#252 Infamis Tenebre / 🇵🇱 / Dungeon Chant Music / Piotr Huzar, Infamis / 28.12.2024

Interview is published in (1) 🇬🇧 and (2) 🇸🇰 languages // Interview je publikované v (1) 🇬🇧 and (2) 🇸🇰 jazykoch.   (1) 🇬🇧 1. Who ar...

Najčítanejšie za 7 dní

Friday, July 29, 2022

#176 Nervy // HC Crust // Dan, Juraj a Blum // 26-07-2022.


 

Kto si, čo robíš, čo ťa najviac zaujíma práve v týchto dňoch ? 

Ahoj, jsem Dan, v kapele Nervy hraju na bicí. Aktuálně si užívám léto. Jsem výletnickej typ, takže kdykoliv je příležitost, tak se snažím vypadnout z města.

Ahoj, volám sa Juraj. Hrám na basu a čiastočne spievam v Nervy. Na väčšinu otázok som tu už odpovedal v rozhovore s V0NT v januári tohto roku, ale skúsim to znovu, pretože svet sa posunul a ja s ním. Naposledy som písal, že ma zaujíma, či Rusko napadne Ukrajinu a to sme sa už dozvedeli. Teraz ma momentálne zaujíma ako napchať hromadu plánov na cestovanie do tak krátkeho leta…

Oi, já jsem Blum. V Nervy hraju na kytaru a zpívám. Aktuálně mě zajímá, co v Olomouci smrdí za zápach kouře a zjišťuji, že je to asi z velkého požáru v Českém Švýcarsku, což je vzdušnou čarou 250 km ?


Vymenuj kapely a projekty, v ktorých si pôsobil a na čo si hral.


Dan: Pokud pominu kapely z teenage dob a zmíním jen ty, který měly aspoň nějaký koncerty, tak to byly Daleko (cca 2011-12), Avvika (cca 2014-15), Gattaca (cca 2015-2020) a teď Nervy. Ve všech kapelách jsem hrál na bicí.

Juraj: Teraz sú to hlavne NERVY a V0NT, basa a synťáky/efekty.

Blum:    Kytara - aktuálně Nervy, Gattaca. V minulosti Nidal, Dakhma.
              Bicí - Aralkum, Marnost
              Vokál - Osawatomie


Popíš svoju poslednú výbavu (nástroj, aparatúru, efekty) a čím je/bola pre teba zaujímavá?

Dan: Mám bicí značky Pearl Export, ale nehrál jsem na ně od posledního tour Gattaca a už si možná ani nevzpomenu na to, jakou mají barvu. Činely mám Paiste Rude Crash 20” a teď úplně nově Paiste 2002 Ride 20”, který vystřídal předchozí Paiste Rude Power ride. Neřekl bych, že je na nich cokoliv zajímavýho, krom toho, že jsou extrémně hlasitý a dokážou na koncertě spolehlivě přehlušit cokoliv jinýho. Na jednom z posledních koncertů nás zvukař nutil, ať na ně přivážeme mikiny na ztlumení.

Juraj: Od minula nič nové nepribudlo. V NERVOCH hrám na Fender jazz bass modern player, dookola opravujeme tranzistorový zosík HH a milujem klon od Darkglass Microtunes B3K bass overdrive. Myslím, že som si našiel zvuk, pekne to basuje a reže zároveň.

Blum: S ohledem na to, že mám malé diy nahrávací studio, mám výbavy poměrně hodně. Ale vypíšu svojí kytarovou sestavu. Sovtek MIG 100, Hiwat custom 100, Soundcity L110 4x12, Soundcity 4x12 Greenback, Marshall 1960A Lead, Marshall 1960B Greenback. Fender Musicmaster, Gibson SG. OCD - Blackaudio, Turbo Rat - Black Audio.



 

Cítiš sa byť súčasťou domácej scény a kde má táto scéna u nás najsilnejšie podhubie ?

Dan: Už delší dobu se necítím být součástí nějaký konkrétní scény. Na koncerty chodím málo a vlastně moc nesleduju, co se děje. Silný zázemí má scéna logicky ve velkých městech.

Juraj: Vždy som sa cítil byť súčasťou diy hc/punku, s Nervami je to vlastne tak stále, ale baví ma, prelievanie aj do iných “scén” a hudobných žánrov. Diverzita je zdravá, ale stále mám potrebu v tom vidieť niečo viac ako hudbu a držať určité myšlienky a postoje, cez ktoré pre mňa nejde vlak… Tu to asi najviac žije v Prahe, Olomouci, Brne, také tie tradičné miesta, na Slovensku asi Trnava, na východe sa tiež rodia nové veci, čo je dobre. Podhubie, no neviem, skor mi príde, že to už tak úplne nefunguje, pretože je teraz všetko dostupné cez net. Niekedy boli mestá a kluby/skúšobne, okolo ktorých sa formovali nové kapely, koncerty, akcie, ale teraz môžeš vlastne kukať na stream koncertu kľudne z new yorku a môže ťa ovplyvniť čokoľvek… Ale asi dosť kecám, je teplo, klimatická kríza, nechce sa mi rozmýšľať..

Blum:  Nevím kde je hranice scény, ale hraju v kapelách, dělám koncerty, chodím na koncerty, tak asi jsem součást scény. Aktuálně je asi nejsilnější Praha a Brno. Za dobu mé existence to bylo Valašsko, Orlová, Jihlava, Mostecko a Liberec. Samozřejmě to může vnímat spoustu lidí jinak, ale tohle jsou lokality, které daly scéně svůj xicht.


Ako sa podľa teba formovala domáca scéna od 1990's, boli podľa teba jednotlivé dekády niečím špecifické ?

Dan: Nedokážu mluvit o tom co bylo v 90´s, na koncerty jsem začal chodit až cca v roce 2002. Zkusím zmínit pár rozdílů mezi tím, co bylo dřív a jak je to teď, ale určitě by se toho našlo víc. Řekl bych, že dřív byly lidi obecně nadšenější a odhodlanější. Akcí bylo míň, takže byly pro lidi vzácnější. Dříve byl obecně platnej koncept subkultur, lidi měli větší potřebu se identifikovat s nějakou skupinou lidí. To se v posledních letech hodně rozmělnilo a už neplatí to, že jdeš na koncert a všicni tam vypadají úplně stejně :)  Dřív lidi hodně řešili nácky. Bylo to takový všudypřítomný téma, který postupem času naštěstí vymizelo. Troufám si říct, že dřív byla scéna kolem hc/punku víc chlapácká a macho, což se naštěstí taky změnilo k lepšímu.

Juraj: Toto som tu už podrobne rozpisoval, tak sa nebudem opakovať. Koho by zaujímali moje spomienky zaslúžilého pamätníka, nájdite si rozhovor V0NT z januára 2022.

Blum: Rozdělení na dekády by asi nebylo objektivní. Vývoj scény se vyvíjí napříč dekádami, ale nějak podvědomě si historii zařazujeme do dekád. Já jsem začal s punkem začátkem nultých let a pohyboval jsem se mezi tehdejším diy punkem a hardcore/metalem. Československou punkovou historii si dost často datujeme od roku 1990. Je to do jisté míry logické, ale vývoj probíhal i dříve. Každopádně scéna postupně absorbovovala základní témata jako ekologie, veganství, osvobození zvířat, antirasismus a antifašismus, anarchismus, feminismus apod. a různé subžánry tyto témata reflektovaly ve větší či menší míře. Já jsem se pohyboval v prostředí kde bylo veganství a osvobození zvířat základním tématem a dost jsem vyhledával kapely, které byly v těchto tématech radikální. Postupem času se tyto myšlenky staly základní napříč subžánry a z jiného koutu scény zase přišel třeba feminismus. Zde je patrný jasný vývoj myšlenkového proudu celé scény. Hudebně to bude asi dost podobně.


V čom mali podla teba výhodu kapely, ktoré začínali v 90's oproti dnešným kapelám a naopak, čo vnímaš ako výhody dnešnej doby ?

Dan: Dneska je pro kapelu díky internetu a sociálním sítím určitě jednodušší vyhajpovat desku nebo domluvit si turné po Evropě. Ale zase to vede k tomu, že je koncertů fakt hodně a tím se trochu devalvuje jejich kvalita. Já osobně jsem z tohohle důvodu skoro přestal dělat koncerty v Praze, protože jsem nedokázal přilákat dostatek lidí, aby to mělo smysl.

Blum: Samozřejmě obrovskou výhodou byla celospolečenská nálada hledat nové věci. Týkalo se to i scény a lidi byli nadšení z kapel, které sem začaly jezdit a samozřejmě o to větší euforii zažívali okolo nových místních kapel. Jak jsem psal, devadesátky jsem ve scéně nezažil, ale bez koncertů a nahrávek o tobě nikdo nevěděl. Dneska si natočíš demo, klidně nahrané na telefon. Hodíš na net a pak je to buď otázka náhody a nějaké záhadné chemie a jsi v hypu, nebo to musíš celé odmakat jako za starých časů. Každá doba mělo a má svoje a asi nedokážu srovnávat. Každopádně zázemí pro DIY kapely je dneska na mnohem vyšší úrovni, prostě se to celé za těch 30 let vybudovalo.



 

Čo si myslíš o trendoch v rámci UG scény, aký trend alebo trendy sú momentálne "IN" a aký trend bude "IN" najbližšie?

Juraj: Mňa trendy do určitej miery vždy srali. Akože, letí BM, tak hrajme a počúvajme všetci black (resp. dosaď akýkoľvek hudobný štýl) mi príde fakt ujeté a debilné. Asi sa tomu nedá vyhnúť a scéna a hudba sa takýmto sposobom vyvíja, ale mňa to takto nikdy nebavilo. Ak v tom nie je srdce, tak to stojí vždy za hovno, resp. je to pre mňa prázdne. Dosť hype má teraz asi metal punk, egg punk a rôzne ďalšie odnože agro punku v modernom prezlečení, dosť vyrástol a ešte sa drží zase death metal, ale za pár rokov po týchto hudobných štýloch zase neštekne pes. Som dosť rád, že umrel post rock black metal a konečne by mohol umrieť aj falošný post punk. A ak sa vráti nu metal a metalcore, tak sa zaštím od smiechu…

Blum: Trendy tu vždycky byly a budou a někdo je k nim otevřenější víc a někdo méně. Momentálně asi jede recyklace 80´s hc/punku se špinavým zvukem. Tedy v té části scény kterou znám a kde dokážu srovnávat.


Dajú sa UG žánre ešte niekam posúvať v rámci hľadania originality alebo je dôležitý skôr "template", do ktorého sa treba napasovať, aby sa kapela mohla hlásiť k určitému žánru alebo subkultúre ?

Juraj: Ja určite netvorím podľa template, ani nechcem zapadnúť do nejakého žánru. Ak to takto niekto robí a má pre to svoje silné osobné dôvody, tak prečo nie, ale mňa skôr baví úprimná tvorba. Dnes už niečo posúvať v termínoch hudby a žánrov nie je jednoduché, myslím, že sa všetko skôr opakuje. Ale i tak v záplave kapiel a interpretov stále dokáže niečo vytŕčať a keď na to narazím, tak ma to baví dvojnásobne.

Blum: To je otázka celkového vývoje kultury. Do značné míry jede a pojede recyklace. Na postupech, melodiích se toho moc vymyslet nedá, a tak je to už víc otázkou zvuku a nějakým vkusným mícháním žánrů. Aktuálně si asi vybavím The Body, kteří vzali zajetý styl, udělali si svůj sound, promíchali s elektronikou a fenomén byl na světě. DIY nebo UG je dneska hodně otevřený a častokrát je to víc o přístupu a zvuku, než konkrétním žánru.


Čo je moment, v ktorom dnes môžeš povedať o interpretovi, že vynikol-prerazil ?

Juraj: Hral som raz koncert, kde náš spevák prerazil stenu päsťou (nebolo to s Nervami). S Nervami dúfam, že neprerazím seba na stejdži.

Blum: Když vydá desku o které se mluví a na koncerty chodí lidi.


Kde berieš inšpiráciu k tvorbe ?

Juraj: Mňa drivuje hlavne asi smútok a frustrácia, beznádej a zlo a špina, ktorej sú ľudia schopní. Pozitívne veci sú skvelé, ale do skladania hudby a textov ma nikdy moc nemotivovali. Mám moc rád proces tvorenia, dosť to zanedbávam, čo je smutné, ale nakoniec, keďže sa nám podarilo vydať desku s NERVY to nebude asi až také zlé no…

Blum:  Moje odpověď je totální cliché, tzn nasranost na svět. Potřebuju se někde vybít a hraní v kapelách mi v tomhle strašně pomáhá. Velkou inspirací je taky prostě hrát, být s nejlepšími kámoši, užívat si luxusu DIY scény. Po té co šla Gattaca do hibernace mi hraní strašně chybělo a mít hotový set, desku a zase hrát je obrovská motivace.


Ktoré skladby vlastnej kapely máš najradšej, a ktorý text by si vyzdvihol ?

Dan: Mám rád všechny songy z naší desky. Nejradši mám asi Udav se tou představou a Volavka a to jak hudebně, tak co se týče textů.

Juraj: Čtyři mrtví, textovo aj hudobne za mňa asi najviac. A aby som si prihrial svoju polievočku, tak potom text Vlčí hlad. Písal som ho sám, je to taká osobná spoveď, keď ho spievam, tak sa mi vracajú pocity, keď sa vo mne zrodil a vždy sa z toho trochu roztrasiem. Som asi padavka.

Blum: Mám rád všechny naše songy, ale vyzdvihnu asi ten, který jsem napsal a to Volavka. Je úplně jednoduchý, ale zároveň jsem měl potřebu to ze sebe vyblít. Je to o kauze Fénix, o tom když nás sebrali fízlové na výslechy, pronásledovali nás, odposlouchávali a některé úplně zbytečně zavřeli do vazby. Ambiciózní fízl si sprostě vymyslí kauzy, rozjebe životy několika lidí a po té co to uzavře soud a všechny osvobodí, se ten zmrd ani neomluví. Sorry že jsem vulgární, úplně jsem se nasral.


 

Aké boli tvoje hudobné ambície v časoch ked si začínal a aká je realita ?

Dan: Upřímně jsem neměl žádný ambice a nemám je ani teď. Hrát v kapele je pro mě o přátelství, případně o sdílení postojů v rámci komunity. Bez těhle věcí by mě to nebavilo, ale to, jestli to někam dotáhneme pro mě nikdy nehrálo velkou roli.

Juraj: Ambície neboli a nie sú. Vždy som sníval ísť tour, teraz po niekoľkých po všetkých kútoch Európy asi už kapelné sny ani nemám. Vždy ma baví zahrať skvelý koncert, keď sa ti energia, ktorú vydáš vráti späť.

Blum: Když jsem začal hrát, neměl jsem ambice větší, než si někdy zahrát koncert. První koncerty mě bolely prsty, od křeče způsobené nervozitou. V té době jsem si totálně nemyslel, že jednou budeme s kapelou jezdit po Evropě a vydávat desky. Přesto, že to byl sen. DIY scéna je bez velkých ambicí, ty základní ambice jsou prostě jen hrát. A je to pak o tom, jak si to celé mezilidsky sedne. Jsou kapely, které jsou úplně bez ambicí a hrají si lokální koncerty , stejně tak jsou kapely, které mají chuť to celé vyhecovat a být aktivní.


Zaujímavá príhoda/príhody zo života kapely, o ktorú/é sa môžeš podeliť ?

Dan: Asi tě zklamu, ale žádný skandály se nekonají. Nic, co by stálo za vypíchnutí, mě nenapadá. Třeba si někdo jinej na něco vzpomene.

Juraj: Neviem, asi sme suchaři. Je to relatívne nová kapela, tak príhody možno ešte prídu (možno niekto stupí do kýbla s farbou, alebo niečo také…)

Blum: Nervy vznikly v průběhu covidu. Vnitřně mám celé to období v mlze. Nemohli a nechtěli jsme se potkávat a pak najednou se to trochu uvolnilo. Na víkend jsme se zavřeli v SF Mini, hráli pinec, vařili si jídlo a byla společně sranda. Náš vztah je hodně blízký a z toho vychází i náš humor. Není tam nic zásadního, s čím bychom pobavili ostatní.



 

Ktorý zvuk (štúdio, album/kapela), artwork (album cover) a videoklip na domácej scéne ťa zaujal najviac ?

Juraj: Pardon, ale na toto neviem odpovedať. Od konca marca nepracujem v platenom zamestnaní a som prevažne na cestách, alebo niekde v horách. Takže som teraz posledných pár mesiacov takmer nič nesledoval a bol som väčšinu času aj offline od informácií. Robí niekto na domácej scéne klipy?

Blum:  Nová deska Protijed má luxusní zvuk. Nahrával to Amák, což je asi nejvíc skloňované jméno v souvislosti se zvukem a studiem.


Hudobný album, kniha, film, seriál, počítačová hra, tetovacie štúdio a pivo ktoré odporúčaš a prečo.


Dan: Skvělých alb je nespočet, ale nedávno jsem si po letech pustil Juggling Jugulars - Salute No One a Jeunesse Apatride - La Victoire Sommeille a obě mě dost bavily. Z knih doporučím dvě od Åsne Seierstad - Jeden z nás a Dvě sestry. Obě jsou to rozsáhlý reportáže z Norska. První zmíněná je o Breivikovi a druhá o dvou sestrách, který uvěřily ISIS propagandě a utekly do Sýrie, aby se přidaly k Islámskýmu státu. Počítačová hra jednoznačně Red Alert 3. Na seriály koukám poslední dobou hodně. Kdybych se měl vyhnout těm opravdu profláklým, tak doporučím třeba seriál Had - truecrime detektivka o týpkovi, kterej v jihovýchodní Asii vraždil zápaďácký batůžkáře. Tetování žádný nemám, tak nevim a piva mám rád skoro všechny. Zrovna teď si vychutnávám Braníka.

Juraj: Album - naposledy, ako zomrel Gabe Serbian som si kúpil desku Variations in the key of the afterlife, ktorú spravil s Luke Henshawom. Kniha - momentálne čítam Nič nehovor od Patricka Radden Keefe. Je to poctivo vyrešeršovaná kniha o konflikte v Severnom Írsku, vyšla na Absynte. Z Absyntu mám ešte jeden tip - Szczepan Twardoch - Král. Socialisti tam mlátia fašistov, tak o tom sa dá čítať… Film - posledný som videl pred 3 dňami Escape Plan, hláška “You hit like a vegetarian” nemá chybu. Seriál - nemám tipy, seriály som na leto vypol, zase asi na podzim. Tetovacie štúdio - opakujem sa ale @nejc a Siva Lobanja a @petrrrrica a One Love. Pivo - Berhet nealko IPA vo Vego v Žiline po výdatných 5 hodinách na bajku v Malej Fatre.

Blum: Včera jsem poslouchal 2x všechno od Italia 90. Vůbec jsem tu kapelu neznal, až v souvislosti s letošním Fluff festem. Hudebně tam slyším klasický anarchopunk a nějak si to teď sedlo. Po dlouhé době jsem přečetl nějakou knihu. K moři jsem si vzal Banánovu rozhovorovou knihu protože jsem chtěl něco odpočinkového. Asi v poho, pro mě nic nového a rád jsem na některé věci zavzpomínal. S Danem a Šamanem už několik let hrajeme Red Alert 3. Když pivo, tak nealko Bakalář, protože vegan straight edge.
 

Ktorá domáca/zahraničná akcia je pre teba najlepšia a prečo ?

Dan: Z domácích mám rád Fluff fest. Vždycky se tam sjede široký spektrum kámošů z celý Evropy. Ze zahraničních zmíním DIY Fest v Nijmegenu a ABC Fest ve Vídni. Oba jsou to politický diy festivaly probíhají na zlegalizovaných squatech, oba pořádají lidi, s kterými se dlouho známe a oba se trefují do mýho hudebního vkusu.  

Blum: Duše v Rožnově. Je tam přátelská, hippie atmosféra. Fluff fest, protože je to slovy klasika pohodička pro všechny.


 

Vinyl, kazeta alebo CD ?

Dan: Hudbu si pouštím z kompu, nebo z mobilu. Ze všech vyjmenovaných nosičů mám doma jen pár kusů, takže nedokážu posoudit, ale desky vydáváme na vinylu, tak asi vinyl.

Juraj: Vinyl určite. Mám rád ten priestor na obale a celkove, že tam môžeš dostať veľa vecí a informácií. Mám rád aj to, že na vinyl si musíš nájsť čas, nie ako keď si pustíš hudbu z kompu. Nikdy som nepochopil návrat kaziet, je super, že sú lacné a dostupné a ľahko sa vyrábajú, ale prosím vás…

Blum: Vinyl je radost, ale ne nutnost. Rád desky sbírám, rád je vydávám, ale zároveň primárně poslouchám hudbu online.


Je niekto na domácej scéne (aktívny alebo neaktívny hudobník) s kým by si si rád prečítal rozhovor na Jablkách ďaleko od stromu ?

Juraj: Ahoj.

Blum: Ahoj.


Motto/obľúbený citát pripadne odkaz na záver.

Juraj: Bez práce nie sú koláče.

Blum: Hlavně se z toho neposrat.

=========================================

Linky:

https://nervypunx.bandcamp.com/








Tuesday, July 26, 2022

#36 Flork! Reviews: Mordloch - 2022 (2022)


Mordloch - 2022 (2022)

By Flork (contact)

Mordloch came to fruition as a result of ex-members of Afterlife, Propaganda and Blinded joining forces in their damage-inflicting assault on the ear-drums and resulting aneurisms of the brain. If you like it loud, then this is for sure the album you’ve been waiting for. It’s 2022 after all, or the new 1984, since the Orwellian and dystopian future has finally arrived and Mordloch is right here to guide us through it.

The foursome from the Czech Republic (I still find it hard to say Czechia) pound the listener hard with a heavy battery of bar chords, bass, and bass drums right from the get-go with Šachta (Elevator Shaft), a 2-and-a-half-minute track of epic porpotions. I mean, it’s fast and slow and gets only better with the raw rage of whoever is singing, whether it’s Marek, Kuba, or Bučaj since all three are credited with the vocals. But this doesn’t make any difference since they all sound amazing and I doubt they’d have problems filling-in for each other if any of them ever failed to show up at a gig. It’s death metal after all, with heavily-accented and far-from-subtle hints of core and grind.

I have to say at this point that I love this album. Take Oceán Krve (Ocean of blood) for example. This is a heavy, rock-out tune with booming beats that evoke images of war and assault. I know this, or at least I think I do, since I imagine war throughout the entire track. I’m hardly surprised at the air-raid sirens wailing at the end. But was the album written about the war in Ukraine? It’s hard to say, yet there are so many allusions to it, especially with song titles such as Pouta zlosti (Handcuffs of Evil), Z Trosek mest (Debris of Cities) and Do rakví (Into Coffins). The last two tracks I just mentioned end the album just as it begins: with a heavy dose of vocals and instruments that even sent my desktop into a seizure. Fortunately, I had just saved everything before the computer went haywire and I was forced to shut it all down and reboot, much like the world needs to do at the moment.

As I wrote earlier, I love this album and think that 2022 (the album I mean) is worth listening to over and over. The production is first class, although I can’t see any credit to whomever produced it. Hats off to them regardless, you made an amazing effort of bringing Mordloch‘s larger than life sound to one of the bleakest years in recent memory.

Friday, July 22, 2022

#175 Slať // Sludge Metal // Denis, Koffin, Dáda a Jana // 08-07-2022.


 

Kto si, čo robíš, čo ťa najviac zaujíma práve v týchto dňoch?

Denis: Zdarec, jsem hubenou, nevýraznou součástí kapel za velkým nástrojem, na který se hraje všemi údy. Jinak Denis a jsem kancelářskou krysou s nutkáním utíkat do zkušebny, za hudbou a do hor.

Koffin: Su knihovník / archivář. Dost mě zajímá jak to dopadne na Ukrajině. Jinak teda “hraju” na kytaru, což mi spíš přijde, že tím krotím hluk co vylézá z mého aparátu.

Dáda: Ahoj, jsem Petr, ve Slati a dalších kapelách drtím tlustý struny. Aktuálně mě asi nejvíc zajímá, kdy už hergot skončí ty vedra..

Jana: V živé hudbě se sousředím na zpěv. Doma si někdy i zahraju na kytaru. Krom toho se snažím nějak zvládat tu zhoubu okolo, k čemuž mi snad pomáhá jen příroda.  


Vymenuj kapely a projekty, v ktorých si pôsobil a na čo si hral.

Denis: Není toho málo, povyrost jsem z chrochtavých blbostí přes Genital Destruction, nebo Space Hamster např. do Mincing Fury a momentálně zabírám místo v kokpitu v Slať, Kandar, Choked by own Vomits, Space Hamster a čerstvě v doomových Somnus Aeternus a vznikajícím krátkém/rychlém/hlasitém IntErroru (čti Internal Error).

Koffin: Pazi Snajper, My dead cat, More bad news, Gospel of the Future, Nikander.

Dáda: Na střední jsem začal klasicky s borcama hrát covery, pojmenovali jsme se Cukrowar, páč tehdy jsme si s velkou oblibou dělali prdel z Manowar.. :D Nicméně asi první opravdová kapela byl takovej heavík - Grimmord, kterej se dva měsíce po mým prvním koncertě s něma rozpadl. Smůla. Pokračoval jsem s thrashy HC/punkem Deadly Sadistic Experiment, kterej se taky po pár letech rozpadl. Opět smůla. Pokračování v Liquid Jesus, kde však letos končím. Zase smůla? Pak jsem potkal Denise a zlanařili mě do Kandar. Poslední zářez je pak old school death Hadí Mord, aktuálně čekáme na master ze studia, bude to bomba! :) Všude krom Liquidů, kde hraju na kytaru, jsem basoval, plus v D.S.E. jsem měl po odchodu Wiki na starosti i hlavní vokály.

Jana: Začalo to se screamovými Odi et Amo, kde jsem hrála na kytaru a kdy si pamatuju jak jsme sveřepě umrzávali na zkušebně za Dolem Jeremenko v Ostravě a ohřívali si ruce nad elektrickou dvouplotýnkou rozžhavenou do červena. Takové mrazy bývaly. Pak tam byl i ultrachvíli crust, to jsem zpívala v Selva Rebelde, následně jsem vřískala i v deathcorové Ennoia. Posléze bylo několikaleté nic, a pak jsme dali dokupy Nikander.


Popíš svoju poslednú výbavu (nástroj, aparatúru, efekty) a čím je/bola pre teba zaujímavá?

Denis: Pomalejší hudbu jsem začal hrát až se Slatí a donutilo mě to si pořídit věci, určené čistě pro ni (jsou na grindcore nepoužitelný). Ve zkratce jde o Ludwig kurevských rozměrů a zcela určitě to není poslední investice. Tohle musí dunět.

Koffin: Mám dva bestiální zesáky Laney AOR 100, který jsem koupil za pakatel na rakouským bazaru. Jednu dobu jsem na ně hrál zaráz se třema bednama, což byl hukot velkej, ale nechce se mi to už tahat.

Dáda: Squier Vintage Modified P-Bass z počátku milénia, s EMG Geezer snímačema, > Ampeg Scrambler (always on) > Bass big muff deluxe > Bass cry baby > Svt classic + 810
Tuhle basu mám už strašně dlouho a nevyměním ji ani za zlatý prase, fakt mi sedla.. :)

Jana: Před nedávnem jsem si pořídila skvělý mikrofon Telefunken M80 Gold. Trochu fetiš, nesmírná krása a propracovaná technická stránka. Dokáže se přizpůsobit jemným nuancím, a pokud s ním netřepu extra blízko u odposlechu, nezapíská. Krom toho mám roky pro vystupování i pár krabiček, Cathedral reverb a externí kompresor. Nějak jsem si na ně zvykla a těžko se mi nechávají doma, i když se mi lidi od zvuku snaží často vtloukávat, že to sebou nemám tahat na akce. Smůla no.



 

Je umenie subjektívne alebo objektívne ? Čo je ten moment, ktorý oddeľuje "manuálnu zručnosť" od umenia?

Denis: Jakmile má jakákoliv práce mentální přesah, může se jednat o umění. Každopádně je subjektivní a k objektivitě se dostane pouze pomocí statistiky.

Koffin: Dycky jsem si říkal, hrej tak aby se ti to líbilo když bys stál pod podiem.

Dáda: Umění je subjektivní. Spousta umělců využívá své manuální zručnosti k tomu aby produkovali umění. Není to však záruka kvality, podle mě je na prvním místě nápad.

Jana: Je to je on o úhlu pohledu, soudit se to může jak z té technické stránky, tak pak z emoční, obsahové, kontextuální... Myslím, že subjektivita tam vždy hraje roli, ať se analyzuje cokoli, upozadit se podle mě nedá. Podstata umění totiž může být i v cestě za limity a jejich záměrným překračováním.


Má mať umenie hranice resp. sú temy, do ktorých by umenie nemalo zasahovať ?

Denis: Ne.

Koffin: Nevím, spíš ne.

Dáda: Nikoliv.

Jana: Ne, a to se týká i mentálních bloků, aby bylo umění umění živé, tak ty bloky podle mě člověk musí redukovat.


Čo je Tvoja osobná hranica, za ktorou nie si ochotný akceptovať interpreta/umelca ?

Denis: Těžká otázka. Může jít jen o to, že ten umělec je prostě ohromnej debil a buran. Pokud se to však nepromítne do díla, nemám co řešit.

Koffin: Pro mě je důležitý, jestli to té kapele nebo jakýmukoli umělci věřím.

Dáda: Člověka co není schopnej dodržet základní lidský práva nejsem ochotnej akceptovat, ať je umělec či ne..

Jana: Někdy fakt funguje pojem sladká nevědomost, aby se hudba nezhnusila… Ta problematická linie asi začíná u omezování svobody druhých, násilí na lidech, různých druhů sexismu, fanatismu, …


Kde berieš inšpiráciu k tvorbe ?

Denis: Všude. Nebýt zasekanej v jednom směru a rozhlížet se.

Koffin: Jojo, je dobrý mít kulturní rozhled.

Dáda: Celej svět je plnej inspirace, stačí se jen dívat.

Jana: V literatuře a hudbě asi nejvíc, zajímají mne hodně ženské interpretky, skladatelky a spisovatelky, ať už je to Pauline Oliveros, nebo třeba Olga Tokarczuk. Ale proud myšlenek nikdy nekončí, možná je nejdůležitější neklid.


Ktorý album/song z tvojej/vašej tvorby máš najradšej a prečo ?

Denis: Jedná-li se o Slať, není toho zatím tolik, abych mohl posuzovat. Jsou tam samozřejmě skladby, které jsou „zajímavější“, „komplexnější“, „nápaditější“, zatím se však jen hrabeme hladinou a dno je daleko.

Koffin: Já ti ani nevím, beru to spíš komplexně, mám rád celej set.

Dáda: Zcela originálně napíšu, že se mi zatím ještě líbí všechno co hrajeme.. Co se nám nelíbilo nehrajeme.

Jana: Troud.


Ktorý text tvojej kapely považuješ za najsilnejší (+úryvok) ?

Denis: Spal mě a pochčij co zbyde!

Koffin: Spal mě a pochči co zbyde!

Dáda: Ve jménu slabosti ducha, úryvek už můžete číst od kolegů instrumentalistů. Baví mě to, páč to s Janou řvu taky.

Jana: Jsem hanba, mé pokolení se bojí
Jsem tryzna nenaplněných dní
Jsem matka všech potratů
Má schránka mimikry štěstí



 

Aké boli tvoje hudobné ambície v časoch ked si začínal a aká je realita ?

Denis: Ambice nebyly prakticky žádné, prostě jsme v šestnácti s kamošama založili kapelu pro zábavu. Časem jsem pochopil, že mě hraní baví víc a začal jsem na sobě makat. Realita tedy předchází tehdejší pohled, svou skromnou laťku jsem několikrát překročil a neustále si dávám laťky další, nelehké, přesto uskutečnitelné.

Koffin: Ono je něco jiného brnkat si doma na kytáru a něco si představovat a něco jiného pak trávit hodiny v dodávce a spát na zemi.

Dáda: Ambice byly skoro nulový - sranda, pivo, hluk. Zatím to vychází.

Jana: Podstatné je, aby mi to vše ve výsledku dávalo nějaký smysl. Odvíjí se to od toho, co v konkrétní životní etapě potřebuju buď ze sebe dostat, nebo co mě naplňuje.


Čo považuješ za doteraz najsilnejší moment vlastnej umeleckej dráhy ?

Denis: To snad ani nelze říct, každej koncert, každej úspěch, vyvolává silný dojem. Za všechny ty roky těch zážitků bylo nespočetně.

Koffin: Když jsem tatovi donesl ukázat svoji desku.

Dáda: Dá se říct, že v podstatě každý živý hraní.

Jana: Není malých koncertů. A některé byly náročné ne kvůli počtu lidí v publiku. Někdy to bylo o pokořování i fyzických a psychických hranic. Asi nedokážu vypíchnout jednu věc.


Zaujímavá príhoda/príhody zo života kapely, o ktorú/é sa môžeš podeliť ? Ako vysoko si sa dostal na rebríčku dekadencie ?

Denis: Pojeď někdy s námi. Řek bych, že každý náš výlet je dost dekadentní na to, abys s námi nejel podruhé.

Koffin: Jeeesus to je hodně impertinentní otázka. Už ani nevím.

Dáda: Toho jsou tuny, na žebříčku dekadence kolikrát nestačí stupnice.. Z poslední doby například takřka near death experience, třetí den cestování/koncertování, kdy se jeden z nás při záchvatu smíchu začal topit ve svým naprosto výborným kafi. Ze startu to byla neuvěřitelná prdel, která se po chvíli překlopila snad až do strachu o zdraví.

Jana: Myslím, že tohle se děje v moment, kdy už nikdo ničemu nerozumí, ale ve výsledku vlastně chápe všechny ostatní v dodávce. Kruh se nějak uzavře. Slovo dekadentní mi tu nesedí, spíš je to kolikrát extrémní.


Aké tvorivé plány máš do budúcnosti?

Denis: Se Slatí makáme na novém albu, které by snad v průběhu 2023 mělo spatřit bílé světlo porodnice. Co se týče dalších kapel, kde vykukuju spoza činelové hradby, můžu říct, že je to dost podobné. Jiné plány? Utratit miliardy za další výbavu a nemít na chleba.

Koffin: Jednoznačně deska… o nic jinýho teď nejde.

Dáda: Se Slatí dokončit a nahrát desku.

Jana: Je to tak, hlavně desku se Slatí, a pak si možná časem i víc brnkat.


Cítiš sa byť súčasťou domácej scény ? Ak áno, ktorej ?

Denis: Docela jo. Jsem teda mlčenlivej kokot a nevím, jestli vůbec někam zapadám, ale pokud ano, tak do těch grindovějších vod.

Koffin: Ani moc ne, mám nějaký svoje postoje a názory, který se můžou s nějakou scénou shodovat ale stejně tak se můžou neshodovat. Rád ale potkávám na koncertech známý, který běžně nepotkávám a asi bych je bez toho koncertování běžně nepotkal.

Dáda: Hele asi jo, ikdyž tady to zařazování do scén mě moc nenaplňuje. Potkal jsem výborný lidi téměř z každé scény, a stejně tak jsem potkal i uplný jelita. Sám sebe bych zařadil asi směrem k těm thrashovým lidem, mám v té skupině asi nejvíc kámošů, i když vlastně thrash vůbec nehraju. Nicméně kamarád jsem s každým, kdo není kokot, nehledě na to jakou a jestli vůbec nějakou hudbu dělá..

Jana: Mě to dělení do scén vlastně unavuje a přijde takové malicherné. Ve výsledku je mi to úplně jedno, kdo se kam staví. Podstata podle mě tkví úplně v nečem jiném, než do jaké škatule se člověk vsazuje. Takže buď jsem součástí všeho nebo ničeho.


Ako sa podľa teba formovala domáca scéna od 1990's a v čom boli špecifické jednotlivé dekády pre teba osobne, pre tvoju kapelu a pre SK/CZ UG scénu?

Denis: Vzhledem k tomu, že jsem štěně, devadesátky jsem satanžel nezažil. Z poslechu kapel té doby (mnozí protagonisti spadaj do okruhu mých přátel) můžu říct, že odhození železné opony vedlo k obrovskému vzrůstu extrémních žánrů, touze po šokování a „hlavněsestímnesratismu“.

Koffin: Hudební scéna za komárů byla dost originální, nikdo pořádně nevěděl jak se co dělá. S tím jak začali jezdit do Čech zahraniční kapely tak to lidi víc okoukali.

Dáda: Na tohle asi nemůžu pořádně odpovědět, pořádně jsem přičichl k UG teprve cca 10 let nazpět..

Jana: Devadesátky úplně neposoudím, ale celkově mi přijde, že se tady vlny metalových žánrů dostávají později. Ten skluz je tady dost znát i v té sludgeové scéně, přijde mi jako kdyby tady šíleně dlouho nic nebylo a až během posledních deseti let se to začalo skrze kapely projevovat.


V čom mali podla teba výhodu kapely, ktoré začínali v 90's oproti dnešnym kapelám a naopak, čo vnímaš ako výhody dnešnej doby ?


Denis: Výhodou byl obrovský zápal a nemožnost něco zrušit na poslední chvíli. Kdo chtěl hrát, nevymlouval se. Co já o tom vůbec kecám, vždyť jsem štěně a o devadesátkách si utvářím obraz jen z doslechu a žbleptám jen mé hypotézy.

Koffin: No bylo dost složitý cokoli sehnat i si sehnat informace o tom co a jak hraje. Dnes je nástrojů a aparátů všude dost, na Youtube si poslechnes, srovnáš, naučíš se. Řekl bych že je to dnes dost easy. Nedávno jsem našel dopisy, ve kterých jsme domlouvali koncerty, komba a tak. Dnes těžko představitelný, ale jako vzpomínka hezký.

Dáda: Nepochybně byla obrovskou výhodou pád železné opony a hlad po všem co tu do té doby ze zištných důvodů nesmělo pořádně fungovat. Další věc, internety a vůbec vlastně mobily - velice to dnes usnadňuje domluvu. Ale je to tak vlastně? Dřív se prostě domluvil sraz/zkouška/koncert a nešlo to jen tak zrušit. Dneska se s neustálým připojením k různým komunikačním kanálům vše přizpůsobuje za pochodu. Ale vím já? Přelomem milénia jsem teprv nastoupil na základku.

Jana: Dřív byla výměna informací těžší, ale možná to mělo i pozitivní dopady, že se lidi víc podporovali na lokální bázi. Tady taky fabuluju. Ale asi čím méně kapel je, tím vyšší je možnost přijít s něčím novým? Takže to v devadesátkách možná bylo jednodušší?


Ktoré SK/CZ UG kapely a žánre si mal rád v minulosti, a ktoré máš rád dnes?

Denis: Odpovím velice obecně, asi jako v následující otázce. Některé kapely, které jsem měl rád mám rád nadále, některé ne a ty, které jsem rád neměl, nemám rád doposud, ale některým jsem na chuť přišel a nedám na ně dopustit. Člověk se vyvíjí.

Koffin: Tak Deny to napsal moc pěkně!

Dáda: Strašně nerad to přiznávám, ale musím se taky zbaběle odkázat na Denisovu odpověď. U mě bych ale dodal, že mám v kapelách obrovský mezery, takže mám naštěstí stále co objevovat..

Jana: Ono to bývalo také to vyrůstání na Lvmen, Thema11, Ravelin7, Sheeva Yoga.. teď mi přijde, že lokální věci nezáměrně až tak moc nesleduju. Někdy mě něco hodně mile překvapí jako třeba počiny typu Zmyrna, pak Bahratal, Tábor, Šimanský a Niesner, Krajné čierno, a toho by se našlo asi ještě hodně.


Čo je podľa teba spoločný menovateľ, ktorý spája umelcov z rôznych žánrov/scén a čo ich naopak rozdeľuje?

Denis: Některé scény se spojují, některé rozdělují, některé komunikují, jiné na sebe plivou, za mě to nelze paušalizovat.

Koffin: O tom je moc hezký Kaurismakiho film La vie de bohéme. Doporučuju.

Dáda: Pivo.

Jana: Spojovat je dokáže asi nadšení pro společnou věc, oddalovat asi dogmatismus.


Čo ťa na domácej scéne serie?

Denis: Ať už kapel stále přibývá, pořád to jsou stejní lidi. Scéna upadá, přetváří se, přetvařuje se, mizí srdíčko a mladších třiceti těžko pohledat.

Koffin: Vlastně nic, je to společnost ve společnosti.

Dáda: Klasika, u některých, naštěstí spíše jedinců, mě sere elitismus, přetvářka a zbytečná póza.

Jana: Chybí pokora.


Ktorý zvuk (štúdio, album/kapela), artwork (album cover) a videoklip na domácej scéne ťa zaujal najviac ?

Denis: Nejvíc se mi líbí věci, co lezou ze studia od mistra Otona a Amáka. Ti pánové ví, co a jak. Co se týče artworku, je tu hodně dobrých umělců, které neznám a na videoklipy se nedívám.

Koffin: Amákuv zvuk posledních Gospel of the Future je famózní. V klipech vítězí jednoznačně Acid Row.

Dáda: Opět se budu opakovat, Davos a Amák Golden jsou tu asi špička. Artworky mě hrozně baví u Lahar, nicméně jim to kreslí Bouzikov, což není Čech.. Strašně nerad se opakuju, ale poslední dva klipy Acid Row jsou skvělý. Klidně ještě vypíchnu klipovou tvorbu Catastrofy, taková jednoduchá, nenáročná prdel.

Jana: Asi nepřijdu s ničím novým, ale dost se mi líbí obaly alb, co mají pod sebou Stoned to Death Records. Třeba poslední album cover od V0NT, co jim myslím navrhoval tatér Nejc ze Slovinska je fajn.



 

Hudobný album, kniha, film, seriál, počítačová hra, tetovacie štúdio a pivo ktoré odporúčaš a prečo.

Denis: Každý rok se vyrojí nemalý počet zajímavých alb. Tím, že ušima nechávám protékat hudbu veškerých žánrů by byl seznam doporučení dost dlouhý. Velké procento žánrových zařazení pojme celá diskografie Ulver, kteří mi zpříjemňují zrovna tuto chvíli. Jako čtenář mezi TOP můžu doporučit od Nicka Cavea „A uzřela oslice anděla“. Film Subconscious Cruelty. Bacha, jsou to prasárny. Hry nehraju, kérky nemám, pivo nepiju (kecám, hodně a jakékoli).

Koffin: Celkem poslouchám mluvený slovo na Cro3 Vltava. To můžu doporučit. Naposled me bavilo: Jack Black - Nemáte šanci. Román z prostředí amerických hoboes z 20. let 20. století. Obecně mě baví filmy Scotta Coopera. Z piv mám rád Kamenickou 10ku.

Dáda: Vybrat od každýho jedno je těžký. Vybrat od každýho dvacet by bylo taky těžký. Ale zkusím to. Co se týče alba, to je pro mě největší oříšek, ale vypálím sem druhou desku Warbringer - Waking into Nightmares. Brutální nasranej thrash, baví mě riffy, baví mě basák, baví mě bubeník, žeru vokály. Zvukově je to pro mě osobně naprosto skvělý. Čitelnej, ale pořád dost špinavej zvuk. Jako knihu doporučím Tuláka po hvězdách od Jacka Londona, když jsem to před lety četl, byl jsem z toho hotovej. Film - kraťas Kung Fury - 80s onanie jak víno. Seriál - Love, Death and Robots. Hra tu se o první místo dělí Half life 2 + epizody a Witcher 3. Tetování naštěstí neholduju, narozdíl od piva, který mám rád snad fakt všechno.. Pokud něco vypíchnout, tak výběr speciálů na na Drakenu na Kraví hoře, kde máme zkušebnu. Především Zesilovač - IPA 14° od pivovaru Volt.

Jana: Knihy z Absyntu nezklamou. Co se hudby týče, tak mě teď konkrétně nejvíc baví věci od Marry Lattimore, pak i nějaké jazzy typu Ill Considered, Matthew Halsall, nebo popík Cate Le Bon a blekoši Fluisteraars. Z her mě bavilo Disco Elysium, Firewatch a z povzdálí jsem schopná sledovat i Layers of Fear.


Ktorá domáca/zahraničná akcia je pre teba najlepšia a prečo ?

Denis: Jelikož jsem mladej šulek, na akce jsem začal jezdit až tak od roku 2007, na pořádné akce až tak od 2010. Mezi nejlepší řadím tehdejší Play Fast or Don't - lepší atmosféru a sestavu jsem doposud nezažil. Naprosto srdíčková a nenahraditelný záležitost.

Koffin: Brutal Assault samo. Nicméně často vynechávám, což mě mrzi, je to pro mě nejlepší přehlídka tvrdých kapel v dosažitelném okolí. Jinak rád jezdím do Vídně do Areny, tam bývaji supr koncerty.

Dáda: Mohl bych napsat Brutal Assault, výběrem kapel je to přecejen rozmanitý. Ale serou mě ty kvanta lidí. OEF je taky super. Plus dodám Kafest, ikdyž jsem se tam snad od prvního ročníku bohužel už nedostal.

Jana: Moc se mi líbilo na Amplifestu v Portu a ráda bych někdy sjela na Roadburn.


Vinyl alebo CD ?

Denis: Jsem jedinej, kdo valí CD? Připadám si tak, ale jak bych si pořídil gramec, musel bych si asi odepřít jídlo a jen se mazlit s asfaltovými sušenkami.

Koffin: Why not both?

Dáda: Obojí má něco do sebe, nicméně přestože pár cédéček mám, jsem z týmu asfaltářů.

Jana: Jedině vinyl, nebo kazeta.


Je niekto na domácej scéne (aktívny alebo neaktívny hudobník) s kým by si si rád prečítal rozhovor na Jablkách ďaleko od stromu ?

Denis: Pár by jich bylo.

Koffin: Zase chcete slyšet jména jo? Ok, s brněnskými Sloth.

Dáda: Takových by bylo fakt spoustu, v domácích vodách je spousta lidí, kteří by určitě měli co říct.. Nahodím zcela náhodně pár: Bruner Todesmarch, Sloth, Death Culture Deprivation, Laid to Waste a desítky dalších.. :)

Jana: S někým fajn.


Motto/obľúbený citát pripadne odkaz na záver.

Denis: Ne.

Koffin: Ne.

Dáda: „Nesnáším citáty.“ Dáda 2022

Jana: Mlčeti zlato.

=========================================

Linky:

https://slat.bandcamp.com/releases

https://www.facebook.com/slat666

Wednesday, July 20, 2022

#35 Flork! Reviews: Nina Kohout - Pandemonium (EP 2022)


Nina Kohout - Pandemonium (2022)

By Flork (contact)

There is no doubt that Nina Kohout adds a breath of fresh air to the music scene with her atmospheric and ambient voice and compelling compositions. Based in London, the 19-year-old singer from Slovakia masterfully blends a mixture of folklore elements that combine with images of suspense and sadness, yet somehow cause a chemical reaction which produces works of tenderness and beauty. From the very moment I listen to the opening track Love Above I am immediately caught under her spell and charm. This track is pure beauty and at times eerie, with moments of suspense from the keyboards interspersed among the presence of her beautiful voice. At moments it feels like being inside a horror movie, with moments of expectation that something might jump out at you. However, the charm of her voice brings you back to the safety of love no matter how close you might get to any vampires or monsters lurking in the shadows. And when Moonlight begins, I feel as if I’ve been lulled into a trance and feel calm and peace inside, as if she is deliberately singing me a lullaby to bed. In fact, it was this track specifically that gave her musical career an early boost, since it was chosen as the Song of the Day by KEXP Radio in London. Pure beauty as it rhythmically paints a portrait of the limitations between our own world and those beyond our reach.

The Ep contains only 4 tracks, yet they are all unique gems that were entirely written by Nina herself. She also performs on many of the instruments, including the guitar and keyboard. Yet Nina is not the only one deserving of credit for Pandemonium, since she incorporates the production and mastering of Vlado Durajka and Lucas Armstead, who both helped to create the title track and Moonlight. The other two tracks, Love Above and Prebudzanka were produced by Matus Homola in western Slovakia and mastered by Tomas Karasek in Prague. The collaboration of these talents from behind the scenes need mentioning, since they too were instrumental in the creation of bringing the presence of her voice to the foreground of each track. Yet it is Nina’s presence herself who graces us through the tenderness and love in her voice and reminds us that our existence lingers between beauty and darkness — Pandemonium.

Tuesday, July 19, 2022

#174 Prison of My Life // Death Metal // Jozzy // 26-06-2022.


 

Kto si, čo robíš, čo ťa najviac zaujíma práve v týchto dňoch ?

Ahoj, volám sa Jozef Morvay, s prezývkou „Jozzy“ ,som bežný smrteľník živiaci sa prácou v oblasti BOZP, OPP, CO a ochrany objektov a zaujíma ma hlavne práca ( nakoľko som čerstvo od mája 2022 v novej práci), moja rodina a koníčky (muzika a zbieranie zbraní), ktoré sú vďačnou formou psycho-hygieny. Tam patrí aj pôsobenie v našom zoskupení „Prison of my Life“, kde sa rád vyblbnem a vypotím za bicími.


Vymenuj kapely a projekty, v ktorých si pôsobil a na čo si hral.

Osobne som prešiel v puberte gitarou, ale vždy ma to ťahalo k bicím.  Aktívne ( ako samouk ) som začal hrávať s nitrianskymi muzikantmi iba tak ako hosť v skúšobniach, až to dospelo okolo roku 2010 v pôsobení v Hard-rockovej kapele Minoris na bicích. Vznikol vlastný repertoár a začali prvé koncerty na nitrianskej klubovej scéne. Tam ma modeloval hlavne Tomáš „Slimo“ Šima, nitriansky gitarový a kompozičný mág ( gitarista Empyrion a v súčasnosti aj v Hoväda.sk ). Zároveň v tomto období ma „draftovali „ chlapci zo skúšobne odvedľa, kapela „Deadwings“, nakoľko im odchádzal bubeník a bolo treba náhradu. Tak už v roku 2012 som pôsobil v oboch kapelách. V Deadwings-e sme komponovali v progresívnom metale a pôsobili tak do roku 2016, kde sa začal formovať projekt „Prison of my Life“ , čo bol názov songu na demo albume „DeadwingsEnd of Days“. Tam sme začali pritvrdzovať a po odchode basáka „Kečupa“ ( do súčasnej formácie „Hovädá.sk ) a príchodom „Pištu Šatku“ na jeho post, sme v tejto zostave dodnes.


Popíš svoju poslednú výbavu (nástroj, aparatúru, efekty) a čím je/bola pre teba zaujímavá?

Nič zaujímavé, javorové bicie SONOR FORCE 3005 , hardvér od SONORu, plechy Zildjan a Meinl, blany – olejovky Evans a obhospodarujem dvojšľapku Pearl Eliminator. Paličky GoodWood 5B lámem najmenej. Tieto bicie som chcel a bol som si pre ne až v Košiciach, to sa písal rok 2012. Takže slúžia už 10 rokov.



 

Je umenie subjektívne alebo objektívne ? Čo je ten moment, ktorý oddeľuje "manuálnu zručnosť" od umenia?

Umenie je určite subjektívne, preto je toľko veľa žánrov podania muziky. Každý človek si nájde svoje, čo sa mu páči, čo ho zaujme, čo práve prežíva, v akej fáze života je, aké má vzdelanie, či vníma hĺbku kompozície alebo si rád vypočuje jednoduchú odrhovačku... v tomto je muzika nespútaná a kreativitou neobmedzená.
A zručnosť ??? Áno, treba aj tú. Určite! Posúva ťa to ako hráča zas o kúsok ďalej technicky, ale pokiaľ to nevieš vkusne zakomponovať do songu, nie je v tom emócia, dynamika a kus teba, tak to nie je nič viac, ako roboticky odohrať song.
Aj to je niekedy potrebné, ale nie je nad tvoj osobný „groove“ a to čo vložíš do songu svojou hrou. Každý je jedinečný a aj o tom je umenie.


Má mať umenie hranice resp. sú témy, do ktorých by umenie nemalo zasahovať ?

Myslím si že nie. Umenie je slobodné vyjadrenie pocitov, odraz doby, vyjadrenie názoru alebo emócií autora. Či sa to niekomu páči alebo nie. Tu hranice neexistujú.


Čo je Tvoja osobná hranica, za ktorou nie si ochotný akceptovať interpreta/umelca ?

Nemám hranice. Je to iba všetko o mojom subjektívnom vnímaní autora, prípadne hlbšej myšlienky.
Buď sa mi to páči alebo nepáči. Je to jednoduché.


Kde berieš inšpiráciu k tvorbe ?

Ako každý muzikant, v tvorbe druhých, prípadne z nápadov ktoré dostanem... Ale hlavnou studnicou je náš gitarista Ivan, ktorý prinesie gitarový „riff“, z ktorého príde kostra songu a bicie si do toho urobím podľa seba, vhodnej rytmiky a konceptu skladby. Tam je to čisto o mojej kreativite a samozrejme aj technickej zručnosti a „feelingu“. Sme zohratá kapela a funguje nám kapelná chémia na sto percent. Už každý z nás už vie a cíti, čo by to chcelo. Songy sa u nás rodia ľahko.


Ktorý album/song z tvojej/vašej tvorby máš najradšej a prečo ?

Najradšej mám song „Paralysis“ z nášho nového albumu „Purgatory“ ktorý onedlho výde ( videoklip je už vonku ). Je kompozične výborný, je tam veľa zmien, vyvíjajúci sa dej a cítiť v ňom silnú emóciu. Narobím sa sídce za bicími, ale mám ho veľmi rád.



Ktorý text tvojej kapely považuješ za najsilnejší (+úryvok) ?

Tu je to na našom charizmatickom spevákovi Ondrovi. On tvorí texty.  Spieva o kacírstve, očistci, démonoch, enviro veciach ... boji dobra a zla, je toho veľa. Ale majú zmysel a aj emóciu.


Aké boli tvoje hudobné ambície v časoch ked si začínal a aká je realita ?

Moje ambície sa mi naplnili už v roku 2011, keď som stál s kapelou prvý krát pred živým publikom.
Zahral som si po celom Slovensku a aj v Čechách. Robím to pre fanúšikov a dobrý pocit z baviaceho sa publika.


Čo považuješ za doteraz najsilnejší moment vlastnej umeleckej dráhy ?

Určite nahrávania v štúdiu ( predsa, ide o profesionálny akt a zodpovednosť voči kapele a fanúšikom ).
Druhým aspektom sú priateľstvá s kapelami našej metalovej scény a kontakt s fanúšikmi. Je super, keď sa niekto po koncerte zastaví a pochváli ťa za dobré vystúpenie. Toto je to, čo ma napĺňa a stačí mi to k spokojnosti a ďalšej motivácii.


Zaujímavá príhoda/príhody zo života kapely, o ktorú/é sa môžeš podeliť ? Ako vysoko si sa dostal na rebríčku dekadencie ?

Tak v tomto ťa možno sklamem, neočakávaj žiadne senzácie. Nie sme žiadni puberťáci, takže kraviny nevystrájame. Na pódiu sme vtipný, to áno, pred koncertom nechlastáme ( berieme vystúpenie zodpovedne ), odohráme, pobalíme sa a ak je čas zotrvať, nedajbože niekde prespíme, tak pekne decentne pri pive debatíme s kamarátmi a fanúšikmi. Sem – tam si niekto dá viac, a my ostatní ho potom opatrujeme.  Takže žiadne dekadencie.



 

Aké tvorivé plány máš do budúcnosti?

Hrať, hrať, hrať. Počas „kovidového šialenstva“ sme komponovali a aj „jam-ovali“ a tak sme dali dokopy druhý album. Takže tvoriť ďalšie songy a posúvať sa ďalej ( aj technicky ) ... to sú moje plány.


Cítiš sa byť súčasťou domácej scény ? Ak áno, ktorej ?

Áno, domácej under-groundovej scény :)


Ako sa podľa teba formovala domáca scéna od 1990's a v čom boli špecifické jednotlivé dekády pre teba osobne, pre tvoju kapelu a pre SK/CZ UG scénu?

Po revolúcii sme boli všetci lační po hard – rocku a metale západnej produkcii a to nie len na CD nosičoch, MG kazetách alebo sledovaním západných TV kanálov ( VIVA / Headbangers atď... )  Túžili sme ich vidieť naživo na koncertoch. Moja generácia vyrastala v detstve na Tublatanke, Gladiatore, Citrone, Vitacite, Törr-e, Root-e ... to bol začiatok československého undergroundu, potom sa prepašovali spoza hraníc  Europe, Kiss, Manowar, Judas Priest, U.D.O., Black Sabbath, Metallica, Megadeth, Sepultura a iní velikáni tej doby... To bol začiatok aj našej SK/CZ scény, to boli námety, túto muziku začali naši muzikanti raziť aj u nás doma. Neskôr prišli rôzne odnože metalu a rozbehlo sa kopec kapiel s podobnou tvorbou. Krásne časy!!! Bolo z čoho vyberať, kapely rástli ako huby po daždi.


V čom mali podľa teba výhodu kapely, ktoré začínali v 90's oproti dnešným kapelám a naopak, čo vnímaš ako výhody dnešnej doby ?

Ťažko povedať, začiatky každej kapely sú ťažké. Myslím smerom von k publiku a v snahe byť videný a vnímaný ako kapela. Kedysi to bolo trošku náročnejšie, nielen aparatúrou, technickými a technologickými možnosťami tej doby, bola menšia tolerancia na vyhradenešie štýly muziky, to bol fakt drsný a doslovný underground hraný po pivniciach v zafajčených kluboch. To isté platilo o punku a Oi komunite. Po koncerte si nevedel či budeš z klubu vychádzať von bez bitky alebo bez sprievodu policajtov... Metalisti tvorili silnú komunitu na Slovensku, prežil som časy pásikavých nohavíc, rifľových búnd alebo viest posiatymi nášivkami a „maďarskými“ odznakmi, nosili sme Side-ovky s reťazami a po klubovniach sme počúvali MG nahrávky rôznych „nedostupných“ kapiel. Kto nezažil neuverí. Samozrejme „deka“ na hlave ( dlhé „háro“ mal každý ), a metalovými tričkami, nášivkami, odznakmi sa kšeftovalo, pentagram na krku bol povinnou výbavou! Keď si prišiel na koncert, stačil ti rev gitár, otočenie štyroch dvojhmatových akordov na hmatníkoch, tlak od dvojkopáku a pódiové kreácie od kapely, ktorú si počúval a sledoval po pár štartovacích pivách...  Nejaké to „promo“ alebo nebodaj dostať sa do aspoň trošku profi štúdia, vydať album a začať hrať na klubovej scéne, to bol sen každej kapely, čo ako tak vedela brnknúť do gitár a bicmen udržal tempo... Ak si sa chytil vtedy s kapelou, tak to bola fakt odohratá drina po kluboch a boj o každú živú metalovú dušu pod pódiom. Samozrejme jedinou výhodou kapiel tých dôb bolo, že bolo kopec fanúšikov metalu, na koncerty sa chodilo húfne ( a to aj do každej dedinskej krčmy ), vtedy to veru žilo.

Dnešné kapely sú už fakt na úrovni a to nielen výbavou v možnostiach doby, ale je tu kopec zdatných a nadaných muzikantov, až sa nebojím povedať „virtuózov“. To je úplne iná úroveň oproti „garážovým kapelám“ dôb minulých, aj keď aj dnes ich kopec v tých garážach a zatuchnutých podzemných skúšobniach vzniká. Každý si ide v svojom štýle, niekedy aj dáky experiment prebehne ( buď sa hľadá kapela sama alebo typ fanúšika ), možnosti sú stále rovnaké ako kedysi... Ale s podporou digitálnej techniky, záznamových zariadení, hutnej aparatúry, klávesov, efektov, triggrov, samplov a neviem čoho všetkého sa tvorí lepšie a hlavne s lepšou kvalitou zvuku.
To už, aký je kto hudobník a čo dokáže je ešte väčším prínosom do kvality. Boj o fanúšika a boj o dostanie sa do povedomia je rovnaký a vždy bude, ale dnes je neskutočnou podporom možnosť okamžitého zdieľania vyprodukovaného hudobného materiálu  prostredníctvom sociálnych sietí, urobiť si promo kapely už nie je na náhode objavenia talentu nejakým manažérom z hudobného odvetvia... dnes sa kapely predávajú samy.
Predáva ich kvalita vyprodukovaného materiálu. Dnes už je fanúšik veru náročný, s tým treba rátať!!!


Ktoré SK/CZ UG kapely a žánre si mal rád v minulosti, a ktoré máš rád dnes?

No, ďalšia ťažká otázka... Poviem to takto. Každá hudba vie niečím zaujať a až tak to vyhranene neškatuľkujem. Vždy som mal rád rockové a metalové žánre. Otec vyrastal na The Beatles a strednú školu mi rozhľady formoval Edo Farman, basák z kapely Empyrion ), s ktorým som sedel v jednej lavici. Takže som počúval všetko od vážnej hudby, jazzu, rocku, hard rocku, metalu až po brutal death metal. Všetko má svoje čaro a aj spojenia týchto žánrov. Aj keď si s odstupom vypočuješ Depeche Mode, Aha! Alebo aj Belindu Carlisle , zistíš, že to je v podstate dobrá rocková muzika. O tom svedčia aj cover-verzie rôznych songov mimo záber vtedajších ortodoxných metalových pohľadov.
Takže si vždy vypočujem všetko dobré a môjmu uchu lahodiace.


Čo je podľa teba spoločný menovateľ, ktorý spája umelcov z rôznych žánrov/scén a čo ich naopak rozdeľuje ?

Spája láska k muzike a radosť z hry pre publikum. Rozdeľovanie vnímam ako neschopnosť akceptovať niečo odlišné a to medzi muzikantov nepatrí. Som schopný sa po sóle na cimbale v cigánskej zábavovej kapele postaviť a zatlieskať výbornému výkonu. O tomto je muzika. Nie o žánri. Je to vášeň pre hudbu a zapálenosť pri hre na akýkoľvek hudobný nástroj.



 

Čo ťa na domácej scéne serie?

Iba neochota fanúšikov chodiť na koncerty a podporovať tak tým svoje obľúbené kapely. Ako som už spomínal, za starých dobrých čias bol natrieskaný aj dedinský kulturák a po koncerte si zažil potlesk a skandovanie. Dnes na koncerte vidíš hŕstku „skalných“ a zopár „analyzátorov“ ( to sú tí čo sedia a rátajú každú dobu a tón z produkcie kapely ) ... Už to tak nežije ako kedysi. To je dnešný underground.
Ale každý z fanúšikov si zas rád z teplučka domova vypočuje tvoj nový song, ideálne v „sreame“ aj klipom a hlavne zadarmo. O tomto to je. Kapely hrajú pre radosť a za svoje náklady. Nie je cítiť podporu z druhej strany... ale zvykli sme si. Doba je zlá. Ale neodradí nás to.


Ktorý zvuk (štúdio, album/kapela), artwork (album cover) a videoklip na domácej scéne ťa zaujal najviac ?

Ja osobne som fanúšik nitrianskeho Empyrionu, šurianskeho Circular Saw, sereďského Manyac, dubnickej Morny a kopec kapiel, s ktorými hrávame na akciách... Zvukovo aj kompozične je Empyrion na svetovej úrovni a sú u mňa top vo vodách symfonického death metalu.
Škoda dlhodobej prestávky a nečinnosti v ich produkcii. Druhým velikánom sú chlapci z Depresy. A v neposlednom rade moji obľúbenci, kapela Morna. Títo traja ma zaujali zvukom, artworkom aj klipmi.


Hudobný album, kniha, film, seriál, počítačová hra, tetovacie štúdio a pivo ktoré odporúčaš a prečo.

Na toto nemám veru čas, takže neviem komplexne odpovedať. Viem ti šupnúť iba pár kinematografických vecí : Zelená míľa, Vykúpenie z väznice Shawshank , Zachráňte vojaka Ryana. Som už taký vážnejší. Určujem si striktne ako a s kým strávim voľný čas.



 

Ktorá domáca/zahraničná akcia je pre teba najlepšia a prečo ?

Osobne moc nechodievam nikde, iba ako vystupujúci po našich klubových koncertoch.
Ale určite „Masters of Rock“ a „Gothoom“ festival


Vinyl alebo CD ?

Aj aj. Každý má svoje obľúbené. Môj syn Jakub už zbiera vinylové metalové kúsky :)
Albumy ale vydávame tradične na CD. Keď bude raz záujem, bude aj vinyl :)
Fenoménom doby ( a mladého publika ) je ale bohužiaľ .mp3 / .vaw formát.
Ten so môžeš zobrať všade so sebou bez zabratia miesta. Kopec kapiel už produkuje aj svoje albumové USBč-ka.


Je niekto na domácej scéne (aktívny alebo neaktívny hudobník) s kým by si si rád prečítal rozhovor na Jablkách ďaleko od stromu ?

Určite s chlapcami z Morny.


Motto/obľúbený citát pripadne odkaz na záver.

„Ži tak, aby ťa ľudia mali radi.“   „Všetko zlé je na niečo dobré.“ „Nerob druhým to, čo nechceš aby robili tebe.“
Som optimista / realista a život beriem aký je. Aj s negatívnymi vecami sa musíš popasovať a to viac chutia momenty radosti a šťastia. Snažím sa byť dobrým človekom a robiť život sebe aj ostatným lepším a príjemnejším. Zloby je tu až priveľa.  Tak robme život krajším sebe aj všetkým okolo nás.

=====================================

Linky:

https://bandzone.cz/_111036?at=dashboard



Friday, July 15, 2022

#173 Thorwald // Deathgrind // Fuko a Miki // 17-06-2022.


Kto si, čo robíš, čo ťa najviac zaujíma práve v týchto dňoch ?

Fuko: Sevas, volajú ma Fuko a som gitarista z kapely THORWALD. Práve si spokojne podupkávam do rytmu nových MISERY INDEX a pevne verím, že v rámci súčasného geopolitického diania nás miera chudoby v našej krajine nebude tlačiť tak ako tlačí posledný zásek týchto borcov, dúfam, že nenastane skutočne veľká kríza o akej vrieskal ich frontman Jason Netherton už na debute. V týchto pohnutých časoch plných zloby a dezinformácií je mojím najväčším záujmom zachovať si zdravý rozum, chladnú hlavu a hlavne čisté trencle.

Miki: Kto som je široký pojem. Snažím sa vždy každému vyhovieť, je mi jedno akej je farby a aký má názor, ale keď je to kokot, vždy viem byť väčší. S tým som problém nikdy nemal. Čo robím? Hlavne sa snažím v tejto prekrásnej dobe prežiť na nejakej úrovni, lebo ísť v mojom veku pod čiaru by bol problém. Viem, že potrebujem reťaz, lebo veľa prežitého znamená veľa zlého aj dobrého, ale tá časť zlosti vždy drieme a násobí sa. Nie je už čas ani priestor to všetko vyjadriť. V týchto dňoch ma asi najviac zaujíma aké bude počasie, lebo predvčerom som išiel stanovať a bolo to nakoniec ako výstup na Nanga Parbat, len tak-tak, že som nedostal zápal pľúc.


Vymenuj kapely a projekty, v ktorých si pôsobil a na čo si hral.

Fuko: S kamošmi z mokrej štvrte som mal garážovku zvanú REAL FACT, s ktorou sme nahrali demo. Nedošlo však k live vystúpeniam, pretože ma do svojich radov zlanáril KELT, čo sa nedalo odmietnuť, v tej dobe totiž patrili k špičke a ich thrashcore búral steny. Odohral som s nimi zopár rokov a veľa sa u nich naučil. Došlo však k personálnym zmenám a po odchode aj posledného zakladajúceho člena Rudyho sme sa po pár rokoch rozpadli. S vtedajším bubeníkom Wilkesom sme sa rozhodli, že si urobíme niečo vlastné, a tak vznikol REDRUM. V tej dobe k nám prišiel spevák Miki, s ktorým sme si veľmi dobre sadli. S týmto zoskupením sme pár rokov obrážali kluby a po odchode Wilkesa, ktorý odcestoval pracovne do zahraničia, sme ukončili činnosť a ja s Mikim sme sa pridali k basákovi Wurmovi a bubeníkovi Paťovi z THORWALDU, ktorí po dlhšej pauze obnovili chod kapely a potrebovali doplniť práve gitaru a spev. Po nejakej dobe sa pridal druhý spevák Bindi a po niekoľkých výmenách na poste bubeníka konečne dosadla chudá riť Kuba z KILLCHAIN a bolo hotovo. V tejto zostave pôsobíme dodnes.

Miki: Prvý projekt, na ktorom som sa podieľal bola moja rodina a hral som na nervy. Ako správny smrad som sa vraj aj hádzal o zem a rozprával o sebe v ženskom rode. Samozrejme, potom nastúpili kapely bez mena, respektíve meno bolo garáž a skladby suché bongo sanberg a tabletky. Jedného klasického bytového párty dňa prišla otázka, či nepôjdem "zaspievať do kapely KELT", ani neviem či to vtedy bolo už aj pivo. Pred tým som nikdy nespieval v kapele, tak HOPA, nejako som do toho naskočil. Spoznal som popiči ľudí a rád som s nimi hral, tvoril a hlavne žil, a tak to je dodnes. Našťastie som s ľuďmi, ktorých mám rád!



 

Popíš svoju poslednú výbavu (nástroj, aparatúru, efekty) a čím je/bola pre teba zaujímavá?

Fuko: Som minimalista a žiadne zázraky modernej technológie u mňa nenájdeš. Hrám na ľavorukú Schecteru Damien 6, kde mám menený kobylový snímač za Lace Sensor Drop & Gain. Pre lepší tón si na ňu naťahujem barytónky Ernie Ball v ladení Hes a ženiem to cez legendárny Boss HM-2 v spolupráci s Boss NS-2, pretože sme v kapele milovníci švédskej hrdze. Hlava je Peavey Valveking osadená našimi spoľahlivými fľaškami JJ z Čadce a box je tiež klasický Valveking 4x12. Ako posledný prírastok mám basové kombo Line6 LD300 osadené 1x15" leprákom, ktoré si cez switch pripájam k prvému aparátu a hrám na oba súčasne, kvôli mäsitejším spodkom. Najzaujímavejšie na tejto konfigurácii je to, že spoľahlivo zaženie všetky chmáry a starosti bežného dňa. Po skúške mám z tých hnisavých decibelov, ktoré z neho lezú, absolútne čistú hlavu a vôbec nič ma už netrápi :-)

Miki: Tu by som ostal iba pri tom, čo som schopný zo seba dať! Dajte mi miesto mikrofónu kuraciu hlavu a tak isto jej vystrelia oči, keď do nej nahučím.


Je umenie subjektívne alebo objektívne ? Čo je ten moment, ktorý oddeľuje "manuálnu zručnosť" od umenia?

Fuko: Umenie vnímam skôr subjektívne, pretože ho tvorí jednotlivec, vyjadruje svoje pocity z okolia, ktoré na neho vplýva. Je to teda subjektívna výpoveď, ktorú ty ako divák – pozorovateľ vnímaš a sám hodnotíš. Za mňa je to veľmi osobná vec. Samozrejme, sú isté kritériá a bežne zaužívané postupy, ktoré definujú jednotlivé formy umenia a sú tiež všeobecne uznávané pravidlá, podľa ktorých sa diela posudzujú, ale to je niečo, čo nezávislý umelec nemusí riešiť. Sloboda je v tomto smere kľúčová. To, čo nazve jeden človek umením môže byť pre druhého nezmyslom. Skús si predstaviť festival, kde by hrali v jeden večer BRUTAL TRUTH a CRYPTOPSY. Organizátor by sa rozhodol prekvapiť publikum a medzi tie dva spolky by vložil DREAM THEATER. Určite si vieš predstaviť, aký nápor na kiosky s občerstvením by tam bol počas ich setu. Samozrejme, podľa doktríny hudobnej vedy by mali mať petrucciovci navrch, ale bolo by to naozaj tak? Tento vzorec platí pravdaže aj reverzne. Je to to isté, ako keby si ukázal neandertálcovi strop sixtínskej kaplnky. Tiež by chudáčisko chlpatý neutekal do najbližšieho nákupného centra pre paletu a temperky, aby napodobnil božské ťahy štetcom. Asi by ti skôr od zhnusenia vyhrýzol ohryzok a odišiel do najbližšej jaskyne pokochať sa výjavmi z bežného života súkmeňovcov. Tam dochádza ku skutočnému "prenosu dát" od autora k divákovi a ku katarzii u oboch strán. Myslím, že niet umenia bez očí, ktoré ho budú obdivovať, rovnako niet muziky bez páru uší, ktorým bude lahodiť. Nemusí to byť tisícový dav. Stačí aj jeden pozorný poslucháč.

Miki: Umenie je podľa mňa poslať niekoho do piči tak, že sa rozplače, to nedokáže každý. Ja som v tom bol vždy prieborník. Naposledy som prišiel domov bez mobilu a nenašiel som ovládač od telky, to bolo tiež umenie stotožniť sa s danou situáciou. Nazval by som to, že som dostal analfabetistický šok.


Má mať umenie hranice resp. sú témy, do ktorých by umenie nemalo zasahovať ?


Fuko: Sloboda tvoriť je, ako som spomenul vyššie, úplný základ. Tabu by nemalo existovať. Je na samotnom umelcovi, či si svoju tvorbu obháji a či sa spreneverí nejakým záujmovým skupinám či politickým stranám. Umenie sa môže ľahko stať nástrojom propagandy a je na divákovi, aby to dokázal vycítiť a správne vyselektovať.

Miki: Na toto sú údajne ľudia, ktorí o tom rozhodujú, ale umenie je spraviť niečo tak zlé, až to nie je pravda. Deje sa to stále. Umenie nech si zasahuje kde chce, ja mám rád, keď mi umelec v kuchyni pripraví dobrý steak, dakto má rád hovná na desiatu. Ťažká otázka, fakt by som ti tu o umení napísal poličku na knihy. Mimo to je pre mňa umenie, keď musím v autobuse hodinu zadržiavať moč!


Čo je Tvoja osobná hranica, za ktorou nie si ochotný akceptovať interpreta/umelca ?

Fuko: Mám pomerne silný žalúdok. Nerobí mi problém vidieť kontroverzné dielo alebo si vypočuť nahrávku dohnanú do extrému. Dôležitý je nadhľad, vedieť sa vcítiť do mysle autora, aby si pochopil, čo ho viedlo k stvárneniu práve takýmto spôsobom. Na druhej strane je na konkrétnom konzumentovi, či zhltne návnadu aj s navijakom alebo si bude klásť správne otázky. Mnoho umelcov dnes produkuje bezducho, často bez štipky osobného vkladu. Najsilnejším nástrojom diváka by mal byť obyčajný sedliacky rozum. Ten spoľahlivo oddelí obyčajnú naleštenú agitačku od zdravého jadra.

Miki: Jediná, ktorú mám teraz je neskĺznuť do tej istej riti, v ktorej som bol dlhé roky a to je, že mal alkohol navrch! Tak to nesmie byť, lebo jaký si čávo, taký si čávo, pálenka ťa dá dole.



 

Kde berieš inšpiráciu k tvorbe ?

Fuko: V posledných rokoch sa sústredím skôr na text ako na hudbu. Je to prirodzený vývoj. Ceruzku udržíš v ruke ľahšie než gitaru. Vždy ma bavil rým a tento spôsob osobného vyjadrenia považujem za dostupnejší už len preto, lebo perom vládnem lepšie než trsátkom. Ako starnem, spätne sa začínam zaujímať o hudobnú teóriu a keď si popri rodine nájdem čas na hudbu, skôr ma to ťahá k voľnej improvizácii ako k tvorbe samotnej. Ale som lenivý, takže to beriem naozaj len zľahka :-)

Miki: K tvorbe v prvom rade musíš mať určitý stav, v ktorom si spokojný a vieš nechať mozog niečo vyprodukovať, ostatné je už len o stereotype. Ako si kto ladí mozog, to už je jeho vec. Ja mám rád ticho a samotu. To som vyhľadával už od útleho detstva, len si to nikto nevšímal, lebo v spoločnosti som bol vždy na najvyššej úrovni...hehe. Z našej tvorby mám najradšej to, čo práve robíme a je jedno či sú to staré alebo nové veci.


Ktorý album/song z tvojej/vašej tvorby máš najradšej a prečo ?

Fuko: Asi by som vyzdvihol album Kolízie systému, pretože jeho zrod bol veľmi problematický. Nahrávali sme si ho sami. V kapele boli personálne zmeny na poste bubeníka, hľadala sa náhrada a sprevádzali nás aj rodinné ťažkosti. Napokon ale všetko dobre dopadlo, album uzrel svetlo sveta v podobe lathe cut a myslím, že je pre našu kapelu akýmsi míľnikom a mementom zároveň. Je temný a zúrivý, odráža to, čo sme v tej dobe nosili vo svojom vnútri. O zvuk sa postaral Bindi s Wurmom a myslím, že odviedli skvelú prácu. Ako top skladbu vyberám úvodnú a rovnomennú – Kolízie systému. Je to besný kolovrátok, ktorý poslucháčovi nedá ani na chvíľu vydýchnuť. 



 

Miki: Úryvok z pesničky! Ja kokot, Tvoja mac a Bushido.


 

Ktorý text tvojej kapely považuješ za najsilnejší (+ úryvok) ?

Jebnutý svet. Je to nadčasový text, čo dokazuje aj tým, ako dobre sa hodí do dnešnej doby. Poukazuje na totálnu neschopnosť ľudstva uvedomiť si, kde je sever.

"Vítam Ťa na planéte Jebnutý svet,
poďme to tu zničiť spolu a hneď,
otrávme si vodu, zasmraďme vzduch,
zabime prírodu, zničme svoj druh.
Zhanobme si matky a zaprime otcov,
zabudnime deti za hrdzavou mrežou,
rozpútajme vojny a staňme sa strojmi,
presaďme si svoje a zoberme Tvoje. "



 

Aké boli tvoje hudobné ambície v časoch, keď si začínal a aká je realita ?

Fuko: Fuuu, tak to boli iné predstavy kámo.
Pekne ako z manuálu zhýralého rockera....
Hotelové izby rozmrdané na minďár, spotené a veľmi vďačné fanúšičky, vypredané štadióny a sláva nebeská :-)
Nuž, realita bola trochu iná.
Hotelové izby porozbíjali bezkrkí svalovci, fanúšičky sa spotili pri niečom inom s niekým úplne iným, štadióny zarástli burinou, slávu nahradili zafajčené a zaprdené puby, a miesto rozvášneného davu nás často čakalo obecenstvo  pozostávajúce z troch ľudí – organizátor, biletár a miestny opilec.
Nocľahy na zemi, cesťák, ktorý vystačil po prvú zákrutu v smere jazdy a oschnuté vegánske hot-dogy po záruke ako občerstvenie.
Samozrejme, kecám. Aj keď sa toto všetko naozaj stalo, som vďačný za všetky tie chvíle na pódiu a cením si každú akciu aj tú, ktorá nedopadla najlepšie, pretože to všetko nás ako celok posúva dopredu. Tých vydarených koncertov bolo pravdaže nepomerne viac a zážitky z nich majú pre mňa obrovskú cenu. Muzike sa venujem cez 30 rokov a to je vlastne moja najväčšia výhra. Dostal som všetko, čo som si zaslúžil.

Miki: Moje hudobné ambície boli nehrať v zaprdenej garáži, takže som veľmi šťastný, kde som! Imbecil nie som, aj keď som si ako 10-ročný spravil z hokejky, vešiaku a ponožiek mikrofón a hral som sa doma pri počúvaní GNR na Axla. Vôbec som nepočítal s tým, že budem niekedy na opačnej strane ako publikum, takže za každého jedného človeka pod pódiom som veeeelmi vďačný!!!!


Čo považuješ za doteraz najsilnejší moment vlastnej umeleckej dráhy ?

Fuko: Tieto momenty sú vlastne dva.
Prvý zažívam po každom vydarenom vystúpení. Pocit eufórie, adrenalín a vedomie, že sme predali svoju energiu a postoj ďalej, naozaj neopísateľný pocit.
Ten druhý sa týka viac merchu ako hudby. V poslednej dobe sa mi totiž stáva, že na koncertoch vidím návštevníkov v našich tričkách, ale vôbec tých ľudí nepoznám....:-) Toto je pre mňa asi tá najvyššia odmena.

Miki: Najsilnejší moment umeleckej dráhy bol, keď mi chlapci z Keltu povedali, že ma berú do kapely. Neskôr redruM.



 

Zaujímavá príhoda/príhody zo života kapely, o ktorú/é sa môžeš podeliť? Ako vysoko si sa dostal na rebríčku dekadencie.

Miki: Ach jaj, toho by bolo, ale napadla mi Praha. Povedali sme si, že koncert odhrajeme profesionálne, pôjdeme slušne len na koláčoch a nebudeme po ceste piť. Keď sme zistili, koľko stojí pivo v istom nemenovanom vlaku, tak sme ho vypili celý.

Fuko: Ach jaj, padla kosa na kameň.
Nebudem zatĺkať, THORWALD bol v minulosti v tomto smere dosť extrémnou kapelou a o výtržnosti rôzneho druhu u nás nebola nikdy núdza. O to horšie, že sme boli zloženinou dvoch rôznych bánd. THORWALD mal už svoje meno kvôli nekompromisnej pódiovej show v zakrvavených lekárskych odevoch a REDRUM zas neváhal počas hrania otvorene urážať vlastné publikum, všetky filozofické smery, náboženstvá a názorové spektrá, takže spolu dokopy to bol celkom sekec.
Tých príhod, ktoré by stáli za vyrozprávanie je mnoho, ale vyberiem jednu veľmi vkusnú a príjemnú.
Už odpradávna má THORWALD dobré vzťahy s poľskou úderkou EPITOME a z času na čas dochádza k takzvaným výmenným koncertom. Znamená to, že si kapely vybavia vzájomne koncert niekedy aj s nocľahom tak, aby pozvaná kapela prišla na hotové a nemala žiadne starosti a tá druhá jej to potom v blízkej dobe vráti.
My sme dostali príležitosť zahrať si v Rzeszowe v miestnom klube a nocľah sme mali mať na ubytovni priamo v meste. Každý muzikant ti potvrdí, že najlepším zážitkom z cezpoľných koncertov je cestovanie samotné. Trepali sme sa tam požičanou Feldou, ktorá ledva držala pokope a šoféroval chudák Wurma.
Počas celej cesty sme kruto konzumovali alkoholické nápoje, pretože tak sa to v Poľsku musí. Sú tam na to predpisy. Wurma končil s nervami, lebo v aute bol svinský brajgel a okrem rozliateho alkoholu a zle zahasených špakov tam tučno smrdeli rôzne telesné tekutiny cestujúcich umelcov.
Mali sme nešťastie na rozbité cesty, ťukesy, obchádzky a zápchy. Niektoré úseky sme prechádzali krokom a poniektorí z nás si odskakovali uľaviť rovno za jazdy. Keď sme dorazili na miesto určenia, ani sme nevedeli, čo tam vlastne robíme. Každopádne, roky tréningu a naše teflónové pečienky zocelené dekádami príležitostného pitia nás zachránili a koncert sme odohrali slušne.
After party sa pretiahla a my už značne spoločensky neakceptovateľný sme sa presunuli z baru do ubytovne. Teda bol tam pokus o presun, pretože Rafal, ústredný člen EPITOME, ktorý to celé zastrešoval, mal do tej ubytovne zákaz vstupu a komunikácia medzi ním a prevádzkovým personálom neprebiehala najlepšie. Museli sme sa teda uviesť sami. Vo vstupnej hale, ktorá pripomínala prijímaciu časť psychiatrickej liečebne, si nás postaršia zamestnankyňa odetá v bielom plášti neochotne zapísala do knihy hostí a s vrcholne znechuteným ksichtom odviedla na poschodie, kde mala byť naša izba. No, izba...dvere boli masívne a zvnútra bola haspra, ktorou sa dalo zabrániť vstupu cudzej osobe (to bude dôležité neskôr). Po celom obvode bola vykachličkovaná asi do výšky metra a pol. Zdevastované lôžka boli prikryté spacákmi, ktoré už od pohľadu vyzerali nevábne a vznášal sa nad nimi odór prepotených pazúch doplnených o jemný bryndzový pušinec. V izbietke bolo aj umývadlo. Tiež z neho ťahalo ako z pekla. Centrom celej miestnosti boli štyri stoličky opreté o prastarý unavený stôl a na ňom kovová tácka a štyri sklenené poldecáky. Nič viac, nič menej. Ba, ešte tam bol balkón s výplňou z bezpečnostného drôteného skla. Vo výške asi meter nad dlažbou bola vyrazená diera a jej okraje tvoril dokonalý kruh o veľkosti hlavy priemerného poľského robotníka. Zhodli sme sa, že nebudeme rozoberať ako vznikla, ani sa to nebudeme snažiť napodobniť.
Chopili sme sa pohárikov a začali hydratačný proces. Po asi dvoch hodinách nám niekto veľmi silno trieskal na dvere a niečo nezrozumiteľné sa nám snažil povedať, ale haspra držala dobre a my sme so svitajúcim ránom spadli do slizkého a hnilobného náručia našich lóží. Nad ránom som sa zobudil a chcel som šťať, tak som sa vybral na chodbu a navštívil spoločné toalety na chodbe. Bola tam tuším aj sprcha, ale ťažko som sa tam orientoval, pretože to tam bolo všetko rozbombardované. Dodnes dúfam, že sme to neboli my...
Po rýchlych raňajkách v parku sme sa pobrali prejsť do mesta, pretože Wurma bol šofér a potreboval pred cestou pretriezvieť. Mali sme so sebou digitálny vreckový alkotest, ktorý bol v tej dobe ešte pomerne málo rozšírený a keďže dokázal namerať tuším len do troch promile, potom len neurčito pískal. Fúkali sme doň všetci rad radom a on len v kuse zavýjal... Pod trojku nemal ani jeden z nás od začiatku výletu až po jeho koniec.
V meste to vyzeralo divne. Bolo to trocha väčšie mesto ako Košice, budovy boli ponuré a sivé, komunistický funkcionalizmus tam mal vo svojom rozkvete zrejme naozaj veľkú podporu. Ulice boli poloprázdne a pamätám si, že som tam nevidel žiadnych mladých ľudí, iba seniorov. Ani žiadne deti. Veľmi zvláštne miesto. Zakotvili sme v najbližšom otvorenom podniku, ktorý bol zhodou okolností kúpaliskom s vypusteným bazénom, pretože práve nebola sezóna. Usadili sme sa na terase a od čašníčky sme si vypýtali nápojový lístok. Napriek tomu, že sme po včerajšom záťahu museli vyzerať strašne a určite sme aj značne zapáchali, bola veľmi milá a ihneď si získala naše sympatie. Opýtali sme sa, čo by nám odporučila a ona odvetila, že vodka "žowontkowa" je naozaj výborná. Hlavne vychladená. Tak sme si na úvod objednali zo desať šotov, aby sme ju degustovali. Bola naozaj skvelá a chladná. Chutila ako Becherovka reznutá Finlandiou. Aspoň tak si to teda pamätám. Jej názov napovedá že je to "žalúdková" vodka vhodná na zlepšenie trávenia, a to sme boli schopní pochopiť dokonca aj my v našom požehnanom stave. Brali sme to tak po desať-dvadsať kúskov naraz. Prečo nie. Veď je to vlastne liek. Stolík, pri ktorom sme sedeli, bol krivý a my sediac okolo neho sme stále zakopávali o jeho nôžky. Poháriky sa kotúľali a rozbíjali na dlažbe, vytvárajúc potoky zlatožltej farby podobnej urinátu. Tak sme začali objednávať ešte rýchlejšie, pretože alkotest by náhodou mohol prestať pípať, to sme nemohli dopustiť. Popri tom nám napadlo, že je škoda, že nehovoríme po poľsky. Rozhodli sme sa vymyslieť si vlastnú poľštinu. Začali sme hneď od základu a vymysleli názov pre penis. Bude to "gloga"! Boli sme nadšení, pretože to znelo dosť" poľsky". Po dopití a dobití posledných celých pohárikov sme vyplatili účet, nechali čašníčke sprepitné vo výške minimálnej mzdy a ponáhľali sa vyskúšať naše nové názvoslovie priamo v praxi. Ako som spomínal, mesto bolo plné dôchodcov a tak sme neváhali, nešetrili ich a začali sa hneď vypytovať štýlom: "U pana jest gloga?" "Pani šuka glogu?" "U pana zapacha gloga?" " Pani šmači dlugu glogu? "
Nuž, miestni sa tvárili všelijako, ale zmysluplnej odpovede sme sa od nich nedočkali. Smutní z toho, že naše desperanto nefunguje, nakúpili sme niekoľko fliaš urýchľovača častíc na cestu a pohli sa smer Slovensko. Cestu späť ani nebudem opisovať, pretože by som fabuloval. Bol to fakt skôr teleport, ako to my v kapele zvykneme nazývať. Wurma sa nebojácne rútil po cestách prvej, druhej aj tretej kategórie a spoločnosť mu robili zamdletí degeneráti jeho umeleckého spolku, ktorí boli vtedy už každý v inej, svojej vlastnej realite. Každopádne, videli sme kus sveta a ten kus sveta videl nás. Kto mal z toho väčší úžitok? Netuším.


Aké tvorivé plány máš do budúcnosti?

Fuko: Vytrvať :-)
Hlavne hrať tak často, ako to môj časový harmonogram dovolí. Ak sa podarí, popísať ešte zopár vecí a možno niečím prispieť aj po hudobnej stránke. Čo sa týka kapely, chceme podporiť nový album živými vystúpeniami v maximálnej možnej miere.

Miki: Plány do budúcnosti sú udržať si štandard na život, ktorý mám a neplakať. Je ťažká doba a som rád, že môžem žiť na určitej úrovni, lebo som zažil aj časy, keď saláma bola luxus, rožok, horčica a cibuľa bol základ. Ľutujem akurát svoje okolie, lebo som sem-tam nepríjemný, práve preto, že musím svoje potreby prekladať s eurami. Keby aspoň dávali do tej salámy viac mäsa.



 

Cítiš sa byť súčasťou domácej scény? Ak áno, ktorej?

Fuko: Áno, od istého času, hlavne po prvých koncertoch s KELTOM, som spoznal veľa ľudí z hudobného undergroundu a začal si uvedomovať, že som nielen fanúšikom metalu, ale aj jeho aktívnym šíriteľom. Po fungovaní v REDRUME to nabralo vyššie obrátky a THORWALD to celé posunul o level vyššie. Košická scéna je rozvetvená, ale dá sa povedať, že sa v nej v podstate všetci poznáme.
Takže za mňa áno, chtiac-nechtiac som sa stal kúskom tejto skladačky a som veľmi rád, že tam mám miesto a môžem do tejto subkultúry prispieť svojou troškou.

Miki: Nový kolega, veľmi dobrý chlapec z môjho "rodného" sídliska, mi nedávno povedal, že musím byť v Košiciach veľmi známy a nemal na mysli nič ohľadom muziky. Na sekundu som sa cítil slávny. Hneď na to mi spadla sádra z glejtaku a bol som naspäť.


Ako sa podľa teba formovala domáca scéna od 1990 a v čom boli špecifické jednotlivé dekády pre teba osobne, pre tvoju kapelu a pre SK/CZ UG scénu?

Miki: Tak isto ako v iných rokoch, akurát, že som to prežil na vlastnej koži a pochybujem, že by to bolo inokedy inak. Ľudia sú vždy rovnakí, všetko je len o tom, aká si ryba a ako vieš plávať. Je jedno v akej vode. Ten, kto si neuvedomuje, že je debil, mal by byť okamžite odčlenený od spoločnosti.

Fuko: V 90. rokoch sa vyberali hrozienka z koláča. Všetko malo rýchlejší spád, kapely nahrávali albumy s kvalitnejším zvukom a produkciou. Vzniklo veľa zásadných počinov. Kapely, ktoré prešli sitom 80. rokov sa zdokonalili a valcovali fanúšikov svojou tvorbou. Tie novšie zas boli posmelené všeobecným nadšením vládnucim v spoločnosti zo znovuzískanej slobody prejavu a nechceli nijako zaostávať za staršími harcovníkmi.
Vtedy som sa k hudbe dostal aj ja. Preto mi je táto dekáda taká blízka. Formoval sa môj vkus a nachádzal som svoje osobné hudobné klenoty, ktoré definovali moje ďalšie kroky.
V tých časoch sa undergroundu darilo. Bol to rozmach všetkými smermi a ja len ľutujem, že som to nezažil od úplného začiatku, ale chytil iba koniec tejto dôležitej kapitoly.
V nultých už boli základy položené a na nich vznikol aj THORWALD, ktorý vtedy slávil svoje prvé úspechy a zapísal sa do análov slovenskej metalovej histórie.
Celá scéna či už na Slovensku alebo v Čechách žila, aj keď u našich susedov to bolo, samozrejme, v iných rozmeroch. Tam to ale viac žilo aj za boľševika, takže sa niet čomu čudovať.
Bol som rád najmä za festivaly, ktorých stále pribúdalo a pomohli zviditeľniť kapely. Tiež za možnosť vidieť svetové mená na jednom mieste za krátky čas a rozumnú sumu.
Rytmus tej doby bol hnacím motorom pre všetkých. Každý chcel znieť brutálne a mať čo najlepšie meno. Vznikala tak zdravá konkurencia a rástlo podhubie, z ktorého čerpáme dodnes.
V desiatkach to už bolo trochu iné. Prvotný poplach ustal. Veľa starých metlošov odišlo do hudobného dôchodku a mládež sa postupne uberala k mainstreamu do úplne iných vôd. Netvrdím, že posledná dekáda nepriniesla nič nové, ale nebola už taká dravá, rozmanitá a farebná ako tie predtým.


V čom mali podľa teba výhodu kapely, ktoré začínali v 90's oproti dnešným kapelám a naopak, čo vnímaš ako výhody dnešnej doby ?

Miki: Všetko bolo vtedy viac osobné a amatérske a trebalo sa snažiť. Teraz hrá každý sráč, čo na to má eurá. Nepamätám, kedy som počul, že niekto hrá v garáži. My sme to zažili všetci, teraz kadejaký smrad na ockovom aute, potetovaný od hlavy po päty má na krku farebnú gilotínu. Chcel by som ho vidieť, keby mal vôbec moju ruku nad ksichtom. Tých mladých smradov by som chcel vidieť hrať v zime v garáži so skrehnutými prstami a parou z úst.Všetko ide tak rýchlo, že radšej skôr umrieme, aby sme zažili čím menej tých sračiek, ktoré nás čakajú.

Fuko: Ako už bolo spomenuté, deväťdesiatky sú nenahraditeľné. Kapely pochádzajúce z toho obdobia mali menšiu konkurenciu a byť originálnym bolo jednoduchšie. Publikum bolo tiež vďačnejšie a účasť na koncerte bola cťou a povinnosťou zároveň.
Dnes môžem s gitkou v ruke presedieť nad skladbou celé hodiny a neustále mám pocit, že to, čo zahrám, je kópia kópie.


Ktoré SK/CZ UG kapely a žánre si mal rád v minulosti, a ktoré máš rád dnes?

Žánrovo som nikdy nebol nejako striktne vyhranený, počúval som, čo sa mi páčilo a toto praktikujem stále.
Vždy sa mi páčili vystúpenia českých LOCOMOTIVE, je to nedocenená kapela, ktoré má naživo neskutočnú silu. Umne prepojené HC s thrashom, zrozumiteľný spev, výborné texty a charizma jednotlivých členov si ma získala hneď po prvom koncerte. Aj keď je otázne, či sa v ich prípade ešte dá hovoriť o undergrounde... Zo Slovenska je to určite prešovský WAYD a ich chytľavé spojenie metalu a jazzovo melodickej ekvilibristiky. Na svoju dobu a v amatérskych podmienkach dosahovali ich live sety naozaj pozoruhodnú kvalitu.


Čo je podľa teba spoločný menovateľ, ktorý spája umelcov z rôznych žánrov/scén a čo ich naopak rozdeľuje ?

Miki: Zas sa asi vraciam k tomu, že ľudia, ktorí sú z jedného cesta, nemôžu mať spolu problém. Aj keď každý robí iné langoše, základnej je jedlý vždy. Len to, čo si navzájom o sebe myslia, kto je aký dick! Raz som počul vetu, že sa dobre počítajú druhého peniaze...asi tak!

Fuko: Spoločným je určite snaha presadiť sa, odovzdať svoje posolstvo čo najširšiemu okruhu ľudí a verejne sa vyjadriť. Tiež to bude túžba po uznaní, či už divákov alebo muzikantskej obce. Určite existuje aj skupina, ktorá to robí hlavne pre zábavu a na spomínaných princípoch jej až tak veľmi nezáleží. Pravdaže, aj tento prístup beriem a absolútne schvaľujem. Nič nie je horšie ako keď sa kapela stane paródiou samej seba, nedokáže mať odstup a nebrať sa stále iba vážne. Tým je zodpovedaná aj druhá časť otázky, pretože jedným z hlavných faktorov, ktoré rozdeľujú umelcov, je neschopnosť vnímať iný pohľad na vec, akceptovať odlišné názory, čo je dosť zlé, pretože to zabíja diverzitu undergroundovej scény.



 

Čo ťa na domácej scéne serie?

Miki: Neviem na akú scénu konkrétne mám reagovať, ale serie ma, že v rádiách často hrajú Elán!

Fuko: Ja som dosť salámista, takže sa hneď len tak nenaseriem, ale aj v mojom pokročilom veku sa ešte stále viem pre niečo nadchnúť a naopak, niečo ma dokáže rozladiť. Čo mi vadí najviac je asi čoraz menšia účasť na koncertoch, ubúdajúca mládež. Na akciách už necítim ten esprit, ktorý v tomto prostredí vládol pred tým. Ale čas nezastavíš a čo sa má stať, stane sa. Ani ja už nemám čas, ani peniaze navštíviť každý koncert v okolí. Možno sa extrémny metal v budúcnosti posunie zas do ozajstného podzemia a bude to pre jeho verných opäť o hľadaní, objavovaní a čistom nadšení z nájdeného.


Ktoré SK/CZ UG kapely a žánre si mal rád v minulosti, a ktoré máš rád dnes?

Miki: Na domácej scéne ma naposledy najviac zaujala skladba od Chiki liki tua - Monte Carlo. Keď to náhodou niekde počujem, vždy sa cítim fajn. Ešte ma dosť zaujali Mloci! To bola paráda, a je dodnes!


Ktorý zvuk (štúdio, album/kapela), artwork (album cover) a videoklip na domácej scéne ťa zaujal najviac?


Fuko: Tu to bude veľmi jednoznačné.

Album: TESTIMONYOf life and death. Táto banda predstihla svoju dobu a pre mňa je to úplne najlepšie spracovaný počin v histórii slovenského hudobného undergroundu. Forma a obsah sa tu stretli ako dokonale zapadajúce protikusy jedného celku. Jedinečné a nedostihnuteľné dielo.
Štúdio: Vranovské štúdio TRETRADROT, niet čo dodať, skvelý prístup, profi znalosti a pohodová atmosféra. Peťo Tatarka je výborný muzikant, ktorý má s nahrávaním dlhoročné skúsenosti a dokáže z kapely dostať ten správne plesnivý sound.
Cover:  split BETON/ROXORBufet na Nivách/Kult železnej tyče (môžete hádať, kde to bolo nahrané a kto to mixoval :-) )
Klip: FYASCOTina Tarner. Tu naozaj nebola iná možnosť, pretože tento klip je tým najlepším, aký som kedy z domácej scény videl. Nebudem ďalej komentovať tento výtvor, treba to vidieť. Nič lepšie nebolo, nie je, ani nikdy nebude. Amen.


Hudobný album, kniha, film, seriál, počítačová hra, tetovacie štúdio a pivo ktoré odporúčaš a prečo.

Miki: Môžem len prvotiny napísať! Apetite for destruction od GNR, Krstný otec, Miazgovci, neviem, čo to bolo, ale bolo to z blšáku a malontondva džoistyks, Ivan tattoo a fľaškový Gemer v hnedej fľaške!

Fuko: Som/bol som v týchto oblastiach dosť eklektik, takže sa posnažím zostať v rámci témy...

Abum: ROTTING CHRISTRituals. Je vyslovene duchovným zážitkom počúvať túto nahrávku. Frontman Sakis Tolis vás počas jej trvania spoľahlivo presvedčí, že rúhanie sa je nádherná a upokojujúca činnosť.

Kniha: Od detstva mám rád horory, hlavne v knižnej podobe. Som odchovancom Stephena Kinga, nepísaného kráľa tejto disciplíny. Prečítal som skoro všetko, čo od neho u nás vyšlo. Keďže treba podporovať aj náš trh, odporúčam akúkoľvek knihu s hororovou tematikou od Jozefa Kariku, ktorý za posledné roky dokázal, že pre kvalitný príbeh nemusíme chodiť za hranice. Tituly ako Smršť, Hlad, Smäd, Strach alebo Trhlina sú viac než dobrým čítaním, hlavne osamote na lesnej chate o tretej ráno....

Film: Žijeme dobu, v ktorej je možné, aby diktátor bez akýchkoľvek dôvodov zavraždil desaťtisíce ľudí. Dobu, v ktorej je možné, aby bola pravda na jeho pokyn zdeformovaná tak, že to v histórii nemá obdobu. Dobu, v ktorej jeden človek uvrhne do ekonomickej temnoty celé národy alebo môže spôsobiť koniec civilizácie len tak z rozmaru. Je to absurdný stav. Každému, kto má chuť obhajovať agresiu akéhokoľvek druhu odporúčam film Idi i smotri (v preklade Choď a pozeraj sa)
Ja len smutne dodám, že je to, paradoxne, sovietska produkcia.

Seriál: Vyberám britský Black Mirror. Je to antológia, ktorej zmyslom je poukázať na závislosť ľudstva od moderných technológií a hrozbu, ktorú tento fakt so sebou nesie. Extrémne podarené a veľmi originálne. Jednotlivé časti majú rôznych režisérov, a tak sú poňaté stále inak. Seriál má dynamiku a nikdy nenudí.
 
PC hra: Tuto som dosť mimo, pretože som hrám nikdy neprepadol. Koncom 90. rokov som však pracoval v jednom bazáre, kde sa mi dostal do rúk X-Box. Vtedy som netušil, že držím v ruke posledný technický výkrik v danej oblasti. S kolegom a kamošom z detstva sme so zatajeným dychom vložili CD do mechaniky a pomocou joystickov (infra!!!) sa preklikali cez úvodné menu. Bola to kultovka Tomb Rider. V prvotnom nadšení sme prešli takmer celú hru, teda, prešiel ju David, ja som sa skôr kochal pohľadom na Larinu rozpixelovanú riť a vnady v obtiahnutom tielku. Toľko môj "game play". Neskôr som bol najbližšie k hrám vtedy, keď som pri rannej potrebe skladal Tetris na mobile a aj ten som zvykol posrať ešte skôr ako ten hajzel.

Štúdio: Mám na sebe 24 tetovaní, ktoré mi pribúdali postupne počas obšmietania sa okolo scény, ale ani jedno nie je priamo z nejakého profi stánku. V mojom okolí bolo vždy dosť šikovných jednotlivcov, ktorí pracovali na vlastnú päsť. Bola to aj otázka peňazí, pretože ceny v štúdiu boli niekoľkonásobne vyššie, a tak som ako večne chudobný muzikant – amatér neváhal a chodil sa mazať ku kamošom. Odporúčam ale určite Ďuriho Danieláka alias Slashera, ktorý sa tetovaním zaoberá celý svoj život a je zárukou kvality. Jeho tvorbu nájdete na FB. On ma zo všetkých známych opichal najviac :-)

Pivo: Čo sa týka piva, bude to trošku zapeklité, pretože som už skoro desať rokov abstinent. Môžem však s čistým svedomím odporučiť pivovar JAMA craft brewery so sídlom v Chorvátskom Grobe, ktorý vlastní môj kamarát a spoluhráč z kapiel REAL FACT a REDRUM Martin Lučko. Jeho pivá Splatter a Tereza sú už dávno overené smädnou a širokou, nielen metalovou, verejnosťou a žnú úspechy aj u veľmi rozmaznaných ogrgeľov.


Ktorá domáca/zahraničná akcia je pre teba najlepšia a prečo ?

Miki: Okrem nakupovania darčekov mám najradšej Vianoce. Vtedy sú všetci akýsi normálnejší.

Fuko: Ja som bol vždy odchovanec Brutal Assaultu, pretože to bol jednoducho najväčší fest široko ďaleko, a to kvantum kapiel zvučných mien bolo neodolateľné. Videl som tam prakticky všetko, čo som chcel. To, čo nevyšlo som doplnil potom u nás v Collosseu. Zo starších čias som mal rád košický Without Shame, ktorý organizoval Janči Košč z CARESS. Zo zahraničných to bol asi rakúsky Nova Rock Festival, kde som za tri hoďky videl hneď po sebe MOTORHEAD, IRON MAIDEN a SYSTEM OF A DOWN.


Vinyl alebo CD ?  

Miki: V dnešnej dobe si všetko pustím na youtube, bohužiaľ, je to najrýchlejšia a najpraktickejšia voľba, ale vyrastal som na vinyloch, k tým mám aj vzťah. CD sa povaľovali u každého v izbe. Platne mali u nás svoje miesto.

Fuko: Všetko, ale hlavne veľa!
Vyrastal som na kazetách a dodnes si myslím, že to bol perfektne navrhnutý systém. Zvuk bol analóg, cena priaznivá a dostupnosť bezproblémová. Kvalita zvuku občas pokrivkávala, keďže sme si to kopčili cez blšákové kazeťáky, ale o to väčšia sranda to bola. Veľmi všestranný formát a čo je podstatné, nepotreboval si na to pripojenie k sieti ani počítač.
Mám tiež zbierku CD, ktorá obsahuje prierez celou mojou hudobnou históriou skrz všetky štýly a dekády. V posledných rokoch ma ale viac chytil vinyl, pretože so sebou nesie nostalgiu a tá pri žiadnom inom nosiči nefunguje tak dobre. Gramo som mal síce aj dávno pred rokmi, ale priznám sa, že s príchodom kompaktov som išiel so stádom a ako taký nebetyčný vôl to všetko predal a rozdal... Tak sme dopadli viacerí. Teraz sa v rámci možností snažím znova vinyl zbierať a dýchať atmosféru čias minulých.
Som fanúšik starej dobrej Tesláckej výroby, takže všetko "Hi-Fi" mám výhradne tejto značky, a to pôžitok z posluchu ešte umocňuje.
Nebudem rozpisovať výhody a nevýhody analógu a digitálu, sú na to fundovanejší odborníci, ale jedno môžem potvrdiť, vinyl je prudko návyková substancia.


Je niekto na domácej scéne (aktívny alebo neaktívny hudobník), s kým by si si rád prečítal rozhovor na Jablkách ďaleko od stromu ?

Miki: Asi s Fukom, on je PÁN.

Fuko: Navrhol by som Vajgla, starého košického punkáča, nekonečného sympaťáka a majiteľa košického Collossea v jednej osobe.
Hudbu síce priamo v týchto rokoch netvorí, ale urobil pre rozvoj hudobnej subkultúry viac než ktokoľvek iný. Pozdvihol svoj klub z rozpačitých začiatkov až na kvalitu európskej úrovne. Rozhovor s ním by bol pre Jablká určite prínosom. Poodhalil by úplne iné zákutia undergroundu. Z pohľadu človeka, ktorý riadi úspešný rockový klub by priniesol pohľad na túto problematiku z úplne inej perspektívy.


Motto/obľúbený citát pripadne odkaz na záver

Miki: Když máš málo peňez, tak ti pomúže už jen hodňe peňez.

Fuko: Moja životná "múdrosť" pre čitateľov, ktorí to zvládli až sem znie: Snažte sa žiť svoj život tak, aby ste si nemuseli vstupovať do svedomia, pretože je to niekedy omnoho horšie ako stúpiť do hovna. 

===========================================

Linky:

https://www.facebook.com/Thorwaldgrind

https://thorwald.bandcamp.com/