajú.


V čom mali podla teba výhodu kapely, ktoré začínali v 90's oproti dnešnym kapelám a naopak, čo vnímaš ako výhody dnešnej doby ?

Miťa: Neriešilo sa zbytočne veľa blbostí a šlo sa rovno na vec. Dnes je síce všetko kvalitnejšie, no toľko sa narozpráva okolo toho.

Adam: V 90tich rokoch som o scéne nemal ani poňatia ale čo som zaregistroval spätne tak to boli možno vtedajšie menšie nároky na kvalitu interpreta. Publikum bolo vekovo oveľa mladšie a neriešilo dokonalí zvuk a intonáciu. Stačilo hrať koncerty a aj slabšia kapela sa mohla stať relatívne známou minimálne vo svojom okolí. Nechcem týmto dehonestovať všetky kapely z tej dekády. Je mnoho kapiel ktoré hrali v tých rokoch a ešte dnes by nám nakopali prdele. Čo bolo v tom čase výhodou bola dravosť s akou kapely hrávali. Netrápilo ich aké majú aparáty a aký je v sále zvuk. Podstatné bolo posolstvo. Dnes je väčší dôraz na kvalitu. Možno to bude aj tým že scéna je vekovo staršia a čím si starší tak si potrpíš na kvalitnejšie veci.


Ktoré SK UG kapely a žánre si mal rád v minulosti, a ktoré máš rád dnes?


Miťa: staré punkofky ako Davová Psychóza tú poznám skoro odmalička, HNF, HT, Minimálna trvanlivosť a Pexeso bolo toho veľa nejdem všetko písať. Dnes si vypočujem čokoľvek čo ma zaujme, od punku crustu cez hardcore emošiny atd. Zo zahraničných mám rada napr. Accidente alebo Not on tour, Days n Daze. Slovenska scéna všetko možné

Adam: Začínal som na klasickom punku ako Pexeso, HT, davovka... Dnes mám rád všeličo. Ale stále mám radšej melodickejšie veci ako ťažké žánre. Avšak na koncerte naživo ma bavia aj tie. Doma si však radšej pustím niečo kde rozumiem aj textu. Medzi obľúbencov určite patria My o vlkoch, Samorast, Sistem erorr, Prach, je toho fakt veľa.


Čo je podľa teba spoločný menovateľ, ktorý spája umelcov z rôznych žánrov/scén a čo ich naopak rozdeľuje ?

Miťa: Názory, alebo niekedy len nepochopenie sa ...

Adam: Názory sú viac krát to čo spája a zároveň aj rozdeľuje.


Čo ťa na domácej scéne serie?

Miťa: Možno to, že ľudia niekedy riešia úplne kokotiny namiesto toho aby riešili fakt dôležité veci. Ale to myslím všeobecne pre scénu ako takú. ..

Adam: Asi všetko čo ma sralo sme prejavili v textoch. Nebojíme sa povedať to čo si myslíme. Niektoré veci ktoré ma srali pred pár rokmi sa naštastie vytratili. Na koncertoch sa fajčí už minimálne, Vzniklo a stále vzniká viac malých diy festivalov. Niektorý punkáči sa začali viac zaujímať o život okolo seba a dalo by sa povedať, že je to ideálne. To však nie je pravda. Stále je čo zlepšovať. Z čoho som možno viac smutný ako by ma sralo je pre niekoho koncert stále iba zámienka na totálnu deštrukciu svojej osobnosti. Tých ktorým na zábavu nestačí pivo prípadne zopár panákov ale potrebujú sa povzbudiť chémiou cez frňák radšej nebudem ani komentovať.



 

Ktorý zvuk (štúdio, album/kapela), artwork (album cover) a videoklip na domácej scéne ťa zaujal najviac ?

Adam: Zvukovo asi prvý album Rúbaniska. Prešiel som si moju chabú zbierku vinylov a asi najkrajšie obaly mali Rozpor a Catostrofy. Videoklipov sa u nás robí málo čiže konkurencia je slabá ale zas keď už niekto niečo natočí tak to stojí za to. Ja si rád pozriem každý klip. Či je to už Fyasco, Wilderness, Box alebo Jožo Žemľa.


Hudobný album, kniha, film, seriál, počítačová hra, tetovacie štúdio a pivo ktoré odporúčaš a prečo.


Miťa: Popravde knihy veľmi nečítam lebo nemám nato čas a trpezlivosť, takže musí to stáť zato aby som si dáku prečítala. Pivo rozhodne Urpiner lebo je najlepšie a to som ochutnala už fakt bársčo. Počítačové hry sa nehrám a tetovacie štúdio viem odporučiť Viktora zo Zvolena, aj keď chlape, mám na teba ťažké srdce hehe. Už je to dáky čas čo sa dohadujeme na tetovanie.

Adam: je ťažko odporúčať niekomu niečo kým nepoznám človeka osobne. Každý má iný vkus a čo sa páči jednému je pre iného brloh. Ale keby som vybral čo mám rád tak album Bolo nás jedenásť. Momentálne čítam knihu Kde všade som (ne)zomrel od youtubera PPPetra a celkom sa na nej zabávam. Filmy pozerám málo a ked už tak nejaké biografie hudobníkov. Ale Bašťovanský a zať je parádny film. Ten mám rád. Seriály pozerám tiež len také bežné. Pobavili ma ale české krátke seriály Kozmo a Most. Hry na počítači nehrám, tetovanie zatiaľ tiež nie a pivo Urpiner 12" a keď je možnosť tak Francz z Lučenca alebo Stupavar.

Dedo: Urpiner, k pivu nieto čo viac dodať. A ostatné neviem, každému sa páči niečo iné, napr. tetovanie môže vyzerať akokoľvek dobre ale keď sa raz niekomu nepáči tak sa môžeš aj pojebať a aj tak sa mu páčiť nebude. Takže keď je niečo pre niekoho top pre iného to môže byť úplne nudné.


Ktorá domáca/zahraničná akcia je pre teba najlepšia a prečo ?

Miťa: Všetky akcie sú najlepšie pokiaľ sa tam stretnú v pohode ľudia. ..Môže byť akcia ktorá ťa až tak nezaujme ale ideš na ňu a nakoniec si povieš bolo parádne. Keď je dobrá partia tak je všade dobre. Ale napr. ffud fest ma zatiaľ nikdy nesklamal. Od organizácie ľudí a celkovej atmosféry musím len pochváliť. Ja osobne nemusím obrovské akcie kde sú sbs-chlapci, ktorí po tebe pozerajú ako by si im práve obed zjedol, samé ploty a zbytočne natrieskaných pódií...v jednoduchosti je krása.

Adam: na toto nemám jednoslovnú odpoveď. Každá akcia má svoje špecifiká. Čiže bez poradia : Ffud fest, Opičí bál, No fest, Kultúr fest. Milujem malé akcie rodinného tipu kde poznáš po hodine všetkých od vyberača vstupného cez kapely až po krčmára....


Vinyl alebo CD ?

Miťa: to záleží kde sa nachádzam. Nemám veľa platní ale určite sú lepšie ako CD. Niekedy okolnosti dovedú aj počúvanie z usb kľúča. Keď máme s partiou dáku akciu, nie vždy sa dá zobrať si gramofón a platne...

Adam: CD si nemám kde pustiť takže vinyl. Ideálne kombinácia vinylu na doma a mp3 na cesty.


Je niekto na domácej scéne (aktívny alebo neaktívny hudobník) s kým by si si rád prečítal rozhovor na Jablkách ďaleko od stromu ?

Miťa: No veľmi nesledujem internet, kvôli času takže vlastne ani neviem kto všetko odpovedal, ale možno kamošky Piče by mohli povedať dáke to slovko poprípade Ďas, nejdem menovať všetky kapely lebo by ich bolo ozaj veľa, takže sa nechám prekvapiť. Poteší alebo zaujme naozaj bárskto.

Adam: Dievčenská banda Piče by určite stála za to aby niečo napísali. Alebo aj My o vlkoch a Sistem erorr či emigranti J.P.N.


Motto/obľúbený citát pripadne odkaz na záver.

Miťa: Always look on the bright side of life.

Adam: Pracuj a pi len tak aby ti aj na druhý deň chutilo.

Dedo: Keď vidím tak pijem, keď nevidím tak nahmatám a pijem ďalej.

 


===================================

Linky:

 https://fajront.bandcamp.com/

https://www.facebook.com/FAJRONT-100424058312307 

https://bandzone.cz/fajront


Wednesday, January 20, 2021

#55 Kagran. Lo-fi post-punk z Bratislavy. Odpovedá Vlado (gitara, spev).


 

Kto si, čo robíš, čo ťa najviac zaujíma práve v týchto dňoch ?

Cauko, volam sa Vlado, prezyvaju ma Vajco. Som z BA. Robotu mam doma na kompe a momentalne vela veci, co ma normalne zaujima, robit nemozem.


Vymenuj kapely a projekty, v ktorých si pôsobil a na čo si hral.

Mam jeden projekt s nazvom Kagran a venujem sa tomu tak 3 roky. Zacal som hravat s byvalou frajerkou, ktora sa vtedy ucila na bicie a potom na prvej nahravke som robil s Oliverom (Lutra, Wargame), ktory mi stym celym pomohol, nahral bubny a basu, mix a ine veci. Bez neho by sa asi nic nikdy nenahralo. A teraz posledne veci som si robil sam, pricom basu napinkal Milan M2 zo Skalice, ktory mi robil aj mix master.


Popíš svoju poslednú výbavu (nástroj, aparatúru, efekty) a čím je/bola pre teba zaujímavá?

Mam lowcost elektricku gitaru Squier a male kombo na domace brnkanie. Ipad s Garagebandom je tiez zaklad, tam si nahravam dema doma na gauci.



 

Je umenie subjektívne alebo objektívne ? Čo je ten moment, ktorý oddeľuje "manuálnu zručnosť" od umenia?

Subjektivne. Mam rad filmy, ktore maju 50 % na csfd. Zrucnost v umeni je dolezita, ale zavisi, v ktorom zanri alebo druhu umenia. Castokrat ma v hudbe zaujima skor emocia a moze to byt v klude nahrane aj na krivej jednej strune v kuchyni a bavit ma to bude viac ako daka vycibrena nahravka. Na druhej strane napriklad pri jazze asi nechcem pocut kriveho klaviristu.


Má mať umenie hranice resp. sú temy, do ktorýchby umenie nemalo zasahovať ?

Umenie si myslim je jedna z mala veci, ktore by nemalo byt nicim ohranicene a regulovane. Ci tak aj umelci tvoria, to je uz otazne.


Čo je Tvoja osobná hranica, za ktorou nie si ochotný akceptovať interpreta/umelca ?

Extremisticke nazory alebo ked to je fake.


Kde berieš inšpiráciu k tvorbe ?

Inspiruje ma hudba, ktoru pocuvam a casto ma k tvorbe motivuju take tie melancholicke, emotivne stavy.


Ktorý album/song z tvojej/vašej tvorby máš najradšej a prečo ?

Asi songy You know a Still here. You know ma myslim taky prijemny vibe, ktory mam v tomto zanri rad a Still here lebo to je podla mna chytlava pecka s antifasistickym textom.


 

Ktorý text tvojej kapely považuješ za najsilnejší (+úryvok) ?

Texty a obsah pri pocuvani moc nevnimam a zriedkavo si text precitam. Pokial nejde o dake nazi primitivizmy alebo total tupoty, to neriesim. Mozno v hiphope to sledujem viac lebo tie vokaly su take priamociarejsie, a to ma aj potesi ked daky reper vie povedat nieco nieco zmysluplne. Najsilnejsi uryvok z mojich textov je asi refren v hore spomenutom Still here - ‘’Good night white pride you nazi scum’’ hehe



 

Aké boli tvoje hudobné ambície v časoch ked si začínal a aká je realita ?

Stale viacmenej zacinam a ambicia je robit hudbu , ktora sa mi paci a snad bude aj niekomu inemu. Popripade by bolo fajn mat niekedy aj viac clennu kapelu a koncerty.


Čo považuješ za doteraz najsilnejší moment vlastnej umeleckej dráhy (naschvál sa vyhýbam slovu kariéra) ?

Pre mna je uspech to, ze si ma oslovil na rozhovor alebo ked mi niekto povie, ze si moju hudbu vypocul a ze sa mu to lubi. A samozrejme aj to, ze mi vobec podarilo nieco nahrat a dat von.


Zaujímavá príhoda/príhody zo života kapely, o ktorú/é sa môžeš podeliť ? Ako vysoko si sa dostal na rebríčku dekadencie ?

Tym, ze som one man band, nepijem a nefetujem a nemal som este ani jeden koncert, tak moc tych dekadentnych prihod vtomto smere este nie je hehe.


Aké tvorivé plány máš do budúcnosti?

Snazim sa furt nieco tvorit, nie len hudbu ale aj venujem sa aj vytvarnemu umeniu, dizajnu a tak. V ramci hudby, okrem Kagran, by som chcel poriesit este HC kapelu, uvidime ci sa zadari. V ramci HC sceny je to v BA mam pocit docela mizive, co je myslim dost skoda, lebo posledne roky je v HC vo svete uplny boom dobrych kapiel s pestrou tvorbou a zislo by sa totu troska obnovit.



 

Cítiš sa byť súčasťou domácej scény ? Ak áno, ktorej ?

Pohybujem sa v BA HC punk scene od mlada, cize mozno to nejak najviac. Kagran neviem kam zapada.


Ako sa podľa teba formovala domáca scéna od 1990's a v čom boli špecifické jednotlivé dekády pre teba osobne, pre tvoju kapelu a pre SK UG scénu?

Zacal som skejtovat v 97mom asi. Tym sa pre mna otvorili aj brany do punku a inych subkultur. Podla mna to bolo super obdobie, tie neskore 90te a skore 00s. Rad na to s nostalgoiou spominam a som rad ze som to zazil. Vtedy pre mladeho chalana bolo vela veci novych a dalo sa furt daco v ramci scen objavovat. Hudobne na tom bola podla mna aj UG SK scena dost dobre. Chodilo sa s entuziazmom na koncerty barsakych onicom kapiel kapiel, hustlili sa kazety, koncerty v dekacoch, nahancacky z nackami na dennej baze atd.

Mam pocit, ze vtedy bolo aj viac zaujimavych miest pre alternativnu kulturu. Dnes sato vsetko uz zlieva a neni moc kam uniknut od hromadakov.

Celkovo myslim ta doba ludi v scene dost ovplvnila, lebo dostat sa k hudbe, akciam atd. bolo narocnejsie, cize to chcelo urcite vynalozenie usilia. Dnes mam pocit ze mladi nesu schopni ani rozkliknut daky link aby sa k dacomu novemu dostali.
Taktiez aj co sa tyka hiphop sceny to obdobie malo svojsku atmosferu, ci uz zaciatky 2000s alebo potom obdobie s pred takych 6-7 rokov dozadu ked zacal na SK prenikat modernejsi hiphop/ ‘trap’. Bolo zaujimave byt pritom ked sa sem dostava nieco nove. Ked sa zahrala nejaka pecka na party, tak ludia ztoho boli mimo. Teraz je DJ spotify alebo rapper kazdy, tak uz to neni prilis zaujimave.


V čom mali podla teba výhodu kapely, ktoré začínali v 90's oproti dnešnym kapelám a naopak, čo vnímaš ako výhody dnešnej doby ?

Mali vyhodu vtom, ze nebolo milion kapiel, ktore zneju podobne skrz dostupnost vsetkeho na internete. Ludia si kapely, koncerty vazili aj ked to casto krat stalo za prd. Dnes je zas vyhoda vtom, ze barsaky jozko (ako ja) si moze dat na spotify hudbu a teoreticky sa to moze dostat do celeho sveta.


 

Ktoré SK UG kapely a žánre si mal rád v minulosti, a ktoré máš rád dnes?

Cez skate som sa dostal na zakladke ku kapelam ako dog eat dog, ratm, offspring a klasiky skate punk a cez to potom neskor k serioznejsiemu punku a hardcoru a neskor zas skrz nazov stavby a KF k hiphopu az nakoniec ku uplne hocijakemu zanru. Skate videa boli tiez dobry zdroj vsakovakej roznej hudby. Nemam rad nejake zanrove mantinely. Bavi ma HC, indie, folk, grunge, techno, house, jazz, hiphop, shoegaze atd atd.

Zo starych veci ma len tak z hlavy napadne napriklad Karol Miklos a jeho pecka Tomorrow. Z hc punk sceny Balaclava.
Zo sucastnych veci ma v poslednej dobe oslovil projekt DRT (Kascak a Toth), na koncerte to bola dost dobre. Tvorbu saxofonositu a skladatela Miro Totha mam tiez dost rad. Bavila ma aj kapela Vole z Prahy.

Fvck kult ma prijemne prekvapil posledny album, na pomery CS hiphopu je to dost ine a ma to taky svojsky vibe. Nedavno ma oslovil rap z Jihlavy 58G, ktori si idu taki UK style. Je to uveritelne aj po hudobnej aj po vizualnej stranke.


Čo je podľa teba spoločný menovateľ, ktorý spája umelcov z rôznych žánrov/scén a čo ich naopak rozdeľuje ?

Spolocny menovatel v scene bol antifasizmus a co ich rozdeluje su odlisne svety v ramci jednotlivych zanrov.


Čo ťa na domácej scéne serie?

Asi ze ziadna scena uz nie moc nie je. Zaseknutie sa v jednej zanrovej ulite a nie prilis sledovanie toho co sa deje na zapade. Sere ma aj napr. to, ze daktore kluby v BA robia koncerty, casto aj kvalitne zahranicne mena a maju uplne v prdeli promo a potom to tak vyzera ze na koncerte je 5 ludi, co je dost bullshit pre kapelu.



 

Ktorý zvuk (štúdio, album/kapela), artwork (album cover) a videoklip na domácej scéne ťa zaujal najviac ?

Bavia ma teraz napriklad take lofi punk kazetove covery. Z domacej sceny ma nepada momentalne nic . Klip Kagran Still here.


Hudobný album, kniha, film, seriál, počítačová hra, tetovacie štúdio a pivo ktoré odporúčaš a prečo.

Je toho vela, ale dam dake priklady.
Hudba: Never Ending Game - Just Another Day, HC jak ma byt.
Fiddlehead - Springtime and Blind , projekt spevaka z Have Heart, dobry spev, atmosfera atd., chcel by som vidiet na zivo.
Stranger Ranger - Rememebering Rockets - indie rock, fajnove melodie, jak mam rad.
Blood Orange - Negro Swan. Oblubeny indie/rnb/pop album.
Art Blakey & The jazz messengers - Free For all. Silny, klasicky album z hviezdnym obsadenim.
Happy Diving - Electric Soul Unity. Album, koli ktoremu som si kupil elektricku gitaru.
Serial: Curb Your Enthusiasm - jeden z mojich najoblubenejsich komedialnych serialov, Treme - serial od tvorcu The Wire. Autenticke zobrazenie hudobnej sceny, socialnych, rasovych problemov atd v New Orleans po hurikane Katrina. Film: Bird - Biografia jazzoveho saxofonistu Charlieho Parkera. Dobry pohlad na zivot jazzmana vtej dobe, fajn atmosfera new yorku 40/50 rokov. Kniha: 'Co ja vim', dobre napisana biorafia mojho oblubeneho rezisera Milosa Formana od Jana Novaka


Ktorá domáca/zahraničná akcia je pre teba najlepšia a prečo ?

Aj ked to neni zrovna underground, z domacich akcii mam rad Pohodu. Objavil som tam uz pre mna dovtedy neznamej dost dobrej hudby a zaroven sa tam vzdy objavia aj zahranicne mena, ktore ma realne bavia. Kedysi to bol fluff, ale tam som uz dlho nebol. V BA mam z klubov rad akcie vo fuge a A4. Zo zahranicnych co som zazil par boli HC/ punk koncerty v bostone v cambridge elks lodge, v take kvazi klubovnovej sale. Ma to stale ten riadny hc vibe jak kedysi, plno ludi, moshe stage divingy, singalongy, dobre kapely.


Vinyl alebo CD ?

Teoreticky vinyl, ale prakticky spotify. Podla mna jeden z naj vynalezov internetovej doby.


Je niekto na domácej scéne (aktívny alebo neaktívny hudobník) s kým by si si rád prečítal rozhovor na Jablkách ďaleko od stromu ?

Neni sice hudobnik, ale Vlado Stupavcan, kedysi prevadzkovatel legendarneho hudobneho klubu obluda.


Motto/obľúbený citát pripadne odkaz na záver.

Aktualne, RIP MF DOOM.

========================================

Linky:

https://kagran.bandcamp.com/

Saturday, January 16, 2021

#54 Hyenism. Atmospheric black metal z Bratislavy. Odpovedá Orthrus a Norhell.


 

Kto si, čo robíš, čo ťa najviac zaujíma práve v týchto dňoch ?

Orthrus - nezamestnaný. Počúvam black a death metal veľa v týchto dňoch, pijem kávu. Snažím sa menej fajčiť.

Norhell - zamestnaný. Cyberpunk 2077 a ... Skladanie riffov.


Vymenuj kapely a projekty, v ktorých si pôsobil a na čo si hral.

Orthrus - prešiel som z basy na gitaru. Kapely, v ktorých som hral boli veľmo dedinského charakteru, nič zaujímavé haha, ale bola to zábava a skúsenosti... Dobré časy, človek sa tešil na budúcnosť.

Norhell - Cithara Sanctorum, Nefastus. (spev, gitara, bicie?)


Popíš svoju poslednú výbavu (nástroj, aparatúru, efekty) a čím je/bola pre teba zaujímavá?

Orthrus - ESP LTD, E standart ladenie, zopár effektov (delay, chorus, reverb), z hlavy ani neviem čo tam mám, Hlava a bedňa sú BLACKSTAR. Basu mám 5-strunový bordový Spector. Nahrávame basu cez zvkovku, nemáme aparát haha. Moc si nepotrpím... Iní by z nás asi nechápali. Moja gitara je permanentne zaprášená a struny meníme len pred nahrávaním haha.

Norhell - Ibanez, ladenie C , aparát hlava Blackstar tiež a bedňa Kustom myslím...



 

Je umenie subjektívne alebo objektívne ? Čo je ten moment, ktorý oddeľuje "manuálnu zručnosť" od umenia?

(Ďalej odpovedá už len Orthrus)

...asi záleží, či tvoríš alebo napr. recenzuješ. Hudba je pre mňa práve kombinácia matematiky, emócií, fyziky a estetiky.


Má mať umenie hranice resp. sú temy, do ktorých by umenie nemalo zasahovať ?

Absolútne nie. Sloboda v tvorbe a umení je to, prečo ho ľudia vyhľadávajú, si myslím...


Čo je Tvoja osobná hranica, za ktorou nie si ochotný akceptovať interpreta/umelca ?

Extrémizmu v hudbe sa snažím vyhýbať, zaujímavé je však, že aj politicky, či morálne extrémni ľudia
sa chcú a potrebujú prezentovať... To im nemôže tiež nik zobrať.


Kde berieš inšpiráciu k tvorbe ?

V MHD, Nemocniciach, Lesoch, v ostatnej hudbe a inom umení...



 

Ktorý album/song z tvojej/vašej tvorby máš najradšej a prečo ?

Najradšej mám song Pessimism, ktorý sa nedostal na naše demo z 2015, ani neviem prečo. Je ale na Live vystúpení z FUGY v 2015, je to niekde na youtube ak si to chce niekto nájsť.


Ktorý text tvojej kapely považuješ za najsilnejší (+úryvok) ?

Asi posledné 2 verše z pesničky Nihilium, nakoľko som sa veľa rokov budil s otrasnými rannými pessimami a nedokázal som to zmeniť. Vyzeralo to na neriešitelný problém, ale...


 

Aké boli tvoje hudobné ambície v časoch ked si začínal a aká je realita ?

Pôvodná 4 zostava chcela ísť v šlapajách albumu OBSCURA od Gorguts, ale trochu sme zmenili smer a vydali sa vlastnou cestou... No a Obscura je neskutočne šialená záležitosť. Na to treba už trochu iný talent haha...


Čo považuješ za doteraz najsilnejší moment vlastnej umeleckej dráhy (naschvál sa vyhýbam slovu kariéra) ?

Určite spolupráca s Marstonom, prvý mail s ním som si dokonca zarámoval haha, neskutočne ma to pozitívne nakoplo.  


Zaujímavá príhoda/príhody zo života kapely, o ktorú/é sa môžeš podeliť ? Ako vysoko si sa dostal na rebríčku dekadencie ?

My, ako ľudia z kapely a naši blízki, sme boli dosť hnoj najmä ako mladší... Teraz sa niektorí stali relatívne uspešnými v kariérach, či v súkromí... ale išli sme si kedysi vcelku DNO.    


Aké tvorivé plány máš do budúcnosti?

Posunút sa opäť o kúsok ďalej a spraviť ďaľší úprimný album... prípadne začať riešiť to live vystupovanie. Je stále veľa vecí, ktoré môžeme zlepšiť.



 

Cítiš sa byť súčasťou domácej scény ? Ak áno, ktorej ?

Ani nie, my sme skôr projekt, ktorý žije v takej našej izolovanej bubline zavretí v skúšobni. Ale sledujeme domácu scénu. Vznikajú tu skvelé veci... 

Teraz som si spomenul na EP Depresy z myslím 2018. To je pecka, i keď len 2 songy.

Ale napr. spomeniem aj kapelu Cresset, s ktorými sme hrali dávno. S nimi si viem predstaviť nejakú spoluprácu, čo sa týka napr. koncertov. Ak by do toho ovšem chceli ísť haha.


Ako sa podľa teba formovala domáca scéna od 1990's a v čom boli špecifické jednotlivé dekády pre teba osobne, pre tvoju kapelu a pre SK UG scénu?

Ja som ´89 ročník, takže k tomuto sa neviem moc vyjadriť. haha


V čom mali podla teba výhodu kapely, ktoré začínali v 90's oproti dnešnym kapelám a naopak, čo vnímaš ako výhody dnešnej doby ?


Určite by som chcel zažiť dobu, keď ľudia zdielali fyzické kópie CD, či kazety a určite bolo vzácnejšie na niečo dobré, neznáme, natrafiť. Teraz, keď je internet presýtený všetkým...no...je to náročné. Ale paradoxne v tom je aj tá výhoda doby, že človek može byť v kontakte s niekým na inom kontinente a vidí, čo sa deje napr. na takom Novom Zealande a čumí! haha


Ktoré SK UG kapely a žánre si mal rád v minulosti, a ktoré máš rád dnes?

Ako stredoškolák sme chodili na skoro všetky koncerty kapely Beer Society v Bratislave haha, bola sranda, veľa piva a rumu. Uf. Ale napr. taký Dissonance v ´94, či kedy to bolo, to tiež dobre naložili...


Čo je podľa teba spoločný menovateľ, ktorý spája umelcov z rôznych žánrov/scén a čo ich naopak rozdeľuje ?

Určite spájajú tie miesta, kde sa koncertuje a sústredí tento metalový žáner. (Asi som už dlho nefajčil a neviem vymysleť odpoveď haha. Idem si zapáliť.)


Čo ťa na domácej scéne serie?

Keď kapela spieva po slovensky hahaha... resp. keď je tá slovenčina viac na škodu, aj keď beriem, že je to veľmi odvážne a asi o dosť náročnejšie mať texty po slovensky. Len si myslím, že spievať napr. po anglicky nie je dôvod si myslieť, že kapela chce hneď byť na, čo ja viem, Odium Nostrum youtube kanále alebo čo... Proste je to normálne, aj pred 100 rokmi človek musel vedieť nemecky, či francúzsky, aby vedeľ zdielať svoje myšlienky s ostatnými ľudmi vo svete. Tak angličtina sa dostala do popredia, OK. Takže mi to príde prirodzené...



 

Ktorý zvuk (štúdio, album/kapela), artwork (album cover) a videoklip na domácej scéne ťa zaujal najviac ?

Kapela určite Ceremony of Silence. To je svetová úroveň, bez pochýb. Neskutočné momenty má album Oútis. A aj ako ľudia sa prezentujú veľmi sympaticky. Videoklip ma nenapadá žiaden a štúdio... no sledujem M. Spekáva z SPK Audio, tiež sú za ním pekné výsledky. Počul som veci, ktoré vznikli aj v PULP STUDIO - nice. .

Kapela z Austrálie Growth, myslím z Melbourne... to je presne to, kam sa to celé má uberať haha.
Knihy - Hemingway a Heller, ale už moc nečítam v poslednom období (hanba).
Film - Staré Planéty opíc, lebo tie masky sú real a neskutočné zároveň...
Tetuje ma kamoš doma na gauči haha.
Pivo - abstinujem.


Ktorá domáca/zahraničná akcia je pre teba najlepšia a prečo ?

    
Mal som rád koncerty v Kultúraku, dobrá atmosféra, fajný zvuk... myslím, že už skončili. Škoda. Držím im palce, snáď sa im to podarí ešte rozbehnúť...


Vinyl alebo CD ?

Zbieram trochu vinyly... CD mám tiež nejaké, ale pusťiť si takú DsO na gramci je proste iný level haha.


Je niekto na domácej scéne (aktívny alebo neaktívny hudobník) s kým by si si rád prečítal rozhovor na Jablkách ďaleko od stromu ?

Určite Wine Fault, to sú ozajstné talenty. A ak by ste išli do českých sfér, tak určite Lykathe Aflame. To by som si teda rád prečítal...


Motto/obľúbený citát pripadne odkaz na záver.

Drowning in the Sewer of anxiety...

Ďakujeme za príležitosť, snáď sa o pár rokov znova prihlásime s novým matrošom a znovu porozpávame... Pekný nový rok. HYENISM.

==================================================

Linky:

 https://hyenism.bandcamp.com/

https://www.facebook.com/hyenism/


Monday, January 11, 2021

#53 Collapse and Die. Inštrumentálny post black metal z Bratislavy. Odpovedajú Zoli, Pady a Viktor.


Kto si, čo robíš, čo ťa najviac zaujíma práve v týchto dňoch ?

Z: Čauko volám sa Zoli mám 22 rokov,som cyklokuriér pre Dáme Jídlo v Olomouci. Chovám africké slimáky, hada a morské prasa menom Viktor.

P: Meno je pady, som cyklokuriér, v C&D hrám na base, s priateľkou sa staráme o kvetiny a o slimáky, v poslednom čase ma najviac zaujíma asi to, aké nohavice si kúpiť na zimu

V: Viktor, 26r. Pracujem ako programátor a asi aj na to vyzerám. Aktuálne a vlastne aj dlhodobo riešim (časovú) efektivitu. Možno preto mám rád nedokonalosť a neporiadok v izbe.


Vymenuj kapely a projekty, v ktorých si pôsobil a na čo si hral.

Z: Moja prvá kapela bola v Hurbanove s kamošmi z detstva,volala sa Pso-vod pri ktorej som sa nechtiac dostal ku bicím (pozdravujem kamarátov). Neskôr na to som sa presťahoval do Bratislavy, kde som skúšal rôzne nevydarené projekty s kamarátmi. Asi rok som pôsobil v revival kapele Paramones kde som hral na gitaru. A potom mi prišiel do života Viktor s ktorým hrám doteraz a už navždy aj chcem!

P: Prvú kapelu som mal ked som mal asi 16, volali sme sa the smokies, hrali sme pank, zlý, mali sme jeden koncert, na ktory prišla aj moja babka, potom sme vyhodili basáka, vykradli nam skúšobňu a táto kapela nadobro skončila, v tejto kapele som hral gitaru, potom som mal kapelu pohreb, legendárna kapela, ktorá nemá nahraný ani jeden track, nemá žiaden album, na bicích hral viktor, gitarista zo shallov, pozdravujem, táto kapela mala smutnejší osud, jednotliví členovia museli odísť a kapela skončila a potom ma raz na pive chalani zobrali do c&d.

V: Tu by som rád pozdravil Rola, ktorý sa ma ešte dávno udivene spýtal, že “a ty nevieš hrať na gitare?”. Tak to začalo, prvá bola kapela Makové rezanky na gymku. Jedna z miliardy školských kapiel hrajúca covery britpopových šlágrov. Uff, ale niekto nám tuším spravil aj transparent! Potom sa pokusy pritvrdzovali a teraz hráme metal.


Popíš svoju poslednú výbavu (nástroj, aparatúru, efekty) a čím je/bola pre teba zaujímavá?

Z: Ako bubeník bicie nevlastním až na rytmičák a zo dva činely,ostatné veci šejrujem od brata Erika (pozdravujem). Reálne vlastním Jackson gitaru a aparatúru Orange hlavu a Marshall bedňu. Zaujímave sú pre mňa preto lebo ich vlastním.

P: Hrám na base dean demonator, podpisovka neviem koho, má veľmi metalový tvar, mám ju od Dĺžňa (pozdravujem), mám k nej nejaké krabičky, digitech death metal, ktorý vlastní Zoli, pozdravujem,  boss octaver, ktorý vlastní Dušan zo shallov, pozdravujem, a ehx bass blogger, ktorý ale nemám veľmi rád. Predám. V skúšobni mám 100w basové kombo, na koncertoch hrám na tom, čo je k dispo.

V: Mám asi príliš veľa gitár na to, aký som gitarista. V zásade hrám len na jednej, aktuálne bazošová SGčka, prvá ne-stratová gitara. Ďalší veľký krok bol, keď som si už konečne vyriešil pedalboard a narval doň všetky tie efekty, ktorých je snáď..občas až príliš veľa. Hrám cez Zoliho zosík Orange a taktiež jeho Marshall bedňu.

 


 

Je umenie subjektívne alebo objektívne ? Čo je ten moment, ktorý oddeľuje "manuálnu zručnosť" od umenia?

Z: Umenie môže byť akékoľvek, pokial umelec vkladá do toho svoje srdce a myslí to naozaj tak. Svojím spôsobom každý kto dokáže spraviť nejaký zvuk alebo niečo nakresliť sa stáva umelcom.

P: Umenie je subjektívne, lebo odráža pocity a emócie človeka, ktory ho vytvoril rozdiel - manuálna zručnosť bez umenia je remeslo

V: Umenie je z princípu subjektívne a je to podľa mňa niečo, čo sa nedá zmerať alebo nejak exaktne opísať. Zručnosť je, keď niekto zahrá super technické speedmetalové sólo na gitare. Pre mňa je ale umením v hudbe, keď to niekto vymyslí a zahrá tak, aby ma to zaujalo.


Má mať umenie hranice resp. sú temy, do ktorých by umenie nemalo zasahovať ?

Z: Umenie by nemalo mať hranice.

P: Umenie má iba jednu hranicu a za tou sa nachádza gýč. Umenie sa môže zaoberať všetkými témami, ktoré ponúka tento život, nemá obmedzenia, vzhľadom na to, že úlohou umenia je okrem iného napríklad aj šokovať.

V: Umenie hranice nemá a nemalo by mať, no nemalo by slúžiť na propagandu spoločenský neprípustných tém.  


Čo je Tvoja osobná hranica, za ktorou nie si ochotný akceptovať interpreta/umelca ?

Z: Keď je interpret skurvený nácek.
P: Keď je interpret skurvený nácek.
V: Keď je interpret skurvený nácek.



Kde berieš inšpiráciu k tvorbe ?

Z: Inšpiráciu beriem z hudby, ktorú počúvam ale aj nepočúvam, inšpiráciu beriem aj zo zvuku rozbitého pohára alebo karbobrúsky.

P: Pri počúvaní akejkoľvek hudby sa mi stane, že zbadám melódiu/motív/zhluk tónov, ktoré sa mi páčia, takže inšpiráciu hľadám všade naokolo seba, niekedy to príde samé, niekedy zase nie a potom beriem inšpiráciu od kapely Sleep.

V: Asi z hudby, s ktorou sa stretnem. Občas si rád zapíšem, keď ma niečo zaujme. Potom keď je v hudbe ťažko, tak to vylovím. Čo sa v skutočnosti častejšie stáva, že sa mi nejaká časť skladby zapíše do hlavy a potom sa o mesiac vynorí trochu skomolená. Najlepšia kombinácia je, keď mám vtedy ľahkú hlavu a tá skladba nebola metalová. Podľa mňa je super čerpať z iných žánrov.


Ktorý album/song z tvojej/vašej tvorby máš najradšej a prečo ?

Z: Najradšej mám náš jediný album ktorý máme. Pesničku mám najradšej 7mičku spojenú s 11tkou. Sú impulzívne striedavo pomalo rýchle energetické, je v nich všetko od blackmetalu až po postrock. Osobne pre mňa najprísnejší song čo sme zatial spravili(chystajú sa aj prísnejšie).

P: Zoli mi vyfúkol jedenástku, lebo mi trvalo najdlhšie naučiť sa ju zahrat a aj teraz sa mi podarí pomýliť sa v nej, je tam kombinácia postrocku, BM a tak sa mi to páči!

V: Najlepšia pesnička je vtedy tá, pri ktorej sa mi zježia chlpy. Ale povedal by som, že asi 13ka, pretože je to ešte pre nás výzva a konečne používam aj reverzný delay.


Ktorý text tvojej kapely považuješ za najsilnejší (+úryvok) ?

Z: Texty zatial nemáme lebo nemáme speváka, čo podľa mňa vôbec nevadí v inštrumentálnej kapele.Ale najsilnejší je pre mňa text ktorý sa mi odohráva v hlave počas hrania.

P: Zoli to zhrnul, ale mali sme speváčku (pozdravujem). Hrala s nami jeden koncert a ja napríklad dodnes netuším, čo spievala, takže ten text je môj najobľúbenejší. Nikdy som si o sebe nemyslel, že viem písať texty, takže ich nepíšem. Pozdravujeme všetkých, ktorí nám po koncerte povedali, že sú veľmi radi, ze nemame vokál.

V:  Ten, ktorý je ešte len niekde v šuflíku.

Aké boli tvoje hudobné ambície v časoch ked si začínal a aká je realita ?

Z: Moje hudobné ambície boli od malička stať sa rockerom a mať reálnu kapelu. Realita je taká, že hrám v rockovej kapele takže ambície sú splnené. Do budúcna mám veľké ambície čo sa týka všetkého.

P: Nemal som žiadne ambície, dodnes nemám, ale dopadlo to oveľa lepšie, ako som si kedy predstavoval. Hrám koncerty, super.

V: Zo začiatku bez ambicií, možno si len nejako udržať to hranie. Dnes budem rád, ak si niekedy zahráme v Košiciach, pripadne niekde za hranicami (pozdravujem všetkých budúcich organizátorov/ky a návštevníkov/čky).


Čo považuješ za doteraz najsilnejší moment vlastnej umeleckej dráhy (naschvál sa vyhýbam slovu kariéra) ?

Z: Najsilnejší moment mojej umeleckej dráhy bol ked sme s Viktorom založili túto kapelu a začali sme ju brať vážne.

P: Silný moment bol pre mňa to, keď sme na jednom koncerte na garážach predali asi 10 tričiek a týpci sa s nami chceli fotiť, podávali nám ruky, že sa im to veľmi páčilo, že kúpili by si aj album, ale no, nemáme. Jáj a uplne dobre je to, keď dohráme a ľudia vriskajú.

V: Vždy vtedy, keď sa naša hudba páči aj iným, ako naším kamošom. Alebo silný prelomový moment je, keď sa niekto ide pozrieť na pedalboard a pochváli zvuk.


Zaujímavá príhoda/príhody zo života kapely, o ktorú/é sa môžeš podeliť ? Ako vysoko si sa dostal na rebríčku dekadencie ?

Z: Zaujímavých príhod je strašne moc veľa,jedna zo zaujímavejších je ked sme došli do skúšobne a zistili sme že ani jeden z nás nemá zo sebou kľúče od skúšobne.

P: Zaujímavé bolo napr. to, keď sme na vlastný koncert prišli s kargobajkom a vlastne všetky koncerty mimo ba sú zaujímavé, pre mňa ozajstne kapelné dobrodružstvo, ako keby niečo znamenáme. Napr. koncert v Trnave, v Kubíku (pozdravujeme). Postarali sa o nás ukážkovo, pozdravujem, rovnako koncert v Hurbanove U Aničky, 100% catering, pozdravujeme tiež.

V: Mám rád, keď ideme na koncert na bajkoch. To sa stáva relatívne často, len veci sa vezú v aute. No raz sme to dali aj na kargo bajku (Tu pozdravujem Padyho). Páčil sa mi aj popolnočný ping-pong v Kubíku.


Aké tvorivé plány máš do budúcnosti?

Z: Chcel by som vymyslieť niečo veľké a fakt dobré, no zatiaľ je to nedohľadne, ale verím že to bude trvať kratšie ako nedohľadne.

P: Nevysrať sa na to.

V: Konečne skúsiť stereo zvuk.


Cítiš sa byť súčasťou domácej scény ? Ak áno, ktorej ?

Z: Cítim sa.

P: Áno, lebo máme merch a ľudia ho nosia hehe.

V: Necítim, pretože neviem presne pomenovať tú scénu. Ale niekde isto.


Ako sa podľa teba formovala domáca scéna od 1990's a v čom boli špecifické jednotlivé dekády pre teba osobne, pre tvoju kapelu a pre SK UG scénu?

Z: Neviem odpovedať.

P:V 90s som počúval Petra Nagyho a deti, k hudbe z toho obdobia som prišiel až neskôr, undergroundovú scénu na Slovensku som začal sledovať možno v roku 2002, kopec kapiel vzniklo, kopec zaniklo,
niektorí ľudia ostali a hrajú v troch kapelách naraz.

V: To si netrúfam povedať. Mením sa aj ja, rovnako ako aj trendy alebo hudba okolo mňa. Teší ma, že človek má už nejakú dobu ľahký prístup k rôznej hudbe.


V čom mali podla teba výhodu kapely, ktoré začínali v 90's oproti dnešnym kapelám a naopak, čo vnímaš ako výhody dnešnej doby ?

Z: Kapely v 90’ mali výhodu že ešte toho nebolo tak veľa ako je toho dnes a každý mal možnosť spraviť niečo nové aj napriek tomu že nebola možnosť mať hocijaký efekt,hudobný nástroj proste bolo to obmedzené, čo dnes je je veľmi lahké,vojdeš do obchodu a ak máš peniaze tak máš.

P: V 90tych rokoch bolo o niečo jednoduchšie byť prelomovou kapelou oproti súčasnosti sa dostane tvoja tvorba k ľudom rýchlejšie.

V: Podľa mňa sa zmenili hlavne možnosti. Dnes je jednoduchšie sa k hudbe dostať alebo ju vytvárať. Nemusíš už ani lepiť plagáty na koncert a všetko máš na webe alebo v obchodoch. Dúfam len, že si to ľudia cenia.


Ktoré SK UG kapely a žánre si mal rád v minulosti, a ktoré máš rád dnes?

Z: Ako malý som počúval Slovenský UG Punk a momentálne mám radšej tvrdšiu hudbu ale nevadí mi keď si zaspomínam na detsvo.

P: V minulosti som počúval vela pankovych kapiel, ne úplne dobrých možno, a petržalský rep.
Petržalský rep počúvam dodnes, okrem toho nejakú psychedeliu, stoner, rap, grind, death, black, dnb, techno..

V: Prienik z minulosťou mám už možno len s obdobím československého bigbeatu a čo ovplyvnil aj v tých ďalších rokoch. Inak mám v zásade ráď všetko na škále od klasickej hudby po techno. Hlavne to, čo sa mi vie pohrať s hlavou!


Čo je podľa teba spoločný menovateľ, ktorý spája umelcov z rôznych žánrov/scén a čo ich naopak rozdeľuje ?

Z: Spoločný menovateľ môže byť práve UG scéna ktorá umelcov spája na koncertoch,pri pive a podobne.Rozdeľuje ich osobné odmietnutie spolupracovať kvôli rozdielnosti určitého žánru.

P: Spája ich túžba niečo tvorit/vytvoriť, rozdeluje ich politika.

V: Určite zdieľajú všetky tie problémy a potešenia z hudby.  A čo rozdeľuje? Asi to, čo ľudí vo všeobecnosti - politicko-spoločenské názory.


Čo ťa na domácej scéne serie?

Z: Kokoti.

P: So Sk ug scénou som spokojný, podľa mňa to má význam a nie je to stratené resp. sere ma, ked nestíham koncerty.

V: Nič konkrétne. Ale tešil by som sa, ak by si ľudia viac priali a pomáhali.



 

Ktorý zvuk (štúdio, album/kapela), artwork (album cover) a videoklip na domácej scéne ťa zaujal najviac ?

Z: Najviac ma doteraz asi zaujala kapela Shallov (pozdravujem) kvôli geniálnej tvorbe,zvuku…proste super práca! Čo sa týka videoklipu momentálne by som chcel pozdraviť kamarátov z kapely Besna čo pred nedávnom vydali svoj prvý videoklip ktorý ma moc zaujal a nehovoriac o novej tvorbe ktorú robia! Teším sa na nové veci od nich.

P: Staré logo betónu s húfnicou, pozdravujeme. Besna má nový klip, ešte som ho nevidel, ale pozdravujem tiež.

V: Vo viacerých kategóriách u mňa vyhráva Shallov (pozdravujem). Ale som zvedavý na novú Besnu (pozdravujem). Už by sme mohli spáchať aj niečo spoločné!


Hudobný album, kniha, film, seriál, počítačová hra, tetovacie štúdio a pivo ktoré odporúčaš a prečo.

Z:  Hudobný album odporúčam Auðn – Vökudraumsins Fangi. Knihu by som odporučil hocijakú od spisovateľa Jules Verne. Film hm. Určite Into The Wild. Na seriály bohužiaľ nemám čas a ani na počítačové hry. Tetovacie štúdio samozrejme Prime Tattoo (pozdravujem Denisku). Pivo mám najradšej asi Smädného Mnícha, lebo má premna silné spomienky, ale odporúčam každé pivo ktoré je studené!

P:
album - tommy guerrero - road to knowhere
kniha - neil gaiman - neverwhere
film - lords of dogtown, pecka o skejtakoch
serial - stranger things
pc hra - bioshock, art deco, krasny pribeh
studio @harlequin_artattoo, @sinistral_mortimer, alebo od priateľky Moniky
pivo akékoľvek studené, po práci.

V: Každému by som odporučil dávku absurdnosti a experimentu. A preto napr.: Duds (duds duds) - Of a nature or degree alebo ked metal, tak Mamaleek; Richard Brautigen - Pstruholov v Amerike, Leri Oggi Domani, Kraťase (príbehy) od Hitchcocka, The Stenley Parable. Tetovanie ide mimo mňa. Čo sa týka piva, väčšinou mi stačí akciové studené. Aj tak väčšina z týchto vecí je o nastavení!


Ktorá domáca/zahraničná akcia je pre teba najlepšia a prečo ?

Z: Domáca jednoznačne FFUD fest,zahraničné som zatial moc nestihol obehať ale určite možno odporučiť Fluff fest. Jedným slovom spomienky a zážitky.

P: Domáca ffud fest, family fest. Na zahraničné akcie už veľmi nechodím.

V: Zo Slovenska je to Skapal pes fest v Trebišove, pretože je DIY, na nič sa nehrá a napriek tomu je to proste kvalitná pecka. No a samozrejme ma teší, že aj takto sa na východe drží kultúra. Zo Slovinska je to showcaseový Ment. Pre fanúšikov Fuzzclubu by som odporučil Fuzzfest. Trochu mi už chýbajú koncerty tohto druhu u nás. Každopádne chcem pozdraviť ľudí okolo Real Something, Psychosmics rock, cez ktorých eventy som spoznal veľa dobrého!


Vinyl alebo CD ?

Z: Uprednosťujem vinyl
P: Stream
V: Našu hudbu by som chcel na vinyle, inak vyhráva stream.


Je niekto na domácej scéne (aktívny alebo neaktívny hudobník) s kým by si si rád prečítal rozhovor na Jablkách ďaleko od stromu ?

Z: Kapela Pso-Vod
P: Wargame
V: Lem


Motto/obľúbený citát pripadne odkaz na záver.

Z: Aj zajtra je deň!
P: ,,Nikdy nejedz, ked nemáš čo" Karol.P.
V: Spokojný človek nerobí škodu.

=======================

Linky:

https://collapseanddie.bandcamp.com/releases